Wiosenne inspiracje – łazienka w naturalnym stylu


Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, stanowiąc jednocześnie niewyczerpane źródło inspiracji. Warto z niego czerpać także podczas urządzania pomieszczeń sanitarnych. W końcu łazienka to nasze prywatne SPA, gdzie po trudach dnia możemy się zrelaksować, znaleźć harmonię i ukojenie dla zmysłów. Podpowiadamy, jakie rozwiązania pomogą nam stworzyć wnętrze przyjazne i komfortowe z natury.
Kontakt z naturą ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wystarczy przywołać wspomnienia, takie jak przytulanie się do drzewa, słuchanie śpiewu ptaków, widok zachodu słońca, by od razu poczuć się lepiej. Nie dziwi więc, że coraz częściej natura jest stałym gościem w naszych domach – a oto materiały i rozwiązania, które pokochają nasze łazienki.
Ciepło drewna
Drewno to jeden z najpopularniejszych i ponadczasowych materiałów wykorzystywanych w aranżacji. Jego różne gatunki, zabarwienia i usłojenie pozwalająnadać naturalny charakter wnętrzu oraz sprawić, że staje się ono ciepłe i przyjemne dla zmysłów. Wybierając drewno do łazienki warto zwrócić uwagę na te odmiany, którym nie są straszne zmiany temperatury oraz wilgotność. Do nich zaliczyć można m.in. drzewo egzotyczne, takie jak teak, iroko, wenge, jatoba czy cedr. Gatunki te zawierająduże ilości olejków naturalnych oraz żywic, co sprawia, że charakteryzują się większą odpornością na wilgoć oraz niskim współczynnikiem skurczu. Jeśli bliższe jest nam drewno rodzime, możemy zdecydować się na te najtrwalsze: dąb, jesion, modrzew, jawor oraz wiąz.
Drewno pojawia się na podłogach, ścianach, sufitach, blatach, w postaci zabudowy i ruchomych mebli, jednak możemy wprowadzić je do wnętrza także w formie funkcjonalnych detali. W przypadku łazienki mogą to być m.in. przyciski spłukujące. Przykładem jest TECEloop w wariancie dąb. Ten funkcjonalny detal podkreśli urok naturalnej stylizacji, harmonijnie wpisując się w aranżacje bazujące na barwach ziemi, a także bieli i czerni. Efekt możemy wzmocnić łącząc płytkę przycisku w dębowym wykończeniu z klawiszami dostępnymi w różnych wariantach kolorystycznych, a także zlicować go z powierzchnią ściany z wykorzystaniem dedykowanej ramki montażowej.
Szlachetność kamienia
Fani surowości i wyrafinowanych wnętrz, skierują swoją uwagę na naturalne, a zarazem bardziej majestatyczne materiały, jak różne rodzaje kamienia, np. marmur. Kamień jest obecny we wnętrzach od wieków. Wystarczy przywołać na myśl pałacowe rezydencje i luksusowe apartamenty hoteli.
Dawniej - ze względu na wysoką cenę - stosowany był głównie w droższych realizacjach. Jednak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci wkroczył także do wnętrz prywatnych i mieszkań. Zawdzięczamy to m.in. nowym sposobom jego wydobycia, obróbki czy logistyki, dzięki czemu stał się bardziej przystępny i zyskał na popularności.
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości fizyczne jest praktyczny, trwały, ponadczasowy, uniwersalny i sprawdza się na wielu powierzchniach. Dzięki majestatycznej prezencji nadaje każdej realizacji luksusowy charakter i podnosi wartość inwestycji. Nie jest jednorodny – ma wiele obliczy, barw, wzorów, użyłkowań, co czyni go wyjątkowym w zastosowaniu – bez względu na styl wnętrza. Odnajduje się zarówno w klasycznych, szykownych, eleganckich aranżacjach, jak i w minimalistycznych, nowoczesnych łazienkach.
Kamień łupkowy i marmur stosowane są do wykończenia ścian i podłóg, ale nie tylko. Na rynku dostępne są także elementy wyposażenia łazienek wykonane z tych materiałów. Ciekawym przykładem są przyciski spłukujące TECEloop dostępne w wariancie kamień łupkowy oraz biały marmur. Pierwszy z nich intryguje surową elegancją, surowością i strukturą, drugi zachwyca swoim pięknem i szlachetnością – idealnie łącząc się z detalami w kolorze złota.
Kamień to materiał, który sprawdzi się również do wykończenia podłóg. Jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego z powodzeniem może być stosowany w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Może być również stosowany w strefie prysznicowej. W zestawieniu ze specjalnym odwodnieniem TECEdrainline do kamienia, możemy zintegrować posadzkę z podstawą prysznica, dzięki czemu odpływ pozostanie niemal niewidoczny.
Woda – sprzymierzeniec czystości
Nie ma bardziej naturalnego sojusznika higieny niż woda, dlatego coraz więcej rozwiązań sanitarnych pozwala w pełni wykorzystać jego potencjał. Przykładem są toalety myjące, które pozwalają nam dbać o czystość w sposób bezpieczny, zrównoważony i komfortowy. Warto jednak wybrać takie, które działają w oparciu o prostą technologię i bez przyłącza prądu.
W ofercie marki TECE znajdziemy dwa modele ceramiki z funkcją myjącą – TECEone i TECEneo, które udowadniają, że dbanie o higienę nie wymaga skomplikowanej elektroniki, umiejętności manualnych, a nawet smartfona.
Sterowanie, tj. regulacja temperatury i mocy strumienia, odbywa się za pomocą pokręteł znajdujących się po bokach miski. W przypadku toalety myjącej TECEneo istotną zaletą jest również możliwość montażu toalety myjącej w już urządzonych pomieszczeniach sanitarnych – bez konieczności ingerowania w instalację czy zaawansowanej modernizacji pomieszczenia.
W łazience chcemy czuć się swobodnie, a przyroda to źródło relaksu i dobrej energii, której tak potrzebujemy. To wszystko sprawia, że naturalne materiały i pomysły inspirowane naturą stanowią idealne rozwiązania dla pomieszczeń sanitarnych.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam