Jaką wannę wybrać do łazienki ?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wanna powinna doskonale pasować do wystroju całej łazienki. Jej wybór zależy m.in.: od wielkości pomieszczenia. Do małych łazienek pasują modele prostokątne lub asymetryczne. Dysponując większą przestrzenią można ustawić wannę na środku pomieszczenia - tutaj idealnie sprawdzają się modele owalne.

Wybór wanny łazienkowej

Najczęściej spotykane w naszych mieszkaniach są wanny prostokątne, które idealnie komponują się nawet z niewielkimi łazienkami. W małym pomieszczeniu sprawdzi się również wanna narożna, którą ze względu na konstrukcję można umieścić bezpośrednio przy dwóch ściankach. W przypadku dużych łazienek, przed potencjalnym nabywcą  otwiera się mnogość akcesoriów do wyboru - wielkość pozwala swobodnie planować i aranżować wnętrza. Bardzo popularne są ostatnio wanny wieloosobowe, w których wspólnie z partnerem bądź przyjaciółmi można zażyć relaksującej kąpieli. Obudowując wannę z hydromasażem należy pamiętać, że powietrze musi się swobodnie dostawać pod jej dno - znajdują się tam urządzenia, które je zasysają.

Przy wyborze wanny należy zwrócić uwagę również na jej armaturę. Bateria wannowo-natryskowa musi być odpowiednio dobrana względem baterii umywalkowej - najlepiej, gdy stanowią komplet. W wannie narożnej można zamontować dowolną baterię, ale w praktyce najłatwiej zainstalować baterię ścienną.

Aby wanna była stabilna, warto zamontować ją na nóżkach połączonych metalowymi szynami. Wielu producentów oferuje w standardowym wyposażeniu stelaże metalowe lub aluminiowe, dopasowane do kształtu wanny - czasami z możliwością regulacji wysokości. W wannie przydatna jest również półka do siedzenia.

Rodzaje wanien łazienkowych

  1. Akrylowe - charakteryzują się bogatą kolorystyką i różnorodnymi kształtami. Są stosunkowo lekkie, co ułatwia ich transport i montaż. Ponadto, posiadają ciepłą i gładką w dotyku powierzchnię; są odporne na przebarwienia i dlatego łatwo utrzymać je w czystości. Jedyną wadą wanien akrylowych jest podatność na zarysowania i uderzenia - można je usuwać za pomocą pasty polerskiej ale trzeba pamiętać, że to powoduje ścieranie powierzchni akrylu, która na dnie wanny jest bardzo cienka.
  2. Stalowe (metalowe) - są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są w miarę lekkie, a pokrywająca je emalia gwarantuje wysoką odporność na zarysowania. Poza tym, wanny metalowe są odporne na działanie silnych środków czyszczących. Ich wadą jest szybsze stygnięcie wody w porównaniu z wannami akrylowymi. Aby tego uniknąć, należy montować wannę w specjalnej obudowie styropianowej.
  3. Żeliwne - są solidne i bardzo trwałe. Niektóre modele posiadają ozdobne nóżki, dzięki czemu ładnie prezentują się w stylowych łazienkach. Do wad żeliwnych wanien należą: duży ciężar, niewielka dostępność kolorów i kształtów oraz zimna w dotyku powierzchnia.

W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy architekta bądź projektanta, który doradzi jaki model wanny będzie pasował do danego wnętrza. Pomocne są również katalogi i ekspozycje łazienek w salonach firmowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady