Jak wyczyścić plisy, rolety i żaluzje?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Aby rolety, żaluzje i plisy spełniały swoją funkcję i długo wyglądały jak nowe, musisz odpowiednio je pielęgnować. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tych osłon okiennych.

Plisy

Specjalnie impregnowane tkaniny są odporne na wnikanie kurzu oraz wilgoć. Nie powinieneś prać ich w pralce, ale jak najbardziej możesz namoczyć w wodzie z łagodnym detergentem. Pamiętaj o właściwym suszeniu plis - zwiń tkaninę w harmonijkę i od czasu do czasu rozsuwaj. Do regularnego czyszczenia używaj odkurzacza lub miotełki do kurzu.

Rolety materiałowe

Powinieneś czyścić je na sucho, najlepiej ściereczką z mikrofibry albo odkurzaczem. Niewielkie plamy możesz delikatnie zeskrobać lub wytrzeć gumką do ścierania. W przypadku silniejszych zabrudzeń spróbuj przetrzeć roletę gąbką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Postępuj ostrożnie, aby na rolecie nie zostały zacieki i odbarwienia. Działanie detergentu możesz wypróbować w niewidocznym miejscu, np.: tam, gdzie brzeg materiału łączy się z rolką. Po przetarciu rolety, pozostaw ją rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.

Nie wkładaj rolet materiałowych do pralki, gdyż grozi to wyblaknięciem i zniekształceniem tkaniny. Prasowanie natomiast może się źle skończyć zarówno dla samych rolet, jak i dla żelazka.

Rolety rzymskie

Możesz wyczyścić je samodzielnie (ręcznie lub do 30 stopni C w pralce, ale bez wirowania) albo oddać do pralni chemicznej. Konstrukcja rolet pozwala na szybki i nieskomplikowany montaż oraz demontaż materiału zasłaniającego okno.

W przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń, wymień tkaninę na nową. Musisz wiedzieć, że często takie rozwiązanie jest tańsze, niż korzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Żaluzje z drewna, tworzywa sztucznego i aluminium

Żaluzje poziome wykonane z drewna omiataj z kurzu suchą ściereczką lub specjalną szczotką, której włosie dociera do trudno dostępnych miejsc. Czyszczenie na mokro zmniejsza ich żywotność - stosuj tę metodę tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczna. Żaluzje tego typu możesz przecierać szmatką nasączoną płynem do pielęgnacji drewna - będą lśniące i na dłużej pozostaną czyste.

Mocno zabrudzone żaluzje z tworzywa sztucznego możesz umyć ściereczką nawilżoną w wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Na koniec wytrzyj je do sucha.

Żaluzji aluminiowych nigdy nie czyść na mokro. Jeśli są mocno zakurzone, wycieraj każdy element lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry, stosując środek antystatyczny.

Żaluzje pionowe (verticale) 

Kurz z lameli usuwaj odkurzaczem. A jeśli to nie pomaga, wypierz je w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych (bez wirowania) i niską temperaturę. Przed włożeniem do bębna, zwiń i zabezpiecz materiał przed rozwijaniem się. Żaluzje pionowe susz w pozycji rozłożonej, np.: na desce do prasowania.

Jeśli verticale są mocno zabrudzone lub po prostu nie chce Ci się czyścić ich samodzielnie, zwróć się do profesjonalnej firmy, które do czyszczenia tego typu tkanin używają nowoczesnego sprzętu. Coraz większą popularnością cieszy się metoda ultradźwiękowa - w przeciwieństwie do tradycyjnych metod jest całkowicie bezpieczna dla materiału i nie niszczy jego struktury. Pamiętaj tylko, że są to dość kosztowne usługi.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady