Pleśń w pralce - sposoby i zapobieganie

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dużym problemem w pralkach jest tworzący się, nieprzyjemny osad pleśni. Przyczyną tego jest używanie zbyt dużych ilości proszku oraz płynu do płukania, zwłaszcza przy częstym praniu w niskiej temperaturze. Nie musisz od razu pozbywać się pralki, wystarczy że odpowiednio o nią zadbasz.

Sposób na pleśń w pralce

Pralka

 1. Upewnij się, że bęben pralki jest pusty.
 2. Nastaw program na pranie w pełnym cyklu i ustaw wysoką temperaturę - poczekaj, aż pralka wypełni się gorącą wodą.
 3. Do szuflady na proszek wlej 2 szklanki octu, aby pozbyć się brzydkiego zapachu.
 4. Po zakończeniu pełnego cyklu prania, nastaw ponownie ten sam program.
 5. Tym razem do szuflady na proszek wlej 2 szklanki wybielacza - zlikwiduje on zapach octu i usunie wszelkie przebarwienia.
 6. Kiedy pranie się zakończy, rozpocznij trzec cykl. Nie wypełniaj już niczym szyflady na proszek - niech sama woda dokładnie wypłucze bęben z resztek octu i wybielacza.
 7. Po zakończeniu prania, wyjmij z pralki szufladę na proszek i płyn do płukania - zanurz ją w gorącej wodzie i pozostaw na ok. 30 minut. Po tym czasie umyj szufladę proszkiem i dokładnie wypłucz. A kiedy wyschnie, włóż ją z powrotem do pralki.
 8. Na koniec umyj dokładnie gumę wokół otworu pralki, używając mieszanki z 3 litrów gorącej wody oraz 1 szklanki wybielacza. Następnie przemyj gumę samą wodą.

Dodatkowe wskazówki:

 • nigdy nie zamykaj szczelnie drzwiczek pralki i nie zostawiaj w niej mokrych ubrań;
 • regularnie czyść drzwiczki pralki oraz gumę wokół nich;
 • wycieraj i przemywaj co jakiś czas miejsce, gdzie gromadzi się woda po praniu (na dole fartucha).

Używaj profesjonalnych środków do czyszczenia pralek. Do takich należy m.in.: dr Beckmann - usuwa brud, osady i pozostałości proszków oraz nieprzyjemne zapachy, pozostawiając pralkę czystą i ładnie pachnącą. Regularnie stosowany, przedłuża jej żywotność i bezawaryjność. Wypróbuj też tabletki do czyszczenia pralek Ecozone - usuwają nagromadzony brud i resztki detergentów. Dzięki nim urządzenie będzie czyste i pachnące, nawet bez użycia silnych środków czyszczących. Regularne stosowanie tabletek sprawi, ze Twoja pralka będzie działać bez zarzutu przez długie lata.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady