Jak usunąć plamy z krwi?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Plamy z krwi są dość trudne do usunięcia, zwłaszcza te zaschnięte. Na pewno każdy z nas miał do czynienia z takimi zabrudzeniami na ubraniu, wykładzinie czy dywanie. Istnieje wiele sposobów godnych wypróbowania, należy jednak przestrzegać pewnych zasad, które uchronią nie tylko delikatne tkaniny ale też nas samych przed działaniem środków chemicznych.

Na początek ogólne zasady usuwania plam z krwi:

 • Odplamiaczy najlepiej używać na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie; w przeciwnym razie jesteśmy narażenie na zatrucie chemikaliami.
 • Plam nie czyścimy przy włączonej kuchence gazowej, gdyż łatwopalne substancje odplamiające mogą wywołać pożar.
 • Zabrudzonej powierzchni (zwłaszcza ubrań) nie polewamy wszystkimi dostępnymi nam płynami. Po użyciu jednego środka chemicznego pierzemy ubranie a dopiero potem stosujemy następny preparat.

Sposoby na usunięcie plam z krwi:

 • Świeże plamy posypujemy solą kuchenną i zostawiamy na ok. 1 godzinę; następnie zapieramy w zimnej wodzie. Możemy również moczyć ubranie w zimniej wodzie z solą (4 łyżki soli na 2 litry wody). Im trudniejsza plama, tym więcej soli możemy wsypać. Na koniec pierzemy w zwykłym proszku lub szarym mydle.
 • Przygotowujemy krochmal, smarujemy nim plamę  zostawiamy do wyschnięcia. Następnie strzepujemy - świeże plamy powinny zejść od razu, zaś nieco starsze potrzebują czasem kilkukrotnego powtórzenia tego zabiegu.
 • Kostki lodu kładziemy na plamę i czekamy, aż się rozpuszczą a potem pierzemy ubranie. Jeśli plamy są duże i bardzo trudne do usunięcia, należy je najpierw przetrzeć kostką lodu.
 • Namaczamy plamę zimną wodą i przecieramy brudną powierzchnię ściereczką zwilżoną w amoniaku.
 • Namaczamy ubranie w wodzie z dodatkiem amoniaku (4 łyżeczki amoniaku na 2 litry wody); można przy tym delikatnie pocierać plamę a następnie porządnie wypłukać odzież w zimnej wodzie.
 • Przygotowujemy roztwór wody utlenionej (na 1,5 litra zimnej wody - 1/4 wody utlenionej 3%) i polewamy nim plamy z krwi. Następnie przecieramy tkaninę ręcznie i sprawdzamy, czy plamy puściły.  

Plamy z krwi powinny zniknąć w wodzie z perhydrolem (30% roztwór nadtlenku wodoru w wodzie). Pamiętajmy jednak, aby nie dodawać więcej niż 20 ml roztworu na 2 litry wody.

 1. Przecieramy plamy wodą z sokiem z cytryny, który działa wybielająco.
 2. Zapieramy plamy płynem do mycia naczyń - może pomóc.
 3. Stosujemy jeden z dostępnych na rynku odplamiaczy.

Dodatkowe wskazówki:

 1. Materiałów organicznych typu bawełna czy len nie odplamiamy substancjami z wodą utlenioną.
 2. Zamiast soli kuchennej możemy używać sody oczyszczonej.
 3. Wrzątek w połączeniu z mydłem może uszkodzić tkaninę syntetyczną. Ubrań poplamionych krwią absolutnie nie czyścimy w gorącej wodzie ani nawet w ciepłej, gdyż ta powoduje tylko utrwalanie plam. Najlepiej plamy spłukiwać zimną wodą i pocierać przy tym zabrudzone miejsca.
 4. Plam z krwi można pozbyć sie na kilka sposobów. Zanim jednak zdecydujemy się na jeden z nich, pamiętajmy aby dokładnie czytać metki na ubraniach i ulotki dołączone do środków chemicznych. W przeciwnym razie narazimy odzież na zniszczenia.
 5. Powyższe metody mają również zastosowanie w czyszczeniu krwi z dywanów i wykładzin.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~DeDe | 2012-07-24 10:51
Z białych rzeczy najlepiej usunąć Domestosem :)

Najnowsze porady