Jak stworzyć piękną i funkcjonalną dekorację okna? Poznaj kilka złotych reguł!

Sfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

 

Nasłonecznienie i kolory

Przy wyborze firanek i zasłon ważny jest stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Jeśli dostęp światła jest ograniczony, do dekoracji okien powinniśmy użyć lekkich i delikatnych siatek, na przykład subtelnych markizet. Unikniemy tym samym dodatkowego zaciemnienia pokoju. – Najlepszym rozwiązaniem są firanki haftowane na markizecie, które nie tylko posiadają przepiękne zdobienia, lecz również specjalną biel. Odpowiednia receptura powoduje przekształcenie światła w taki sposób, że wyrób nimi wykończony odbija więcej światła widzialnego niż go otrzymał– wyjaśnia Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. – W ten sposób firanki stają się nie tylko bielsze, ale również jaśniejsze i bardziej błyszczące – dodaje. Jeżeli wnętrze jest mocno nasłonecznione, należy skorzystać z grubszych materiałów, a nawet zasłon. Ograniczymy tym samym nagrzanie pokoju, co jest szczególnie istotne latem, kiedy upał potrafi dotkliwie uprzykrzyć przebywanie w domu. Musimy pamiętać również, aby dobrać firankę czy zasłonę do koloru ścian. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są odcienie zbliżone do barw pokoju – tworzy to wrażenie spójności i harmonii. Zwolennikom odważniejszych kombinacji zalecamy silne skontrastowanie kolorów – dzięki temu okno będzie wyróżniającym się elementem wnętrza. Pamiętajmy również, że ciekawe efekty wizualne osiągniemy różnicując materiały i ich faktury, na przykład sztywne z lejącymi czy matowe z błyszczącymi.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie

 

Kolejną ważną kwestią jest rozmiar pokoju, w którym chcemy udekorować okno. – W większych pomieszczeniach bez obaw możemy używać wymyślnych, dużych ornamentów lub siatek ażurowych,  a także gipiurowych aplikacji – przyjemnie ozdobią i zaaranżująprzestrzeń wokół okna – radzi Magdalena Tomaszewska, ekspert marki Haft. Jeśli pokój jest niewielki, starajmy się stosować lekkie, jasne materiały z niewielką liczbą detali. Dzięki temu pomieszczenie stanie się optycznie większe, a my nie przytłoczymy okien. Pamiętajmy, że tkaniny powinny wpasowywać się i dopełniać wnętrze, a nie je przesłaniać. Nie przesadzajmy z dodatkami – czasem mniej znaczy lepiej.

 

 

Spójność i detale

Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowymi aranżacjami, podejdźmy do tematu profesjonalnie i rozplanujmy dekorację okien w całym domu. Całość musi być spójna i nie chodzi rzecz jasna o to, aby wszystkie okna wyglądały tak samo, ale aby całość ze sobą współgrała. Do jadalni, kuchni, łazienki dobieramy najczęściej firany krótsze lub zazdrostki. W salonie i sypialni, gdzie obok walorów estetycznych istotny jest także odpowiedni nastrój, możemy pozwolić sobie na powieszenie dłuższych i ciemniejszych. Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z wyglądu naszych okien (zbyt szerokie, zbyt wąskie, itd.), to odpowiednio dobrana firanka pozwoli nam na ukrycie ich mankamentów. Zwróćmy także uwagę na to, co jest za oknem. Jeśli roztacza nam się widok na piękny krajobraz, podwórko, ogród, to nie przesłaniajmy go ciężkimi, mocno wzorzystymi firankami. Wybierając zasłony, kierujmy wzrok głównie ku długim modelom, zawieszonym około 1,5-2 cm nad podłogą. Krótkich używamy jedynie, gdy nie pozwalają nam to stojące obok okna meble czy dodatki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~agawi | 2014-10-03 15:38
jeśli chodzi o firankę do kuchni to warto zdecydować się na modne ostatnio roletki bawełniane, które z powodzeniem można uszyć samemu
www.domowyazyl.blogspot.com

Najnowsze porady