Rośliny dla leniwych i zapracowanych

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rośliny doniczkowe wymagają regularnej pielęgnacji. Niestety, większość z nas nie ma na to czasu albo po prostu chęci. Na szczęście istnieją takie rośliny, którym wystarczy jedynie odrobina zainteresowania z naszej strony. W przypadku osób bardzo leniwych i stale zabieganych najlepiej sprawdzi się uprawa roślin niewymagających częstego podlewania.

Do "niezniszczalnych" okazów należą:

Aloes

Idealna roślina dla każdego domu i jego mieszkańców. Aloes w ciągu dnia pochłania dwutlenek węgla, a nocą przerabia go na zbawienny tlen - warto więc postawić tę roślinę jak najbliżej łóżka. Niezwykle odporny na brak wody, czyli doskonały dla wiecznie zapracowanych i niemających czasu ludzi. Latem należy zasilać go co dwa tygodnie słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Kaktusy i sukulenty

Kaktusy zadziwiają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Powinny mieć dostęp do światła i bieżącej cyrkulacji powietrza, zwłaszcza latem. Rozmnażanie kaktusów jest banalnie łatwe - odbywa się poprzez sadzonki z pędów lub przy pomocy sadzonek liściowych. Jeśli chodzi o podlewanie tych roślin trzeba zachować umiar, gdyż przelane po prostu zgniją.

Dracena

To kolejna, niesamowicie łatwa w uprawie roślina. Szybko się regeneruje, a poradzą sobie z nią nawet początkujący miłośnicy roślin. Dracena to idealna dekoracja nowoczesnego wnętrza (mieszkania, biura, korytarza, itp.), ze względu na kształt i kolor liści. Roślina ta najlepiej czuje się w miejscu o rozproszonym, słonecznym świetle, ale może też rosnąć w półcieniu. W lecie powinna mieć stale wilgotne, a w zimie suche podłoże - ziemia w doniczce może przesychać między jednym, a drugim podlewaniem.

Hoja

Liście tej wody wyglądają niczym pokryte woskiem; mogą być dwukolorowe. Hoja wytwarza intensywnie pachnące kwiaty i bardzo nie lubi przenoszenia z miejsca na miejsce. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje lekko wilgotnego podłoża i częstego zraszania letnią wodą (nie należy pryskać kwiatów, gdyż mogą ulec zniszczeniu). Ciekawostką jest, że hoja lubi być podlewana deszczówką.

Sansevieria

Roślina ta jest bardzo wytrzymała na niedobory wody (od czasu do czasu wystarczy jej łyk wody). Jedynie w czasie rozmnażania z kłączy wymaga optymalnych warunków. Jest sukulentem liściowym, a więc magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej wtedy, gdy tego potrzebuje. "Żelazna roślina" - tak nazywana jest Sansevieria, to doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich i ciągle zabieganych osób. Wspaniale prezentuje się we wszystkich wnętrzach, ale najlepiej w nowoczesnych.

Ponadto, w ogrodzie dla leniwych sprawdzą się następujące rośliny:

  • Byliny: barwinek, bodziszek, floks, funkia, goździk, liliowiec ogrodowy, łubin trwały, nawłoć ogrodowa, parzydło leśne, rozchodnik, słoneczniczek szorstki.
  • Krzewy: berberys koreański, irga Dammera, jałowiec, szczodrzeniec, żarnowiec, karagana syberyjska, ligustr, lilak, pięciornik krzewiasty, róża pomarszczona.
  • Drzewa: brzoza, grusza wierzbolistna, jarzębina, modrzew, sosna, świerk kłujący i serbski.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady