Jak zwalczać mszyce?


Mszyce to bardzo popularne owady, atakujące niemalże wszystkie rośliny. Występują masowo a ich atak objawia się zwykle słabszym wzrostem młodych pędów a także zniekształceniem liści. W walce z mszycami można wykorzystywać różne metody - zarówno naturalne jak i chemiczne. Nim sięgniemy po chemiczny środek zwalczający te uciążliwe owady, powinniśmy najpierw wypróbować biologiczne sposoby, których jest dość sporo.
Metody naturalne
Mszyce posiadają swoich naturalnych wrogów, są nimi np.: biedronki. Rozmnażają się w obrębie zaatakowanej rośliny i wraz ze swoim potomstwem zjadają występujące tam mszyce. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie, warto wypróbować własnej roboty wyciągi i wywary do walki z mszycami.
Do takich należy m.in.:
- preparat z cebuli - stosujemy bez rozcieńczania, zapobiega chorobom grzybowym roślin. Wywar otrzymamy zalewając 7,5 dag drobno pokrojonej cebuli, 10 l wody. Gotujemy przez ok. 30 minut;
- preparat z czosnku - stosujemy bez rozcieńczania, zapobiega chorobom roślin. Wyciąg otrzymamy zalewając 20 dag roztartych nasion, 10 l wody. Odstawiamy na 24 godziny a następnie gotujemy przez ok. 20 minut;
- preparat z pokrzywy - stosujemy bez rozcieńczania. Wyciąg otrzymamy zalewając 1 kg pokrzywy zebranej przed kwitnieniem, 10 l wody. Odstawiamy na 24 godziny;
- preparat z mniszka lekarskiego - stosujemy bez rozcieńczania, zwalcza również inne szkodniki. Wyciąg otrzymamy zalewając 40 dag liści, 10 l wody. Odstawiamy na ok. 3 godziny.
Gorące wywary przelewamy do szczelnych butelek i trzymamy w ciemnym pomieszczeniu. Wyciągi roślinne zużywamy w ciągu jednego dnia a wywary w ciągu kilku (3-4) miesięcy. Preparaty te stosujemy bezpośrednio w miejscu żerowania mszyc.
Powinniśmy również pomyśleć o posadzeniu odpornych na mszyce roślin. Będzie to m.in.: cebula, czosnek, mięta i lawenda. Mszyce nie lubią charakterystycznych zapachów tych roślin, a zwłaszcza mięty i dlatego też niechętnie osiedlają się w ich towarzystwie.
Metody chemiczne
W przypadku dużej inwazji mszyc, powinniśmy zastosować odpowiedni środek chemiczny, zwalczający te owady. Najlepszymi preparatami są takie, które nie szkodzą biedronkom czy larwom bzygowatych, a skutecznie likwidują mszyce i zapobiegają kolejnej ich inwazji.
Na rynku można znaleźć wiele preparatów chemicznych przeciw mszycom. Oto kilka z nich:
- EKO MSZYCA firmy BROS - płyn z atomizerem, który nie sprzyja bytowaniu mszyc; ponadto usuwa kurz i naloty na roślinach. Cena ok. 5 zł/250ml.
- APHISOL BIO AL firmy ABC - środek w formie cieczy o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zwalczania mszyc. Cena ok. 10 zł/250ml.
- PARCAN firmy BROS - skuteczny środek do zwalczania mszyc, w amatorskiej uprawie róż i pelargonii na balkonach oraz w ogrodach. Cena ok. 13 zł/250ml.
Przed zastosowaniem środka chemicznego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Znajdziemy tam informacje na temat czasu oraz sposobu stosowania danego preparatu.
Im wcześniej wykryjemy mszyce, tym łatwiej będzie nam z nimi walczyć. Aby nie dopuścić do ich ataku, powinniśmy regularnie usuwać chwasty - mszyce namnażają się na nich a później przedostają się na rośliny ozdobne, a także zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe - zdrowe i silne rośliny są odporniejsze na żerowanie mszyc.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam