Jakie trendy w aranżacji łazienki obowiązywać będą w najbliższym sezonie?

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Duże kafle, stalowe oraz szklane elementy, nowoczesne rozwiązania, odważne pomysły i designerskie detale – łazienka przestała być typowo użytkowym pomieszczeniem. Coraz częściej stanowi stylowy, urządzony ze smakiem pokój kąpielowy, synonim funkcjonalności, komfortu, oryginalnego wzornictwa. Przyglądamy się trendom w urządzeniu łazienek, które obowiązywać będą w najbliższych latach.

Im mniej, tym lepiej

Przepych i kolorowe wzory zdobiące kafle odeszły w zapomnienie. Dominującym trendem jest minimalizm. Kolorystycznie nadal dominują biel i czerń, ustępują jednak miejsca barwom egzotycznym, słodkim, optymistycznym, czy wreszcie ostrym, zdecydowanym. Mogą to być zarówno róże, pomarańcze, delikatne zielenie i brązy, ale także czekolada, czy ostra czerwień. Wbrew pozorom, wprowadzenie nowych kolorów nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wymianą płytek czy armatury. Wystarczy postawić na subtelne, kolorystyczne akcenty w postaci dekoracyjnych dodatków, takich jak: ręczniki, maty, pojemniki.

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej wykorzystywanym materiałem jest szkło, stal i beton, które nadają pomieszczeniu nowoczesnego charakteru. Dominują duże rozmiary płytek, o wymiarach 90 x 90 cm, 120 x 120 cm, czy nawet 300 x 150 cm, lub pokrywanie ścian tylko i wyłącznie farbą do pomieszczeń mokrych. W elementach wyposażenia widoczny jest powrót do ponadczasowego wzornictwa ujętego w czystych formach, prostych i wyrazistych liniach - mówi Aleksandra Felska-Drożdż, architekt wnętrz AFD Interiors.


Ukryte w ścianie

Minimalistyczny, nowoczesny styl wnętrza wymaga ukrycia wszystkich zbędnych elementów, takich jak rury czy spłuczki. I tu naprzeciw potrzebom aranżacyjnym projektantów i ostatecznych użytkowników wychodzą producenci stelaży podtynkowych.

Podczas wykańczania lub remontu łazienki warto zastanowić się nad wyborem nowoczesnych stelaży podtynkowych do WC, umywalek, bidetów i pisuarów, np. TECEprofil. Takie rozwiązanie umożliwia „zawieszenie” sanitariatów na ścianie, a tym samym zaoszczędzenie przestrzeni łazienki i łatwiejsze utrzymanie czystości. Nie bez znaczenia pozostają także walory estetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu widoczny jest tylko przycisk spłukujący, natomiast zbiornik z wodą ukryty jest w ścianie. Dodatkowo bogata oferta przycisków spłukujących umożliwia idealne dopasowanie ich formy, materiału i koloru do indywidualnego charakteru łazienki - radzi Krzysztof Kaczmarek, ekspert firmy TECE.

Modne kąpielisko


Wanna czy prysznic? Zdania od lat są podzielone. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej łazienki, warto zastanowić się nad umieszczeniem wanny w centralnym punkcie pomieszczenia. Większość użytkowników decyduje się jednak na kabiny prysznicowe: zajmują mniej miejsca, łatwiej utrzymać je w czystości, pasują praktycznie do każdego typu łazienki. Szczególnie modne są kabiny „walk-in”, które są ciekawszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne kabiny narożne. Wykonane są z przeszklonych ścian, które montowane są bezpośrednio w posadzce z odpływem liniowym, co w efekcie nie wymaga montażu klasycznego brodzika. Nowoczesne projekty łazienek oparte są w zdecydowanej większości na odpływie liniowym. Daje nam to nieograniczone możliwości aranżacji łazienki - radzi Krzysztof Kaczmarek, ekspert z firmy TECE. Zamiast popularnej niegdyś „kratki”, proponujemy praktycznie niewidoczne rynny odpływowe z serii TECEdrainline. Różnorodność wzorów i delikatne linie krawędzi sprawiają, że pomieszczenie zyskuje na estetyczności. Rynny odpływowe prosto i bezpiecznie montujemy w posadzce. Istotną zaletą tego rozwiązania jest również niezwykła łatwość czyszczenia i konserwacji dla użytkownika - podkreśla ekspert.

Domowy salon SPA

 

W większych pomieszczeniach można wstawić szafę, w której ukryjemy nadmiar zbędnych przedmiotów. Miłośnicy stylu high-tech wybiorą metalowe szafki, kwadratowe umywalki, wannę ze stali chromowanej. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość mebli przytłoczy pomieszczenie, utrudni swobodne poruszanie się i zmniejszy poczucie komfortu. Nie przesadzajmy z dodatkami - ich nadmiar niekorzystnie wpływa na minimalistyczny wystrój i nowoczesną estetykę pomieszczenia. Wybierajmy nowoczesne rozwiązania - zamiast tradycyjnego węża i słuchawki prysznicowej w kabinie zamontujmy deszczownice. Oryginalności wnętrzu nada także światło LED. Dzięki temu nasza łazienka przemieni się w pokój kąpielowy, a codzienne rytuały w zabiegi pielęgnacyjne oferowane w ośrodkach SPA. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady