Usuwanie plam
Nie ma uniwersalnego środka do usuwania plam. W zależności od rodzaju tkaniny jak i zabrudzenia, należy zastosować odpowiedni wybielacz. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące czyszczenia plam różnego pochodzenia; warto pamiętać jedno - im świeższa plama, tym łatwiej się jej pozbyć.
Atrament
Plamę na białych tkaninach należy przemywać roztworem amoniaku o stężeniu 5%, a następnie dobrze wypłukać;
W przypadku kolorowej bawełny, plamę usunie sok z cytryny i zmywacz do paznokci (oparty na acetonie). Na koniec zaplamioną odzież należy uprać;
Z plamą na kolorowej wełnie poradzi sobie gorące mleko i sok z cytryny, które należy przelewać przez zaplamione miejsce;
Sztuczne tkaniny należy najpierw namaczać przez 10 minut w mleku, a następnie płukać w ciepłej wodzie;
Powstałe na wełnianym dywanie plamy, można usunąć mieszanką mleka, spirytusu i octu. Najpierw trzeba potrzeć zabrudzone miejsce wacikiem z octem, później przelać ciepłym mlekiem, a na koniec przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem;
Z dywanów ze sztucznych tkanin, plamę zlikwiduje sól kuchenna, którą należy rozsypać na zabrudzeniu i pozostawić na ok. 20 minut, a następnie usunąć odkurzaczem.
Błoto
Przede wszystkim należy odczekać, aż błoto wyschnie; po czym wyszczotkować zabrudzoną powierzchnię. Plamę najpierw trzeba przetrzeć spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.
Buraki
Takie plamy należy od razu wytrzeć mokrą gąbką lub płukać w zimnej wodzie, a nawet moczyć przez całą noc. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeśli plama jest już zaschnięta, najpierw trzeba ja przepłukać w zimnej wodzie, a następnie posypać boraksem i pozostawić na ok. 8 godzin.
Jagody
Na plamy po jagodach najlepiej działa ocet. Tkaninę należy moczyć w roztworze octowym przez co najmniej godzinę lub czyścić watką nasączoną octem, a potem uprać. W równie skuteczny sposób, z takimi plamami można sobie poradzić używając ciepłego mleka, a następnie płucząc tkaninę w ciepłej wodzie.
Czekolada
Świeże plamy powinny zniknąć po normalnym praniu. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto przygotować papkę z gliceryny i żółtka. Po naniesieniu na plamę, należy ją zostawić do wyschnięcia; po czym wykruszyć a resztki spłukać wodą.
Flamastry
Zabrudzoną tkaninę należy uprać ręcznie w mydle lub glicerynie, a następnie w pralce tak jak zazwyczaj. Wszelkie pozostałości można usunąć spirytusem metylowym.
Guma do żucia
W takim przypadku pomoże:
- zmywacz do paznokci (aceton),
- zamrożenie lub pocieranie kawałkiem lodu, a następnie zeskrobanie stwardniałej gumy.
Herbata
Zaplamione miejsca należy polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy znikną po zastosowaniu 9% wody utlenionej z dodatkiem kilku kropli amoniaku.
Kakao i kawa
Świeże plamy należy polać gorącą wodą, a następnie spłukać zimną. Innym sposobem jest natychmiastowe posypanie zabrudzenia solą; spłukanie tkaniny, a następnie posmarowanie plamy delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Starsze plamy należy zwilżyć i zetrzeć szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku; po czym spłukać i uprać w wodzie z mydłem.
Ketchup
Plamę należy przetrzeć wodą z mydłem, roztworem ługowym lub środkiem do prania. Można również płukać plamę w zimnej wodzie i moczyć ją w płynnym detergencie. W razie potrzeby należy wyczyścić dodatkowo spirytusem metylowym.
Klej
Sposób usunięcia takich plam zależy od rodzaju kleju:
- klej uniwersalny można wywabić acetonem;
- klej celulozowy należy spłukać zimną wodą i czyścić roztworem salmiaku. Można też uprać tkaninę w proszku enzymatycznym;
- klej poliwinylowy można usunąć spirytusem metylowym;
- klej neopronowy zniknie po zastosowaniu nie natłuszczającego zmywacza do paznokci lub octanu amylu. Następnie trzeba przemyć plamę rozpuszczalnikiem.
Krew
Zabrudzoną tkaninę należy prać lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Plamy na dywanie można zlikwidować, mocząc je w zimnej wodzie, a następnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem.
Lakier do paznokci, farby
Lakier do paznokci najłatwiej usunie się za pomocą acetonu lub octanu amylu. Nie należy tych środków używać w przypadku sztucznego jedwabiu i włókien octanowych.
Plamy z farb można usunąć w następujący sposób:
- farby pastelowe - wywabiaczem do plam i płukaniem w alkoholu metylowym;
- farby celulozowe - wywabiaczem do celulozy;
- farby olejne - benzyną, a następnie namaczaniem w płynnym detergencie;
- plamy z farb emulsyjnych należy zmywać, gdy są jeszcze mokre.
Lody
Plamę należy przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem, a następnie wypłukać w letniej wodzie. Pozostałe tłuste plamy można wyczyścić rozpuszczalnikiem.
Mocz, uryna
Aby usunąć tego rodzaju plamy, należy:
- Posypać zabrudzenia grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli to nie pomoże, można wyczyścić plamę nierozcieńczonym salmiakiem, po czym wypłukać i posmarować octem,
- Zastosować rozcieńczony perhydrol, a następnie uprać tkaninę w proszku enzymatycznym.
Owoce
Świeże plamy należy zasypać solą, a następnie przelać wrzątkiem. Później trzeba uprać ręcznie odzież, w ciepłej wodzie z mydłem.
Tkaniny kolorowe wymagają zanurzenia w zsiadłym mleku na ok. 4 godziny. Potem należy je przeprać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
Delikatne materiały, np.: jedwab, można czyścić wacikiem nasączonym octem. Najpierw jednak trzeba podłożyć pod tkaninę, starą bawełnianą szmatę, która będzie odciągała nadmiar octu. Tak samo wygląda proces czyszczenia sztucznych tkanin, ale w tym przypadku zamiast octu należy użyć soku z cytryny.
Perfumy
Skutecznym sposobem usuwania tego rodzaju plam jest zastosowanie czystego salmiaku. Na koniec należy uprać tkaninę w płynnym detergencie.
Piwo
Plamy z piwa znikną po użyciu roztworu z wody i kilku kropel amoniaku. Zabrudzoną odzież można również moczyć w czystym occie albo w razie potrzeby - w proszku enzymatycznym. Następnie ubranie należy uprać w gorącej wodzie.
Pleśń
Takie zabrudzenia najlepiej moczyć w zsiadłym mleku albo pocierać maślanką lub sokiem z pomidorów; po czym spłukać wodą. Jeśli to nie pomoże, warto użyć wody utlenionej z dodatkiem octu, ewentualnie potrzeć plamy gorącym 5% kwasem szczawiowym i na końcu dobrze spłukać.
Pot
W przypadku białej bawełny należy przygotować roztwór 3 łyżeczek amoniaku na 3 litry letniej wody i w niej (przy udziale mydła) uprać zaplamioną odzież;
Plamy z kolorowej tkaniny znikną po zastosowaniu wody z octem (przy praniu wstępnym) w proporcjach: 4 łyżki octu na 3 litry wody. Zaplamione miejsca należy kilkakrotnie pocierać;
Aby zmyć plamy z białego jedwabiu, należy nasączyć szmatkę roztworem sody oczyszczonej i pocierać nią plamy;.
Ślady potu na kolorowym jedwabiu należy usuwać etapami. Pierwszy polega na zapraniu tkaniny wodą z mydłem. Drugi wymaga użycia wody z amoniakiem w stosunku: 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody. Następnie należy wypłukać ubranie w czystej wodzie;.
W przypadku pozostałych tkanin, należy stosować wodę z dodatkiem soli (przed praniem podstawowym). Jeśli efekt będzie za słaby, należy przygotować roztwór na bazie wody i spirytusu (w równych częściach), zamoczyć w nim szmatkę i przecierać plamy.
Rdza
Usuwanie plam z rdzy można przeprowadzić na kilka sposobów:
- "Kąpiel" tkaniny w gorącym soku z cytryny;
- Nacieranie plamy proszkiem do pieczenia, a następnie upranie odzieży;
- Moczenie zabrudzeń w kwasie winnym (1 łyżeczka kwasu na szklankę wody), a później dokładne wypłukanie.
Smoła
W przypadku dużej plamy, najpierw trzeba usunąć nadmiar smoły, a następnie zanurzyć tkaninę w mleku (bawełnę w gorącym; wełnę w letnim). Po kilku chwilach moczenia, należy rozcierać plamę palcami i wkładać z powrotem do mleka (kilka razy, na przemian). Następnie trzeba przetrzeć plamę terpentyną, zasypać talkiem i zostawić na ok. 3 godziny. Powstałą masę należy usuwać przez szczotkowanie.
Resztki smoły można usunąć poprzez nasmarowanie plamy tłuszczem, np.: masłem lub smalcem. Jest to konieczne, zwłaszcza przy starszych plamach. Posmarować tkaninę należy zostawić na noc, by tłuszcz całkowicie rozpuścił smołę. Po takim zabiegu można wyczyścić tkaninę w mleku, według powyższych wskazówek.
Szminka
Zabrudzenia na białej bawełnie można usunąć wacikiem nasączonym eterem;
Sztuczne tkaniny przed czyszczeniem należy natłuścić wazeliną lub masłem;
Kolorowe i delikatne materiały można czyścić szmatką nasączoną spirytusem denaturowanym. To skuteczne rozwiązanie, ale dość ryzykowne - może bowiem odbarwić tkaninę. Przed zastosowaniem tej metody, warto zapoznać się z opisem na metce i w razie czego, najpierw przetrzeć tkaninę w najmniej widocznym miejscu.
Tłuste plamy, smary
Na zaplamione miejsca należy nanieść płyn do mycia naczyń (np.: Ludwik), a następnie dobrze spłukać. Zatłuszczone miejsca można posypać mąką ziemniaczaną i pozostawić na chwilę, a na koniec wyszczotkować.
Plamy ze smaru łańcuchowego można usunąć w następujący sposób: pod zaplamione miejsce należy podłożyć grubą warstwę ligniny, a na wierzchu posmarować masłem i pozostawić na ok. pół godziny. Po tym czasie należy zdjąć masło tępą stroną noża, a w plamę - pukać szczotką namoczoną w benzynie wymieszanej z terpentyną (w równych częściach). Czynność tę należy powtórzyć kilka razy.
Trawa
Najlepszym sposobem na usunięcie plam z trawy jest zastosowanie alkoholu etylowego. Plamę należy zwilżyć, chwilę odczekać, po czym spłukać zimną wodą. W przypadku czyszczenia wełny, alkohol najpierw trzeba podgrzać.
Wino
Białe tkaniny należy przecierać (od zewnątrz do środka plamy) watką nawilżoną wodą utlenioną;
W przypadku kolorowych tkanin, metod usuwania plam z wina jest kilka:
- posypanie plamy solą i wypranie tkaniny,
- płukanie tkaniny w wodzie tuż po zwilżeniu plamy 2% wodą utlenioną,
- płukanie plamy w gorącym mleku, a następnie w ciepłej wodzie,
- zwilżenie plamy sokiem z cytryny i płukanie tkaniny w wodzie z mydłem.
Wosk (stearyna)
Wosk należy ścierać od zewnątrz do środka zabrudzenia - to zapobiegnie rozsmarowywaniu plamy. Następnie należy prasować tkaninę gorącym żelazkiem, przez papierowe ręczniki lub złożony papier toaletowy. Na koniec należy uprać tkaninę w wodzie z mydłem. Kolorowy wosk można usunąć za pomocą benzyny oczyszczonej lub spirytusu.
Wymiociny
Plamę należy najpierw obsuszyć lub zeskrobać, a potem zamoczyć materiał w wodzie z solą i przetrzeć gąbką, nawilżoną w roztworze boraksu. Po takim zabiegu należy uprać czyszczoną tkaninę w proszku enzymatycznym.
Żywica
Usuwanie żywicy naturalnej z wełny i bawełny należy rozpocząć od zasypania ich talkiem. Żywicę najłatwiej usunąć benzyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trójchloroetylenem). Na koniec trzeba uprać tkaninę w wodzie z mydłem.
Sztuczne materiały należy przetrzeć w miejscu zabrudzenia, wacikiem nasączonym mieszanką spirytusu i terpentyny (w stosunku 1:1); po czym dokładnie spłukać.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam