Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?
Budzący się do życia ogród jak co roku wymaga prac porządkowych. To też najlepsza okazja do zaaranżowania na nowo oświetlenia wokół domu. Właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone lampy zewnętrzne nie tylko będą pełniły ważne funkcje praktyczne, ale też mogą po zmroku nadać naszej posesji zupełnie inny wymiar estetyczny. Jakie strefy warto oświetlić i na co szczególnie zwrócić uwagę, dobierając oprawy, podpowiada ekspert.
Wraz z nadejściem cieplejszych dni i wieczorów coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Szczególnie teraz wyjątkowo chętnie korzystamy z walorów własnej działki. Wiosna to również okres intensywnych prac wokół domu. Trzeba uporządkować teren, zrobić przegląd ogrodowego wyposażenia i zadbać o znajdującą się na naszej działce roślinność. Sadzimy drzewa i krzewy, zakładamy trawniki, wysiewamy kwiaty i warzywa. Planując nową aranżację przydomowej przestrzeni, warto zastanowić się także nad jej oświetleniem.
Bezpieczeństwo, komfort, atmosfera
Aby wiosną i latem móc wygodnie korzystać z ogrodu także po zmierzchu, niezbędne jest zamontowanie oświetlenia zewnętrznego. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie widoczności. To kluczowa sprawa dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców - w dobrze oświetlonej przestrzeni nie tylko unikniemy np. potknięcia się czy upadku, ale też nieprzyjemnego uczucia, że w mroku może skrywać się nieproszony gość. Nie zapominajmy jednak, że oprócz kwestii czysto praktycznych, sztuczne światło ma bogate walory dekoracyjne. Przy jego pomocy możemy budować klimat danego miejsca, eksponując pewne przestrzenie lub wręcz przeciwnie - dodając im intymnej atmosfery. Strumień światła podkreśla fakturę powierzchni, akcentuje detale architektoniczne i tworzy intrygujące światłocienie. Umiejętnie wykorzystując lampy ogrodowe, możemy sprawić, że nasz dom i jego otoczenie zyskają całkiem nowe oblicze.
Jakie strefy warto oświetlić?
Rozmieszczając źródła światła w ogrodzie, musimy rozważyć, które jego części będziemy użytkować po zmroku. Nie ma bowiem potrzeby jednorodnego oświetlania całej posesji. Nie miałoby to uzasadnienia ekonomicznego ani nie dawałoby dobrego efektu estetycznego. Z pewnością warto zadbać w tym względzie o strefy wypoczynku, a więc przede wszystkim taras, ale także ogrodową altanę, miejsce do grillowania czy ustronną ławkę, na której lubimy przesiadywać. Drugim aspektem, który trzeba uwzględnić, są ciągi komunikacyjne. Zaplanujmy lokalizację lamp tak, by móc bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy domem a istotnymi miejscami na działce.
- Dobrym sposobem na oświetlenie ogrodu są lampy na słupkach - podpowiada Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Możemy umieścić je zarówno wokół tarasu czy patio, ale także wzdłuż ścieżek, alejek czy podjazdów. Ważne, aby dostosować ich wysokość do obszaru, który mają oświetlać. W miejscach, gdzie siedzimy lub w odległych punktach posesji możemy wykorzystać wyższe oprawy. Niskie słupki sprawdzą się natomiast w pobliżu ciągów komunikacyjnych.
Niezmiernie ważne jest dobre oświetlenie strefy frontowej. Przede wszystkim musimy zapewnić widoczność na przestrzeni pomiędzy furtką a wejściem do domu, a także między wjazdem na posesję a garażem. Nie zapominajmy, że strefa ta pełni też funkcję reprezentacyjną, a światło to doskonałe narzędzie, aby nadać naszemu domowi prestiżowy wygląd.
- Innowacyjnym rozwiązaniem firmy Plast-Met są oprawy LED w różnych rozmiarach dostosowane do instalacji na słupach ogrodzeniowych - mówi Małgorzata Podemska. - Zapewniają bezpieczeństwo w strefie wejściowej i wjazdowej, a także nadają posesji elegancki charakter. Wyznaczają też granice działki i stanowią punkt orientacyjny, co jest szczególnie ważne, gdy jest ona położona na uboczu.
Jak dobrać oprawy oświetleniowe?
Pamiętajmy, że na dworze nie można stosować lamp przeznaczonych do wnętrz. W ogrodzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim opadów. Ze względów bezpieczeństwa muszą więc być przystosowane do użytku zewnętrznego i spełniać ściśle określone normy.
- Kluczowym parametrem zewnętrznych opraw oświetleniowych jest IP - wyjaśnia ekspert. - Pierwsza cyfra umieszczana po tym symbolu określa pyłoszczelność, druga natomiast wodoszczelność. Lampy LED dostępne w ofercie Plast-Met posiadają IP 67, co oznacza, że gwarantują całkowitą ochronę przed wnikaniem kurzu i innych ciał stałych oraz zalaniem wodą. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Stalowo-aluminiowa konstrukcja zapewni odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz długą trwałość nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Ważnym aspektem zarówno pod względem użytkowym, jak i ekonomicznym jest rodzaj źródła światła. Dużą popularnością cieszą się obecnie oprawy LED. - Lampy LED są optymalnym wyborem, ponieważ zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne reflektory, co przekłada się na realne oszczędności - podkreśla specjalista marki Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Są bardzo trwałe, żywotność diod LED to co najmniej 40 tys. godzin.
Wybierając lampy do ogrodu, zwróćmy też uwagę na łatwość ich montażu, a także możliwość sterowania oświetleniem. - Lampy Led Bosspio i Simpio firmy Plast-Met montowane są za pomocą kotew, dzięki temu możliwe jest proste i stabilne osadzenie ich w podłożu. Praktycznym rozwiązaniem jest oświetlenie sterowne czujnikiem zmierzchu, które automatycznie włącza się i wyłącza. Miłośników zaawansowanych technologicznie rozwiązań z pewnością zainteresują rozwiązania z modułem współpracującym z siecią WiFi, gdzie mamy możliwość ustawienia pracy lampy za pomocą mobilnej aplikacji przy użyciu telefonu i tabletu- uzupełnia Małgorzata Podemska.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam