Wiosenne porządki - czym dobrze zająć się po zimie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Wiosna to doskonały czas na gruntowne porządki w domu i nie tylko. Dodatnie temperatury i słońce wręcz zachęcają do tego, aby szeroko otworzyć okna i dokładnie posprzątać całe mieszkanie. Czym szczególnie powinieneś zająć się po zimie?

Wiosenne porządki

1. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Na pewno w Twoim domu znajdą się rzeczy zbędne, czyli takie którym już dawno mogłeś się pozbyć, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobiłeś. Przyciasne palta, zmechacone swetry, przetarte dżinsy, stare buty oraz wyszczerbione talerze, obtłuczone kubki, pogięte sztućce, stare gazety, puste słoiki, wiekowe zabawki i przedmioty niewiadomego przeznaczenia na ogół latami leżą w ciemnych zakamarkach. Prawdziwy zbieracz potrzebuje naprawdę silnego bodźca, żeby pozbyć się swoich skarbów. Takim motywującym czynnikiem może być właśnie nadejście wiosny.

Pozbywając się zbędnych rzeczy, zyskasz sporo wolnego miejsca, a przy okazji możesz sprawić komuś radość, np.: niepotrzebne, ale wciąż nadające się do noszenia ubrania przekaż organizacji charytatywnej; to samo zrób z książkami i zabawkami. Nieużywane koce, kołdry i poduszki możesz ofiarować schronisku dla zwierząt, a stare gazety i puste słoiki przeznaczyć do recyklingu, wrzucając je do specjalnych pojemników. Rzeczy niezbędne, które do tej pory zalegały na wierzchu, posegreguj, złóż i schowaj.

2. Dokładnie posprzątaj cały dom

Generalne porządki obejmują całe mieszkanie - od podłogi po sufit. Czyszcząc ściany, poświęć również czas drzwiom i kaloryferom, które są istną przechowalnią kurzu. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, użyj szczotki do czyszczenia butelek, najlepiej owiniętej mokrą szmatką.

Zakurzone kafelki w kuchni umyj gąbką, zwilżoną ciepłą wodą z płynem do czyszczenia. Robiąc porządki w kuchni, nie zapomnij o szafkach i półkach. Na wiosnę warto też sprawdzić stan domowej spiżarni - wyjmij wszystkie produkty i wyrzuć rzeczy przeterminowane, a wszelkie produkty mączne, cukier, przyprawy, herbatę i kawę przełóż do szczelnych pojemników, które chronią przed wilgocią i utratą aromatu, ale też zabezpieczają przed owadami lęgnącymi się w domowych zasobach. W trakcie gruntownych porządków umyj wszystkie naczynia, zwłaszcza garnki i kuchenne bibeloty stojące na odkrytych półkach. Sporo pracy może pochłonąć piekarnik i okap - stary, przypalony tłuszcz usuń za pomocą myjki nasączonej ciepłą wodą z detergentem. Do czyszczenia sanitariatów użyj silniejszych środków, mających właściwości bakteriobójcze. Glazurę i terakotę umyj gąbką nasączoną ciepłą wodą z płynem, a brudne fugi wyczyść roztworem wybielacza lub proszkiem do pieczenia, używając starej szczoteczki do zębów.

Na wiosnę dokładnie wytrzep, a następnie wypierz dywany i wykładziny - możesz użyć odkurzacza z funkcją prania, jeśli posiadasz albo zlecić to zadania wyspecjalizowanej firmie. Odkurzacz przyda Ci się również do czyszczenia książek i bibelotów, natomiast kurzu z półek pozbędziesz się za pomocą antystatycznych ściereczek.

Po gruntownym odkurzeniu mieszkania, zabierz się za mycie okien. Najpierw zdejmij i upierz zasłony oraz firany. Następnie wytrzyj ramy, futryny i parapety - na sucho i na mokro. Jeśli szyby są mocno zabrudzone, umyj je wodą z detergentem a nadmiar wody zbierz gumową ściągaczką. Na koniec, aby nadać szybom połysk i uniknąć smug, użyj spryskiwacza ze specjalnym płynem. Ostatnim etapem porządków jest mycie podłóg. Kup odpowiedni preparat do czyszczenia drewna, paneli, terakoty lub tworzyw sztucznych. Drewniane, lakierowane podłogi możesz myć roztworem z wystudzonej, czarnej herbaty. Do czyszczenia kamiennych posadzek użyj roztworu wody z sodą.

3. Pomyśl o samochodzie

Zimowe warunki z pewnością nie były obojętne dla Twojego auta. Najbardziej narażona w tym okresie jest karoseria nadwozia oraz podwozie - każdy odprysk może spowodować nie tylko rysę, ale też potencjalne ognisko korozji. Kiedy temperatury na zewnątrz są dodatnie (w dzień i w nocy) umyj cały pojazd, najlepiej przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem oraz z wykorzystaniem specjalnych środków. Po wyczyszczeniu auta z zewnątrz, sprawdź jego zawieszenie - uszkodzeniu mogły ulec wahacze, tuleje bądź inne elementy układu kierowniczego. Podczas wiosennej kontroli sprawdź także działanie układu hamulcowego, a zaglądając pod maskę, weź "pod lupę" akumulator, który zimą często miewa problemy z rozruchem. Konieczne może okazać się uzupełnienie płynów, szczególnie hamulcowego. Kiedy zima odejdzie na dobre, zmień opony na letnie a zdemontowane ogumienie oraz felgi zakonserwuj na czas przechowywania do kolejnej zimy.

Przeczytaj również naszą poradę o wiosennych porządkach w ogrodzie, czyli jak zadbać o ogród po zimie

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady