Wodospad rachunków – radzimy, jak ograniczyć zużycie wody w łazience

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

ROZSĄDNE SPŁUKIWANIE                                                        

Cena wody i ścieków w Polsce jest relatywnie jedną z najwyższych w Europie. W roku 2010 wydawaliśmy na ten cel 1,3% budżetu domowego, w roku bieżącym polskie gospodarstwa mogą wydać na dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki nawet ponad 2% środków. Jak zatem oszczędzić zużycie wody? Zacznijmy od łazienki i zmiany nawyków. Zakręćmy kran w trakcie mycia zębów, zamieńmy kąpiel w wannie na prysznic. Warto zwrócić uwagę na dostępne na rynku rozwiązania, które skutecznie przyczyniają się do ograniczenia zużycia wody w łazience.

W przypadku toalety zadbajmy o szczelność spłuczki, a przede wszystkim wybierajmy rozwiązania sprawdzonych producentów. Przeciekająca spłuczka WC może spowodować utratę nawet kilkunastu metrów sześciennych wody w skali roku.

Rozwiązania stosowane w nowoczesnych stelażach podtynkowych dają nam kilka możliwości regulacji ustawień ilości spłukiwanej wody, co w perspektywie długofalowej przekłada się na mniejsze jej zużycie i niższe rachunki. Dla przykładu – spłuczka podtynkowa o pojemności 10 l, ustawiona fabrycznie na 3/6 litra spłukiwanej wody, umożliwia dokonanie zmiany ilości zużywanej wody na 3/4,5, 3/7,5 lub 3/9 l. Standardem w łazienkach są także dwudzielne przyciski spłukujące – sami wybieramy czy chcemy użyć większą czy mniejszą ilość wody – radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Pamiętajmy ponadto, że spłukiwanie w toalecie odpadków przeznaczonych do kosza to nie tylko niepotrzebnie zużycie wody, ale także zwiększone ryzyko zatkania rur.

OSZCZĘDNE KĄPIELISKO

Warto pamiętać, że podczas kąpieli w wannie zużywamy średnio około 170 litrów wody, a kilkuminutowy prysznic to już tylko 70 l. Sto litrów oszczędzonej wody (w przypadku jednorazowego mycia) oznacza zdecydowanie niższe rachunki. 

Jeszcze więcej zaoszczędzimy dzięki wymianie tradycyjnej słuchawki prysznicowej na tą z systemem oszczędzania – woda zostaje napowietrzona, tym samym zwiększa się jej objętość, a zużycie zmniejsza co najmniej o połowę. Kolejną istotną kwestią są baterie łazienkowe. Odkręcając kran i czekając na spływ wody o odpowiedniej temperaturze, tracimy jej bardzo dużo. W takim przypadku warto zastosować baterie termostatyczne – ciepła woda jest błyskawicznie mieszana z zimną. Ciekawym rozwiązaniem są także baterie bezdotykowe. Są bowiem bardzo ekonomiczne – woda płynie tylko wtedy, gdy pod wylewką znajdują się nasze dłonie. O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas mycia zębów unikajmy stale płynącej wody – najprostszy sposób, który pozwala obniżyć rachunki.

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady