Jak usunąć plamy z wosku?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Usuwanie plam z wosku nie należy do przyjemności. Warto jednak spróbować zanim zdecydujemy się wyrzucić poplamioną bluzkę czy wykładzinę.

 

Oto przykłady:

 

Wosk na ubraniach


Na plamę z wosku nakładamy kostki lodu
lub wkładamy poplamione ubranie do lodówki (w foliowej torebce). Z tak schłodzonej tkaniny powinno nam się udać bez problemu wykruszyć wosk. Do tej czynności najlepiej stosować linijkę albo cienki nóż, byle nie za ostry aby nie zniszczyć odzieży. Barwiony wosk najlepiej usunąć rozpuszczalnikiem a następnie przeprać. Garnitury i płaszcze najlepiej oddać do pralni chemicznej.  


Innym sposobem jest włożenie ubrania pomiędzy dwie warstwy bibuły, gazy lub papieru śniadaniowego i przeprasowanie żelazkiem (umiarkowanie ciepłym). Powtarzamy czynność do momentu, aż wosk całkowicie wniknie w papier. Na koniec należy przetrzeć plamę gazą zwilżoną spirytusem metylowym. W przypadku bardzo delikatnych tkanin typu jedwab, postępujemy jak powyżej, z tą jednak różnicą że nie przemywamy ubrania spirytusem.

 

Wosk na dywanach i wykładzinach


Do usunięcia wosku z wykładziny lub dywanu używamy kostek lodu a po jej schłodzeniu dokładnie odkurzamy zabrudzone miejsce. Zabrudzone wykładziny dywanowe można również przetrzeć spirytusem, dzięki któremu wosk łatwo się wykruszy, nie pozostawiając po sobie plam.

 

Wosk na meblach


Na powierzchnię ubrudzoną woskiem kładziemy foliową torebkę z kostkami lodu. Następnie usuwamy wosk za pomocą linijki lub nożyka uważając, aby nie porysować i nie uszkodzić mebla. Wosk da się usunąć tylko wtedy, gdy będzie twardy i kruchy. Żeby usunąć resztki wosku, powinniśmy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię ściereczką nasączoną specjalnym preparatem przeznaczonym do czyszczenia mebli drewnianych.


Wosk na świecznikach


To przedmioty, które są najbardziej narażone na woskowe zabrudzenia. Aby je wyczyścić postępujemy jak poniżej:

 

Wyjmujemy świeczkę z podstawki, następnie wkładamy podstawkę do lodówki na kilka godzin. Po jej schłodzeniu bez problemu usuniemy wosk za pomocą nożyka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady