Wybieramy baterię natryskową – na co warto zwrócić uwagę?

Gastrosfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Łazienka to dla wielu z nas miejsce wyciszenia i odpoczynku po wymagającym dniu. Niektórzy odnajdują w niej energię, która pozytywnie nastraja i pobudza do działania, inni – ukojenie i relaks. To właśnie przestrzeń prysznica stanowi najważniejszy punkt całej łazienki, dlatego też wybór zarówno kabiny jak i baterii natryskowej powinien być precyzyjnie przemyślany i dopasowany do naszego trybu życia.

Komfortowa kabina prysznicowa to nie wszystko! Aby kąpiel była w pełni satysfakcjonująca przestrzeń pod natryskiem powinna posiadać odpowiednią baterię. Wybór nie jest prosty, bo dostępność różnego rodzaju modeli jest naprawdę szeroka. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak bezpieczeństwo użytkowania, ekologia, wydajność i tzw. dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym poranny czy wieczorny prysznic będzie jeszcze bardziej przyjemny.

Cięższa nie zawsze znaczy lepsza

„Dobra bateria to taka, która waży” – stwierdzenie to usłyszało zapewne wielu z nas. Prawdą jest, że bateria mosiężna jest zwykle produktem wysokiej jakości, natomiast nie oznacza to, że model lżejszy charakteryzuje się krótszą żywotnością. Obecnie bowiem coraz częściej produkuje się baterie łazienkowe z korpusem wykonanym z tworzywa ABS. To materiał niezwykle wytrzymały, wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzujący się przy tym zaskakującą lekkością. Lekka bateria jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu i przyjemniejsza w użytkowaniu. Ponadto, zachowuje swój nieskazitelny wygląd na wiele lat, będąc ozdobą całego wnętrza.

Na ścianie czy w ścianie?

Na rynku dostępne są baterie montowane zarówno na ścianie jak i te, których mechanizmy ukryte są pod warstwą tynku. – Miejsce zamontowania baterii naściennych ogranicza lokalizacja doprowadzanych do łazienki rur. W przypadku baterii podtynkowych umieszczenie ich w przestrzeni łazienki jest w zasadzie dowolne. Tutaj, cały mechanizm sterujący ukryty jest w ścianie, na zewnątrz natomiast pozostaje widoczna jedynie dźwignia i wylewka. Warto zaznaczyć, że choć baterie naścienne są tańszym rozwiązaniem, to coraz więcej zwolenników zdobywają modele podtynkowe. Przyczyną takiej tendencji jest przede wszystkim to, że baterie, które częściowo ukryte są w ścianie wyglądają estetyczniej i bardziej minimalistycznie. Co więcej, powstały one z myślą o niewielkich przestrzeniach prysznicowych, gdyż przez wzgląd na brak „wystających” ze ściany komponentów oszczędzają przestrzeń pod prysznicem. Niezwykłym ułatwieniem jest również możliwość zastosowania Blueboxa. To tzw. uniwersalna puszka, która tworzy przestrzeń do zamontowania baterii podtynkowej. Bluebox jest montowany w ścianie przed położeniem płytek, natomiast elementy baterii (podtynkowe i natynkowe) montuje się po wykończeniu ścian. Dzięki temu możemy wybrać rodzaj baterii dopiero wtedy, gdy prace remontowe w łazience dobiegają końca – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras, producenta armatury sanitarnej.

Teraz rączka natrysku może więcej

Zaawansowana technologia pozwala nawet w małych przedmiotach ukrywać prawdziwie innowacyjne rozwiązania. Przykładem może być rączka natrysku, która oprócz funkcji precyzyjnego nakierowywania strumienia wody, potrafi wykonywać także profesjonalny zabieg wodnego masażu. – Aby bateria natryskowa była w pełni funkcjonalna warto, oprócz natrysku górnego czyli tzw. deszczownicy, postawić również na rączkę natrysku. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie umyć całe ciało, napełnić wodą miskę czy wiadro lub chociażby starannie wyczyścić baterię i całą przestrzeń prysznicową. Poza tym, zaawansowana technologicznie rączka natrysku może pełnić funkcje urządzenia relaksującego. Nowoczesne modele posiadają aż 3 rodzaje strumienia – delikatny, intensywny i masujący, które nakierowywać można na poszczególne partie ciała - podpowiada ekspert marki Oras.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Decydując się na baterię natryskową należy wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa związane z użytkowaniem urządzenia. W tym aspekcie bezapelacyjnie wygrywają baterie termostatyczne. Ich ogromną zaletą jest to, że potrafią utrzymać pożądaną temperaturę wody, bez obawy o poparzenia.  Ponadto korpusy takich baterii wykonane są z tworzywa ABS, które nie przewodzi ciepła. Istotne jest to szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa osób starszych i dzieci. Dzięki takiej konstrukcji, nawet gdy z baterii wypływa bardzo ciepła woda, sama bateria nie nagrzewa się i pozostaje chłodna w dotyku. 

Funkcjonalność w parze z ekologią  

Dobra bateria natryskowa to taka, dzięki której możemy oszczędzać wodę. Na rynku istnieją rozwiązania, które pozwolą nam świadomie korzystać z natrysku i widocznie zmniejszać rachunki. Elementem coraz częściej stosowanym w konstrukcjach baterii jest aerator, który napowietrza wodę zwiększając jednocześnie jej objętość, a minimalizując faktyczne zużycie. Innym rozwiązaniem jest bateria natryskowa z przyciskiem EcoLed, która ocenia czy nasz prysznic był ekologiczny i po czterech minutach automatycznie zamyka przepływ wody. Jeżeli zakończymy kąpiel przed upłynięciem tego czasu, przycisk EcoLed zacznie migać na zielono informując nas o zachowaniu, które było przyjazne środowisku.  

Dodatkowe funkcjonalności na wagę złota

Nawet baterie natryskowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcjonalności, które ułatwiają i uprzyjemniają czas kąpieli. – Istnieją modele, które zostały stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie, uprawiających sport lub potrzebujących chwili relaksu po ciężkim i wymagającym dniu. Baterie takie wykonują zabieg hydroterapii, który polega na naprzemiennym traktowaniu swojego ciała ciepłymi i zimnymi strumieniami. Użytkownik może wybrać jeden z trzech trybów – relaksujący, regenerujący lub dodający energii, a każdy z programów uruchamia się za pomocą przycisku umieszczonego na panelu. To innowacyjne rozwiązanie dopiero wkracza na polski rynek i będzie prawdziwą rewolucją w pojmowaniu domowej strefy prysznicowej – mówi Joanna Gręda, ekspert marki Oras.

Wybór baterii natryskowej to nie lada wyzwanie, a podjęcia decyzji nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Może się okazać bowiem, że z uwagi na np. wykończone ściany nie będziemy w stanie zamontować już w naszej łazience zestawu podtynkowego. Należy pamiętać także o tym, że udany prysznic to oprócz wygodnej i pięknej kabiny także bateria natryskowa, która dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom i precyzyjnemu dopasowaniu do potrzeb użytkowników może codziennie wprawiać w dobry nastrój i korzystnie wpływać na organizm.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady