Oszczędzanie wody - jak i na czym oszczędzać

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Oszczędzanie wody to zysk dla środowiska naturalnego, jak i domowego budżetu. Zacznij więc rozważnie nią gospodarować, zmieniając proste nawyki a przestarzałe lub nieszczelne urządzenia w kuchni i łazience zastąp nowymi. Dzięki temu ograniczysz nadmierny pobór wody w swoim gospodarstwie domowym.

Zacznij od zmiany dotychczasowych nawyków

Kran woda

  1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i golenia, a także podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Myjąc zęby pod bieżącą wodą, tracisz nawet 9 l na minutę. Po odkręceniu kranu, nie marnuj wody czekając aż poleci ciepła. Wstaw w tym czasie pod kran niewielki pojemnik i zbieraj zimną wodę, potrzebną chociażby do podlewania kwiatów.
  2. Jeśli kąpiesz się w wannie, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej objętości - dzięki temu zaoszczędzisz nawet 100 l wody na dobę. Jeszcze większe zyski zapewni Ci zamiana wanny na prysznic. Pełna wanna wody to 150-200 l, pod prysznicem zużywasz ok. 10-15 l na minutę, a więc szybki prysznic (4-5 minut) to oszczędność widoczna gołym okiem.
  3. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety, np.: po wrzuceniu do niej niedopałków papierosów czy innych śmieci (muszla ustępowa to nie śmietnik!). Uszczelnij spłuczkę w toalecie i baterie przy umywalce, zlewozmywaku oraz wannie - w zależności od stopnia nieszczelności tych urządzeń, rocznie możesz tracić nawet 30 m3 wody.
  4. Korzystaj z programów oszczędnościowych w pralce i zmywarce, jeśli nie załadowujesz pełnego wsadu albo ubrania/naczynia są lekko zabrudzone.
  5. Jeśli budujesz dom, pomyśl nad zainstalowaniem w nim systemu odzysku "szarej wody". Po kąpieli lub praniu będziesz mógł ją wykorzystać, np.: do spłukiwania toalet. To osobny zbiornik, który zbiera wodę i napełnia nią spłuczki - bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy ścieki trafiają do szamba. W ten sposób oszczędzisz nie tylko na wodzie, ale też na kosztach wywozu nieczystości.

Postaw na nowoczesne rozwiązania

Bateria z perlatorem - na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z wodą. W rezultacie otrzymujesz strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody, jednocześnie zwiększając objętość strumienia. Korzystając z baterii umywalkowej bez perlatora zużywasz 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Odkręcając zwykłą baterię zlewozmywakową zużywasz 12-15 l wody na minutę, z perlatorem - 7 l. Korzystając z tradycyjnej baterii prysznicowej zużywasz 15-20 l wody na minutę, z perlatorem 6-10 l. Nowoczesne baterie łazienkowe i kuchenne są już wyposażone w perlator, ale możesz również kupić samą nakładkę i zamontować ją na kranie starszego modelu.

Ograniczniki wypływu wody - blokują głowicę baterii. Możesz nią poruszać tylko w pewnym ograniczonym polu, a to zmniejsza strumień wody o 40%. Jeśli w prysznicu zastosujesz reduktor przepływu wody, zmniejszysz jej zużycie do 8-9 l na minutę.

Spłuczka na miarę potrzeb - przyciski dwudzielne pozwalają spłukiwać miskę ustępową całą objętością wody w spłuczce (od 6 do 9 l lub ograniczenie jej zużycia o połowę od 3 do 4,5 l). Zamiast podziału, przycisk może być wyposażony w funkcję STOP - dzięki niej zatrzymasz spłukiwanie w dowolnym momencie.

Zainwestuj w dobry sprzęt

Zmywarka

Zmywanie naczyń w zmywarce jest dużo bardziej ekonomiczne, niż mycie ręczne. Używając tradycyjnej zmywarki zużywasz ok. 15-22 l wody; na zmywanie ręczne potrzebujesz aż 50-100 l. Na rynku dostępne są także nowoczesne zmywarki, wyposażone w programy różnicujące zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, zmywaj w misce a jedynie płucz naczynia pod bieżącym strumieniem.

Nowoczesna pralka

Dzisiejsze pralki zużywają ok. 50 l wody - to o połowę mniej, niż te sprzed kilkunastu lat. W nowoczesnych urządzeniach masz do wyboru programy oszczędnościowe lub funkcję "pół wsadu" - pralka dopasowuje ilość używanej wody do zadanego programu. Niektóre modele posiadają również wbudowane wagi, które dobierają ilość wody do ciężaru ubrań.

Oszczędzaj wodę na zewnątrz domu

Do podlewania ogrodu nie zużywaj więcej wody, niż potrzebują rośliny. Trawniki nawadniaj wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe - to zredukuje straty wynikłe na skutek parowania. Sprawdź ustawienie zraszaczy - mają podlewać rośliny, a nie betonowe powierzchnie.

Jeśli posiadasz duży ogród, zainwestuj w instalację nawadniającą - oszczędzisz czas i wodę. Możesz także skorzystać z tzw. pocących się węży, które przepuszczają wodę na całej swojej powierzchni.

Nie zmywaj wjazdu i chodnika za pomocą węża ogrodowego - to pochłania setki litrów wody. Aby zaoszczędzić, używaj szczotki i wiadra. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~pseudonim | 2021-04-07 17:26
mądre

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady