Jak zachować się podczas wichury

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Silne wiatry i wichury mogą być bardzo niebezpieczne. Przestrzegaj paru prostych zasad, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Wichura

Zostań w domu

Podstawowa rada, to zostań w domu. Przemieszczanie się może być niebezpieczne.dla Ciebie i osób Tobie towarzyszących, a dodatkowo powinieneś zadbać o swój dobytek i trzymać się blisko swoich najbliższych.

Zabezpiecz dom i otoczenie

Dokładnie zamknij wszysktie okna i drzwi, uprzątnij i zabezpiecz odpowiednio rzeczy na balkonie. Podobnie jeżeli mieszkasz w domu to zwróć uwagę na rzeczy pozostawione w ogrodzie - uprzątnij rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Przygotuj się na przerwy w dostawie prądu

Podczas silnych wiatrów często dochodzi do awarii sieci energetycznych, co związane jest z faktem, że wiele przewodów poprowadzone jest nad ziemią. Drzewa i inne przedmioty przewrócone przez wiatr mogą zerwać i uszkodzić przewody i doprowadzić do wielogodzinnych, a nawet parodniowych przerw w dostawie prądu.

Jeżeli sam ogrzewasz dom, to największym problemem może być ogrzewanie - nawet w przypadku pieców gazowych prąd jest zazwyczaj niezbędny do ich funkcjonowania. Inne problemy to brak światła, brak możliwośći ogrzania posiłków, brak ciepłej wody i inne.

Zapewnij sobie alternatywne źródła światła (świeczki, latarki) i zadbaj o dodatkowe źródło ogrzewania. Dobrym pomysłem może być zakup butli z gazem, która może posłużyć do ogrzewania posiłków, a także piecyki gazowe i naftowe.Idealnym ale kosztownym rozwiązaniem są agregaty prądotwórcze.

Nie zapomnij także o środkach komunikacji: naładuj do pełna telefon komórkowy i postaraj się oszczędzać baterię. Jeżeli polegasz na telefonie stacjonarnym pamiętaj, że wiele aparatów nie będzie działać bez prądu - może przydać się jakiś starszy aparat.

Zachowaj ostrożność podczas jazdy samochodem

Przede wszystkim zgodnie z pkt. 1  najlepiej pozostań w domu. Silne podmuchy wiatru mogą przewrócić samochód lub zepchnąć Ciebie z drogi. Zachowaj ostrożność, jedź powoli, uważaj na jazdę obok dużych pojazdów - wiatr może przewrócić je na Ciebie. Bardzo dużym zagrożeniem są przedmioty porwane przez wiatr oraz przewracane przez wiatr drzewa i słupy - podczas burz i wichur bardzo często giną ludzie, których samochód został przygnieciony przez drzewo.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady