Usuwanie plam

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Nie ma uniwersalnego środka do usuwania plam. W zależności od rodzaju tkaniny jak i zabrudzenia, należy zastosować odpowiedni wybielacz. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące czyszczenia plam różnego pochodzenia; warto pamiętać jedno - im świeższa plama, tym łatwiej się jej pozbyć.

Atrament

Plamę na białych tkaninach należy przemywać roztworem amoniaku o stężeniu 5%, a następnie dobrze wypłukać;

W przypadku kolorowej bawełny, plamę usunie sok z cytryny i zmywacz do paznokci (oparty na acetonie). Na koniec zaplamioną odzież należy uprać;

Z plamą na kolorowej wełnie poradzi sobie gorące mleko i sok z cytryny, które należy przelewać przez zaplamione miejsce;

Sztuczne tkaniny należy najpierw namaczać przez 10 minut w mleku, a następnie płukać w ciepłej wodzie;

Powstałe na wełnianym dywanie plamy, można usunąć mieszanką mleka, spirytusu i octu. Najpierw trzeba potrzeć zabrudzone miejsce wacikiem z octem, później przelać ciepłym mlekiem, a na koniec przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem;

Z dywanów ze sztucznych tkanin, plamę zlikwiduje sól kuchenna, którą należy rozsypać na zabrudzeniu i pozostawić na ok. 20 minut, a następnie usunąć odkurzaczem.

Błoto

Przede wszystkim należy odczekać, aż błoto wyschnie; po czym wyszczotkować zabrudzoną powierzchnię. Plamę najpierw trzeba przetrzeć spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.

Buraki

Takie plamy należy od razu wytrzeć mokrą gąbką lub płukać w zimnej wodzie, a nawet moczyć przez całą noc. Wilgotną jeszcze plamę należy posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeśli plama jest już zaschnięta, najpierw trzeba ja przepłukać w zimnej wodzie, a następnie posypać boraksem i pozostawić na ok. 8 godzin.

Jagody

Na plamy po jagodach najlepiej działa ocet. Tkaninę należy moczyć w roztworze octowym przez co najmniej godzinę lub czyścić watką nasączoną octem, a potem uprać. W równie skuteczny sposób, z takimi plamami można sobie poradzić używając ciepłego mleka, a następnie płucząc tkaninę w ciepłej wodzie.

Czekolada

Świeże plamy powinny zniknąć po normalnym praniu. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto przygotować papkę z gliceryny i żółtka. Po naniesieniu na plamę, należy ją zostawić do wyschnięcia; po czym wykruszyć a resztki spłukać wodą.

Flamastry

Zabrudzoną tkaninę należy uprać ręcznie w mydle lub glicerynie, a następnie w pralce tak jak zazwyczaj. Wszelkie pozostałości można usunąć spirytusem metylowym.

Guma do żucia

W takim przypadku pomoże:

 • zmywacz do paznokci (aceton),
 • zamrożenie lub pocieranie kawałkiem lodu, a następnie zeskrobanie stwardniałej gumy.

Herbata

Zaplamione miejsca należy polewać dużą ilością gorącej wody. Stare plamy znikną po zastosowaniu 9% wody utlenionej z dodatkiem kilku kropli amoniaku.

Kakao i kawa

Świeże plamy należy polać gorącą wodą, a następnie spłukać zimną. Innym sposobem jest natychmiastowe posypanie zabrudzenia solą; spłukanie tkaniny, a następnie posmarowanie plamy delikatnym środkiem piorącym i zmycie gorącą wodą. Starsze plamy należy zwilżyć i zetrzeć szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku; po czym spłukać i uprać w wodzie z mydłem.

Ketchup

Plamę należy przetrzeć wodą z mydłem, roztworem ługowym lub środkiem do prania. Można również płukać plamę w zimnej wodzie i moczyć ją w płynnym detergencie. W razie potrzeby należy wyczyścić dodatkowo spirytusem metylowym.

Klej

Sposób usunięcia takich plam zależy od rodzaju kleju:

 • klej uniwersalny można wywabić acetonem;
 • klej celulozowy należy spłukać zimną wodą i czyścić roztworem salmiaku. Można też uprać tkaninę w proszku enzymatycznym;
 • klej poliwinylowy można usunąć spirytusem metylowym;
 • klej neopronowy zniknie po zastosowaniu nie natłuszczającego zmywacza do paznokci lub octanu amylu. Następnie trzeba przemyć plamę rozpuszczalnikiem.

Krew

Zabrudzoną tkaninę należy prać lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Plamy na dywanie można zlikwidować, mocząc je w zimnej wodzie, a następnie trzeć szmatką nasączoną słabym amoniakiem.

Lakier do paznokci, farby

Lakier do paznokci najłatwiej usunie się za pomocą acetonu lub octanu amylu. Nie należy tych środków używać w przypadku sztucznego jedwabiu i włókien octanowych.

Plamy z farb można usunąć w następujący sposób:

 • farby pastelowe - wywabiaczem do plam i płukaniem w alkoholu metylowym;
 • farby celulozowe - wywabiaczem do celulozy;
 • farby olejne - benzyną, a następnie namaczaniem w płynnym detergencie;
 • plamy z farb emulsyjnych należy zmywać, gdy są jeszcze mokre.

Lody

Plamę należy przetrzeć wacikiem nasączonym spirytusem, a następnie wypłukać w letniej wodzie. Pozostałe tłuste plamy można wyczyścić rozpuszczalnikiem.

Mocz, uryna

Aby usunąć tego rodzaju plamy, należy:

 • Posypać zabrudzenia grubą warstwą soli, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli to nie pomoże, można wyczyścić plamę nierozcieńczonym salmiakiem, po czym wypłukać i posmarować octem,
 • Zastosować rozcieńczony perhydrol, a następnie uprać tkaninę w proszku enzymatycznym.

Owoce

Świeże plamy należy zasypać solą, a następnie przelać wrzątkiem. Później trzeba uprać ręcznie odzież, w ciepłej wodzie z mydłem.

Tkaniny kolorowe wymagają zanurzenia w zsiadłym mleku na ok. 4 godziny. Potem należy je przeprać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.

Delikatne materiały, np.: jedwab, można czyścić wacikiem nasączonym octem. Najpierw jednak trzeba podłożyć pod tkaninę, starą bawełnianą szmatę, która będzie odciągała nadmiar octu. Tak samo wygląda proces czyszczenia sztucznych tkanin, ale w tym przypadku zamiast octu należy użyć soku z cytryny.

Perfumy

Skutecznym sposobem usuwania tego rodzaju plam jest zastosowanie czystego salmiaku. Na koniec należy uprać tkaninę w płynnym detergencie.

Piwo

Plamy z piwa znikną po użyciu roztworu z wody i kilku kropel amoniaku. Zabrudzoną odzież można również moczyć w czystym occie albo w razie potrzeby - w proszku enzymatycznym. Następnie ubranie należy uprać w gorącej wodzie.

Pleśń

Takie zabrudzenia najlepiej moczyć w zsiadłym mleku albo pocierać maślanką lub sokiem z pomidorów; po czym spłukać wodą. Jeśli to nie pomoże, warto użyć wody utlenionej z dodatkiem octu, ewentualnie potrzeć plamy gorącym 5% kwasem szczawiowym i na końcu dobrze spłukać.

Pot

W przypadku białej bawełny należy przygotować roztwór 3 łyżeczek amoniaku na 3 litry letniej wody i w niej (przy udziale mydła) uprać zaplamioną odzież;

Plamy z kolorowej tkaniny znikną po zastosowaniu wody z octem (przy praniu wstępnym) w proporcjach: 4 łyżki octu na 3 litry wody. Zaplamione miejsca należy kilkakrotnie pocierać;

Aby zmyć plamy z białego jedwabiu, należy nasączyć szmatkę roztworem sody oczyszczonej i pocierać nią plamy;.

Ślady potu na kolorowym jedwabiu należy usuwać etapami. Pierwszy polega na zapraniu tkaniny wodą z mydłem. Drugi wymaga użycia wody z amoniakiem w stosunku: 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody. Następnie należy wypłukać ubranie w czystej wodzie;.

W przypadku pozostałych tkanin, należy stosować wodę z dodatkiem soli (przed praniem podstawowym). Jeśli efekt będzie za słaby, należy przygotować roztwór na bazie wody i spirytusu (w równych częściach), zamoczyć w nim szmatkę i przecierać plamy.

Rdza

Usuwanie plam z rdzy można przeprowadzić na kilka sposobów:

 1. "Kąpiel" tkaniny w gorącym soku z cytryny;
 2. Nacieranie plamy proszkiem do pieczenia, a następnie upranie odzieży;
 3. Moczenie zabrudzeń w kwasie winnym (1 łyżeczka kwasu na szklankę wody), a później dokładne wypłukanie.

Smoła

W przypadku dużej plamy, najpierw trzeba usunąć nadmiar smoły, a następnie zanurzyć tkaninę w mleku (bawełnę w gorącym; wełnę w letnim). Po kilku chwilach moczenia, należy rozcierać plamę palcami i wkładać z powrotem do mleka (kilka razy, na przemian). Następnie trzeba przetrzeć plamę terpentyną, zasypać talkiem i zostawić na ok. 3 godziny. Powstałą masę należy usuwać przez szczotkowanie.

Resztki smoły można usunąć poprzez nasmarowanie plamy tłuszczem, np.: masłem lub smalcem. Jest to konieczne, zwłaszcza przy starszych plamach. Posmarować tkaninę należy zostawić na noc, by tłuszcz całkowicie rozpuścił smołę. Po takim zabiegu można wyczyścić tkaninę w mleku, według powyższych wskazówek.

Szminka

Zabrudzenia na białej bawełnie można usunąć wacikiem nasączonym eterem;

Sztuczne tkaniny przed czyszczeniem należy natłuścić wazeliną lub masłem;

Kolorowe i delikatne materiały można czyścić szmatką nasączoną spirytusem denaturowanym. To skuteczne rozwiązanie, ale dość ryzykowne - może bowiem odbarwić tkaninę. Przed zastosowaniem tej metody, warto zapoznać się z opisem na metce i w razie czego, najpierw przetrzeć tkaninę w najmniej widocznym miejscu.

Tłuste plamy, smary

Na zaplamione miejsca należy nanieść płyn do mycia naczyń (np.: Ludwik), a następnie dobrze spłukać. Zatłuszczone miejsca można posypać mąką ziemniaczaną i pozostawić na chwilę, a na koniec wyszczotkować.

Plamy ze smaru łańcuchowego można usunąć w następujący sposób: pod zaplamione miejsce należy podłożyć grubą warstwę ligniny, a na wierzchu posmarować masłem i pozostawić na ok. pół godziny. Po tym czasie należy zdjąć masło tępą stroną noża, a w plamę - pukać szczotką namoczoną w benzynie wymieszanej z terpentyną (w równych częściach). Czynność tę należy powtórzyć kilka razy.

Trawa

Najlepszym sposobem na usunięcie plam z trawy jest zastosowanie alkoholu etylowego. Plamę należy zwilżyć, chwilę odczekać, po czym spłukać zimną wodą. W przypadku czyszczenia wełny, alkohol najpierw trzeba podgrzać.

Wino

Białe tkaniny należy przecierać (od zewnątrz do środka plamy) watką nawilżoną wodą utlenioną;

W przypadku kolorowych tkanin, metod usuwania plam z wina jest kilka:

 • posypanie plamy solą i wypranie tkaniny,
 • płukanie tkaniny w wodzie tuż po zwilżeniu plamy 2% wodą utlenioną,
 • płukanie plamy w gorącym mleku, a następnie w ciepłej wodzie,
 • zwilżenie plamy sokiem z cytryny i płukanie tkaniny w wodzie z mydłem.

Wosk (stearyna)

Wosk należy ścierać od zewnątrz do środka zabrudzenia - to zapobiegnie rozsmarowywaniu plamy. Następnie należy prasować tkaninę gorącym żelazkiem, przez papierowe ręczniki lub złożony papier toaletowy. Na koniec należy uprać tkaninę w wodzie z mydłem. Kolorowy wosk można usunąć za pomocą benzyny oczyszczonej lub spirytusu.

Wymiociny

Plamę należy najpierw obsuszyć lub zeskrobać, a potem zamoczyć materiał w wodzie z solą i przetrzeć gąbką, nawilżoną w roztworze boraksu. Po takim zabiegu należy uprać czyszczoną tkaninę w proszku enzymatycznym.

Żywica

Usuwanie żywicy naturalnej z wełny i bawełny należy rozpocząć od zasypania ich talkiem. Żywicę najłatwiej usunąć benzyną lub rozpuszczalnikiem TRI (trójchloroetylenem). Na koniec trzeba uprać tkaninę w wodzie z mydłem.

Sztuczne materiały należy przetrzeć w miejscu zabrudzenia, wacikiem nasączonym mieszanką spirytusu i terpentyny (w stosunku 1:1); po czym dokładnie spłukać.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady