Wiosenne porządki w ogrodzie - czyli jak zadbać o nasz ogród po zimie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wiosna w pełni, więc najwyższa pora sprawdzić nawierzchnię oraz stan elementów wyposażenia ogrodu (meble ogrodowe, huśtawki, itp.). Najważniejsza jest jednak właściwa pielęgnacja roślin, aby mogły swym widokiem cieszyć nas przez resztę roku.

 

Drzewa

 

Przycinamy drzewka liściaste i usuwamy uschnięte, chore gałęzie. A te, które rosną zbyt gęsto – wycinamy. Zabieg ten ułatwi drzewom wytwarzanie młodych i zdrowych pędów a oprócz tego poprawi się kształt ich korony. Po usunięciu starych gałęzi mogą wyciekać soki, które wiosną krążą w roślinach, dlatego ważne jest zabezpieczenie miejsca cięcia drzew oraz krzewów (np.: preparatem zwanym Sztuczną korą lub maścią ogrodniczą). W ten sposób „rany” szybciej się zagoją i drzewo nie będzie narażone na choroby wirusowe.  

 

Krzewy

 

Wycinamy stare i uszkodzone pędy - dzięki temu rośliny się zagęszczą i do ich wnętrza będzie docierało więcej promieni słonecznych. Natomiast wszystkie pędy krzewów kwitnące na pędach jednorocznych należy skrócić o ¾ ich długości. Wówczas krzaczki wypuszczą młode pędy, na których wkrótce zaczną pojawiać się kwiaty.

 

Rabaty

 

Gdy mróz odpuści na dobre można zacząć odsłaniać rośliny. Czyścimy je z zaschniętych liści i wycinamy pozostawione na okres zimowy przekwitłe kwiatostany. Rozgarnięta kora i torf może posłużyć jako ściółka na rabatach a liście i gałęzie iglaków przenosimy na kompost.

 

Trawniki

 

Po zimie należy starannie wygrabić trawnik. Usuwamy więc wszystkie śmieci, suchą trawę, liście, gałązki i patyki. Staranne czyszczenie trawników napowietrzy darń i pobudzi trawę do życia. Pamiętajmy jednak, aby podczas grabienia nie odrywać namokniętej darni od podłoża i nie uszkodzić kiełkujących roślin. Warto również przeprowadzić zabieg wertykulacji trawnika czyli płytkiego pionowego nacinania darni – pozbędziemy się w ten sposób martwych roślin oraz chwastów i ułatwimy przepływ tlenu, wody i składników odżywczych do korzeni.

 

Oczko wodne

 

Dno oczyszczamy z mułu, resztek roślin, zgniłych liści i patyków, żeby zapobiec rozwojowi glonów. Ponadto sprawdzamy czy przez zimę nie powstały żadne uszkodzenia a jeśli tak – naprawiamy je. Śnieg i lód mogły zrobić swoje, trzeba więc doprowadzić oczko wodne do pierwotnego wyglądu: brzeg stawu, kamienie czy rury doprowadzające wodę – wszystko musi być na swoim miejscu).  

 

Meble ogrodowe

 

Nie zapominamy o sprawdzeniu stanu mebli ogrodowych, huśtawek i innych sprzętów, które były wystawione na działanie mrozu, śniegu i deszczu. Należy więc je dokładnie oczyścić i zakonserwować a być może i pomalować. Powierzchnie czyścimy wodą z dodatkiem łagodnego preparatu a silniejsze zanieczyszczenia usuwamy strumieniem wody pod ciśnieniem. Po umyciu meble z drewna surowego natłuszczamy specjalnym bezbarwnym lub kolorowym olejem. Czynność tę wykonujemy dwa razy w sezonie. Meble wiklinowe myjemy wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego (nie używamy zwykłego mydła, bo wysusza wiklinę).

 

Rynny

 

Jeśli zapomnieliśmy o nich jesienią – czyścimy je teraz. Usuwamy liście i igliwie, które gnijąc zahamują przepływ wody. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy zadrzewiony ogród.

 

Nawierzchnia

 

Po zimie światło dzienne mogą ujrzeć mchy, porosty, wykwity solne, plamy oleju silnikowego i inne zanieczyszczenia pojawiające się na tarasie, podjeździe i elementach wystroju ogrodu. Można je wyczyścić za pomocą szczotki i wody, jednak do silniejszych plam sama woda nie wystarczy i wtedy trzeba będzie użyć specjalnego preparatu do czyszczenia nawierzchni. Silne opady śniegu mogą zdeformować chodniki i podjazdy; należy sprawdzić czy powierzchnia nie zapadła się w okolicach studzienek. Niewielkie podmycia można naprawić uzupełniając wierzchnią warstwę podbudowy ale w przypadku chodników trzeba sprawdzić, czy nie doszło do wymycia spoin między kostkami. Powstałe przez zimę koleiny i inne ubytki w nawierzchniach ziemnych i żwirowych należy wypełnić materiałem, z którego nawierzchnia jest wykonana. Następnie wyrównujemy i wałujemy powierzchnię. Oczyszczoną nawierzchnię ogrodu trzeba szybko zaimpregnować (nawierzchnia musi być sucha i nienagrzana), żeby brud nie wnikał w odsłonięte pory kostki betonowej i piaskowców.   

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Wioletta | 2012-04-04 13:43
Mam spory ogród i po zimie sporo pracy, ale dzięki tak kompleksowej pomocy sądzę, że uda mi się wszystko wykonać na czas. Dodatkowo już planuję parę zmian w ogrodzie i zasadzenie nowych roślin, posiadam również poradniki z IMP na temat ogrodnictwa i roślin, z pomocą których mój ogród stanie się oazą spokoju. miłej pracy ogrodniczki.