Zmywarka nie domywa? Spróbuj tego

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Uważasz, że Twoja zmywarka nie domywa naczyń? Nie wzywaj od razu serwisu, tylko spróbuj wcześniej paru sprawdzonych sposobów na przywrócenie jej do właściwego działania.

Zmywarka

Filtr

Każdy filtr ma to do siebie, że po pewnym czasie zatyka się od zbierających się resztek. Filtr powinien być regularnie sprawdzany i czyszczony - nie rzadziej niż co kilka miesięcy, a idealnie co 15-20 cyklów zmywania. Filtr zazwyczaj umieszczony jest na dole komory zmywarki z łatwym dostępem - sprawdź dokładnie w instrukcji Twojej zmywarki jak go wyjąć i wyczyścić!

Niewłaściwe używanie detergentów

Smugi i niedomyte naczynia mogą być także spowodowane niewłaściwym użyciem detergentów.

  • Jeżeli kupujesz dergent, który jednocześnie zawiera nabłyszczacz i sól (popularne "X w jednym"), to powinieneś znacznie zmniejszyć lub w ogóle zrezygnować z dodatkowego dawkowania soli i nabłyszczacza.
  • koniecznie używaj soli do zmywarki (z zastrzeżeniem pukt wyżej) zgodnie z twardością Twojej wody, co możesz łatwo sprawdzić. W przeciwnym wypadku zmywarka będzie gorzej zmywać oraz ulegnie szybszemu zużyciu, ponieważ odkładający się kamień będzie zatykał i niszczyl elementy zmywarki.
  • ustaw właściwe dozowanie nabłyszczacza - jeżeli pozostają smugi, to zmniejsz dozowanie; jeżeli na naczyniach pozostają ślady wody i wapnia - zwiększ dozowanie

Warto także spróbować innych detergentów, jeżeli ciągle nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalających rezultatów.

Złe układanie brudnych naczyń

Czasami problem może tkwić w niewłaściwym układaniu brudnych naczyń. Przede wszystkim naczynia nie powinny do siebie przylegać i nie mogą blokować pracy ramion spryskujących. Wszystkie naczynia powinny być także ułożone w taki sposób, aby nie gromadziła się w nich woda. Przeczytaj więcej jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce.

Zablokowane lub zatkane ramiona spryskujące

Ramiona spryskujące mogą być blokowane przez niewłaściwe ułożenie naczyń, ale także przez resztki jedzenia oraz inne drobne przedmioty, które spadły na dno zmywarki - np. sztuće czy mniejsze naczynia, których możemy nie zauważyć. Zdarza się, że ramię jest blokowane przez niedokręcony filtr albo nakrętkę pojemnika soli.

Także w samym ramieniu mogą gromadzić się resztki żywności uniemożliwiające prawidłowe działanie natrysku, np. ziarna słonecznika mogą skutecznie zablokować otwory ramion natryskowych.

Pamiętaj o wyrzucaniu resztek jedzenia i opłukiwaniu naczyń przed włożeniem do zmywarki. Co pewien czas rób przegląd czy ramiona swobodnie się poruszają oraz czyść ramiona - bardzo łatwo je zazwyczaj zsunąć lub odkręcić (sprawdź w instrukcji do Twojego modelu).


Jeżeli pomimo wszystko zmywarka dalej słabo działa pozostaje wezwanie serwisu - usterka często może byc znacznie poważniejsza.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~spec | 2014-06-25 13:46
jak ja mam plukac naczynia przed wlozeniem do zmywarki to pier.. taki interes

Najnowsze porady