Jak sprawdzić twardość wody

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Twardość wody powodują rozpuszczone w niej składniki mineralne, przede wszystkim węglany, wodorowęglany, chlorki i krzemiany wapnia oraz magnezu. W większości polskich gospodarstw płynie dość twarda woda, a to ma swoje konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne.

Twarda woda

Jakie problemy wywołuje twarda woda?

Twarda woda stopniowo niszczy armaturę, instalację grzewczą oraz urządzenia AGD (pralki, zmywarki i żelazka).

Twardość wody wpływa na jej napięcie powierzchniowe - im jest ono większe, tym trudniej umyć zabrudzone miejsca, gdyż taka woda wymaga stosowania większych ilości detergentów.

Problem ten dotyczy także Twojej kieszeni - jeśli masz twardą wodę, musisz używać więcej środków myjących i piorących.

Twarda woda wreszcie niekorzystnie działa na Twoje zdrowie - ma bowiem wpływ na powstawanie kamieni nerkowych.

Oznaki twardej wody:

 • nieprzyjemny smak wody;
 • tworzenie się "kożucha" na kawie lub herbacie;
 • utrata zapachu dań lub napojów, wynikająca z połączenia chemicznego z węglanem wapnia;
 • zakamieniony czajnik;
 • słabo pieniące się mydło i detergenty;
 • białe osady na garnkach i naczyniach;
 • obecność białych lub brązowych przebarwień w zlewie, wannie, muszli toaletowej oraz wokół kranów;
 • zatkana główka prysznica;
 • powstawanie kamienia w przewodach ciepłej wody oraz grzałkach i innych urządzeniach.

Jak sprawdzić twardość wody?

Informacji na ten temat szukaj na stronie internetowej wodociągów, które zaopatrują Twoją miejscowość w wodę (możesz także zadzwonić). Innym sposobem jest zlecenie badania wyspecjalizowanemu laboratorium lub specjalnej jednostce badawczej, w której otrzymasz najdokładniejszy pomiar. Jeśli nie masz akurat takiej możliwości lub chciałbyś przeprowadzić badania w warunkach domowych, masz do wyboru dwa rozwiązania, w które zaopatrzysz się w sklepie:

 1. Specjalne krople - to dość dokładny pomiar twardości wody, wykorzystujący metodę miareczkowania. Dostępne testery mogą różnić się m.in.: ilością pobieranej wody do badania czy zabarwieniem wody podczas sprawdzania jej twardości, dlatego zawsze musisz przeprowadzać pomiar zgodnie z instrukcją testera.
 2. Wskaźniki papierowe - zabarwienie się na określony kolor części testowej paska, pozwala na wyznaczenie (w sposób dość przybliżony) twardości badanej wody.

Jak poradzić sobie z twardą wodą?

Możesz zrobić to na kilka sposobów. Na rynku znajdziesz specjalne środki, które dodane do proszku podczas prania, zmiękczą i wodę i przedłużą żywotność pralki. Z kolei smak twardej wody poprawisz, dodając do niej kilka kropel soku cytrynowego.

Jeśli chcesz znacznie poprawić jakość używanej wody do picia, możesz także pomyśleć nad zastosowaniem filtrów z wkładem zmiękczającym - jego działanie polega na wymianie jonów magnezu i wapnia na jony sodu. Taki wkład możesz stosować w filtrach podzlewozmywakowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady