Jak walczyć z komarami?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Komary wyczuwają potencjalnego żywiciela na odległość. I choć potrafią być bardzo dokuczliwe, to nie stwarzają większego zagrożenia dla zdrowia człowieka - w naszej strefie klimatycznej nie przenoszą właściwie żadnych chorób. Gryzą tylko komarzyce - wprowadzają do organizmu substancję uczulającą - wówczas pojawia się niewielkie zaczerwienienie, a u alergików duży, czerwony, swędzący bąbel. Poniżej znajdują się wskazówki, jak walczyć z tymi uciążliwymi krwiopijcami.

Zioła

Komary nie lubią w szczególności zapachu bazylii, tymianku, mięty, nagietka i rozmarynu, Można je posadzić w ogródku lub w doniczce i ustawić na parapecie, balkonie lub tarasie. Warto utrzeć świeże liście bazylii w moździerzu, a następnie posmarować papką skórę.

Olejki eteryczne

Intensywność zastosowanych olejków może pomóc walce z komarami. Nie przepadają bowiem za lawendą, wanilią, kocimiętką oraz eukaliptusem. Do miseczki z ciepłą wodą można wlać kilka kropel olejku eterycznego i postawić np.: na parapecie. Lepszym sposobem jest uzupełnienie olejkiem specjalnego kominka do aromaterapii.

Ocet jabłkowy

Komary nie lubią jego zapachu, dlatego warto nacierać ciało tym specyfikiem. Można też pić codziennie po dwie łyżki octu - komary na pewno zniechęcą się do kąsania.

Witamina B6

Warto codziennie przyjmować witaminę B6 - po jej zażyciu wydziela się pot, który jest naturalnym odstraszaczem dla komarów.

Kosmetyki do ciała

Komary nie atakują natłuszczonej skóry - posmarowana emulsją, kremem lub olejkiem do opalania jest dla nich po prostu mało atrakcyjna. Warto stosować tę metodę, nie tylko podczas opalania się - komary będą na pewno rzadziej atakować.

Kadzidła i świece zapachowe

Intensywny zapach odstrasza komary, dlatego dobrym sposobem jest użycie kadzidełek i świec zapachowych, a także płytek owadobójczych. Warto pozostawić np.: na parapecie szklankę słodkiego soku - część komarów powinna się w nim utopić.

Preparaty przeciw komarom

Warto zaopatrzyć się w preparaty (wszelkie aerozole, żele, kremy) przeciw komarom, dostępne w aptekach i supermarketach. Wszystkie środki są testowane dermatologicznie, a ich skuteczność jest całkiem wysoka. Preparatów należy używać kilka razy dziennie, w zależności od zaleceń podanych w ulotce.

Odstraszacze elektroniczne

Są bardzo skuteczne, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach - wysyłają niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki, które są nieprzyjemne dla komarów.

Moskitiera

Podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, warto zastosować moskitierę, która ogranicza dostęp do środka ogrodowego parasola czy namiotu. Można osłonić nią całą powierzchnię, na której się przebywa - wieczorem komary będą leciały do światła, ale nie przedostaną się do środka.

Dym z ogniska

To również dobry odstraszacz na komary. Jeśli istnieje taka możliwość, podczas biesiadowania na dworze warto rozpalić ognisko - dym powinien ograniczyć ilość tych dokuczliwych stworzeń.

W przypadku ukąszenia należy przemyć rankę czystą, chłodną wodą, a następnie posmarować kremem przeciwuczuleniowym i mimo wszystko powstrzymywać się przed drapaniem - w rozdrapaną i zanieczyszczoną ranę może wdać się zakażenie. Jeśli skóra bardzo swędzi należy wypić wapno, które łagodzi czynnik uczuleniowy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~konrad | 2012-05-23 14:04
http://www.wiecejnizeko.pl/pl/p/Balsam-Ochronny-100-g-Ins... a tu jest naturalny balsam na olejkach miodli i lawendy :)