Pielęgnacja trawnika - jak dbać o trawę w cieniu

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Jak dbać o trawę w zacienionym miejscu, aby uzyskać najlepszy efekt?

Trawnik

Trawnik w zacienionych miejscach jest trudniejszy w utrzymaniu i sprawia problemy. Trawa w tych miejscach jest rzadsza, źdźbła krótsze i cieńsze, szybiej ulegają zniszczeniu.

Podstawą pielegnacji trawy w zacienionych miejscach jest uwzględnienie wpływu braku słońca:

  • koszenie zacienionych miejsc przeprowadzamy rzadziej i staramy się nie ścinać zbyt krótko - na długość nie mniejszą niż 6-8cm,
  • trawa bez słońca nie traci wody tak szybko i łatwo przesadzić z podlewaniem; podlewaj mniej-więcej połową ilością wody, jaką podlewasz trawnik w nasłonecznionych miejscach,
  • podobnie trawnik nie rośnie tak szybko i stosowanie zbyt dużej ilości nawozu może być szkodliwe - stosuj połowę dawki, albo stosuj nawóz właściwy dla zacienionych miejsc.

W sklepach dostępna jest specjalna mieszanka nasion do zakładania trawników w zacienionych miejscach - warto wziąć je pod uwagę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Betula | 2016-06-30 21:00
Dodam tylko, że do miejsc stale zacienionych nadawać się będą silnie rozrastające się oraz trwale pokrywają powierzchnię kostrzewy i wiechliny. Kostrzewy na zacienionym stanowisku preferują stanowiska suche, natomiast wiechliny wolą bardziej wilgotne miejsca. Jeśli mamy do czynienia z miejscami słabiej zacienionymi, najlepsze są mieszanki złożone z kostrzewy nitkowatej i wiechliny łąkowej.

http://hurtownia-ogrodnicza.eu/produkt/biopon-trawa-w-cie...
~fan-trawiasty | 2015-12-29 12:30
Do wertykulacji warto dodać jeszcze aerację (napowietrzanie). Można to robić ręcznie jednak można się nieźle napocić - zwłaszcza przy większych trawnikach :-) Dlatego lepiej wykonać to mechanicznie. Można takie urządzenia wypożyczyć można też kupić. Są też rozwiązania, by aerację robić tą samą maszyną co wertykulację; takie rozwiązanie ma np. AL-KO, nazywa się to Combi Care. Występuję w dwóch opcjach - spalinowej i elektrycznej. Dobrze jest sobie policzyć koszty, czy bardziej się opłaca wypożyczać sprzęt czy kupować swój.
~irekuss | 2014-08-24 09:55
koszenie to nie wszytko ważne jest użyźnienie gleby glebogryzarką, późniejsza wertykulacja to też ważna rzec, ogólnie warto mieć porządny sprzęt do prac ogrodowych, sam w przeważającej większości korzystam ze sprzętu Stigi

Najnowsze porady