Szycie firan krok po kroku

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Szycie firan to wcale nie jest taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Co prawda doświadczone krawcowe z pewnością powiedzą, że to żadna filozofia, jednak laik może mieć z tym problemy. Jak więc zabrać się do szycia zasłon, co trzeba mieć koniecznie na wyposażeniu i jak zmierzyć materiał? A może lepiej skorzystać z usług osób, które oferują szycie na zamówienie?

Stanowisko pracy najistotniejsze!

Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy to bardzo istotny element, do którego większość osób nie przywiązuje wagi - co oczywiście jest błędem. Należy wygospodarować kącik w mieszkaniu, który na stałe mógłby posłużyć jako stanowisko pracy. Takie miejsce musi zostać przede wszystkim wyposażone w stół, na którym stanie maszyna do szycia oraz wygodne, mobilne krzesło z możliwością regulacji wysokości, które zapewni komfort i wygodę pracy. Ponadto istotna jest także nieoślepiająca lampka na wysięgniku, która będzie nieoceniona podczas pracy, kiedy zapada zmrok.Przydatne przybory krawieckie

Oprócz lampki i maszyny na stole krawieckim powinny także pojawić się dodatkowe przybory, które ułatwią pracę. Należy zaopatrzyć się m.in. w:
- ostre nożyczki - większe nożyczki potrzebne będą do cięcia tkaniny, średnie do obcinania szwów, natomiast małe do obcinania nici;
- centymetr krawiecki - najlepiej taki o długości 150 cm;
- kredę krawiecką, która najlepiej rysuje po tkaninie;
- szpilki krawieckie - najporęczniejsze i najbardziej widoczne będą szpilki z kolorowymi łebkami;
- igły - zarówno te do szycia ręcznego, jak i maszynowego;
- poduszeczka do szpilek.
Wszystkie te przybory spełniają bardzo istotną rolę w trakcie całego procesu szycia.

Samodzielne szycie firan

Firanki to zazwyczaj bardzo delikatne i lekkie tkaniny, które aby odpowiednio prezentowały się w oknie i stanowiły jego ozdobę muszą być dobrze uszyte. W tym celu trzeba dobrać odpowiedni ścieg, grubość nici oraz ich rodzaj, aby firanka nie falowała się nieestetycznie i nie zawijała. Na początku należy obszyć jej boki - aby to wykonać, należy podwinąć dwukrotnie materiał na grubość ok. 1 cm i delikatnie przeszyć. Następnie należy zająć się dołem firanki - jeśli nie jest ona wykończona ołowianką, wówczas trzeba ją obszyć lamówką lub gipiurą w taki sposób, aby ładnie prezentowała się w oknie. Na samym końcu trzeba wszyć u góry taśmę marszczącą - trzeba ją przeszyć dwa, a nawet trzy razy w zależności od jej rodzaju. Jak dobrać szerokość firanki? Jej szerokość zależna jest od szerokości karnisza oraz stosunku marszczenia taśmy marszczącej. W przypadku taśmy z marszczeniem 1:2 potrzeba dwa razy tyle materiału co szerokość karnisza.

A może zlecić?

Samodzielne szycie dekoracji okiennej wymaga nie tyle co doświadczenia, a fachu w rękach. Nie każdy stworzony jest do tego typu prac, a nawet jeśli próbuje na własną rękę nie zawsze mu to dobrze wychodzi. Zarówno przy prostych, jak i niestandardowych firanach dobrze jest zlecić usługę szycia specjalistom, którzy zapewniają profesjonalne i precyzyjne szycie firan z dbałością o najmniejsze detale i ich elegancki wygląd.

Polecane strony

Firany i zasłony
Tutaj znajduje się firma z Warszawy, która świadczy kompleksowe usługi szycia firan na wymiar do każdego typu okna

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady