Jak taniej korzystać ze zmywarki?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 1)

Nie przepłacaj za zmywanie - zobacz jak ekonomicznie używać zmywarki.

Zmywarka

Detergent z nabłyszczaczem i solą czy bez?

Zdecyduj się, czy uzupełniać sól i nabłyszczacz w zmywarce czy też korzystać z wieloskładnikowego detrgentu typu "3 w 1". Uzupełniając sól i nabłyszczacz w zmywarce jesteś w stanie kontrolować ich dawkowanie stosownie do twardości wody i efektów zmywania, ale przede wszystkim możesz, a wręcz powinieneś,  kupować znacznie tańszy detergent pozbawiony zbędnych dodatków.

Wolisz kupować detergent wieloskładnikowy zawierający także nabłyszczacz i sól? W takim razie przestań uzupełniać sól i nabłyszczacz w zmywarce.

Sprawdź twardość wody

Sól, którą regularnie należy uzupełniać w zmywarce lub też dostarczyć w detergencie zapewnia prawidłowe i bezawaryjne działanie zmywarki oraz zapobiega powstawaniu smug na naczyniach. Większość zmywarek posiada regulację dawkowania soli, która powinna być dostosowana do twardości wody jaką mamy w domu. Sprawdź twardość wody w Twoim domu i dostosuj ustawienia Twojej zmywarki: w ten sposób poprawisz efekty zmywania i możesz sporo oszczędzić przy mniejszym zuzyciu soli.

Ustaw dawkowanie nabłyszczacza

Jeżeli pozostają smugi, to zmniejsz dozowanie; jeżeli na naczyniach pozostają ślady wody i wapnia - zwiększ dozowanie. Zazwyczaj zmywarki zużywają więcej nabłyszczacza niż jest to wskazane, co wiąże się z koniecznością częstego uzupełniania drogiego nabłyszczacza.

Zmywaj na ekonomicznych programach

Większość zmywarek posiada obecnie ekonomiczne programy zmywania, które doskonale sprawdzają się do typowego zmywania: zmywarka zużywa wtedy mniej prądu oraz wody. Sprawdź jak radzi sobie Twoja zmywarka przy takich ustawieniach lub też przy zmywaniu w niższych temperaturach. 

Jeżeli zmywarka nie jest w pełni załadowana lub też naczynia nie są zbyt mocno zabrudzone, to oszczędzisz jeszcze bardziej korzystając z trybu zmywania przy połowie załadunku - użyj wtedy połowę dawki detergentu / połowę tabletki.

Przy częstym zmywaniu oszczędzisz na rachunkach, a samo zmywanie będzie trwało krócej.

Podłącz zmywarkę do ciepłej wody

Wiele zmywarek pozwala na podłączenie ich bezpośrednio do ciepłej wody, dzięki czemu zmywarka zużywa o wiele mniej prądu na podgrzanie wody.

Właściwa obsługa i usuwanie problemów

Awarie, problemy z domywaniem i niepoprawne działanie zmywarki często jest spowodowane niewłaściwym użytkowaniem zmywarki. Doczytaj instrukcję jak sobie radzić z typowymi problemami i przeczytaj jak sobie radzić z typowymi problemami ze zmywarką.

Wybierz właściwą zmywarkę

Dopiero planujesz zakup zmywarki lub jej wymianę na nowszy model? Sprawdź dokładnie jej parametry, a przede wszystkim klasę energetyczną i dostępne programy zmywania:

  • Klasa energetyczna A zapewni, że urządzenie zużywa mało prądu podczas zmywania,
  • Zużycie wody często może oszczędzić nawet więcej niż prąd - nowoczesne zmywarki potrafią sobie poradzić z jednym cyklem zmywania używając nawet tylko 9-15 litrów wody,
  • Sprawdź, czy zmywarkę można podłączyć bezpośrednio do ciepłej wody - możesz znacznie oszczędzić na zużyciu prądu,
  • Szukaj zmywarki, która ma programy pozwalające na tańsze zmywanie: zmywanie ekonomiczne i zmywanie z połową wkładu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
wasyl | 2022-02-21 17:51
Nie można zapomnieć o regularnej konserwacji sprzętu, gdyż tylko wtedy przez długi czas będzie on pracował bezawaryjnie. Duże znaczenie ma odkamienianie - na stronie https://aniaradzi.pl/porady/tabletki-do-zmywarki-popularn... można znaleźć zbiór przydatnych informacji na ten temat. Zalegające osady nie tylko zmniejszają żywotność urządzenia, ale także wpływają negatywnie na skuteczność czyszczenia. Może okazać się, że umyte naczynia posiadają widoczne zabrudzenia.
olga-romanowska | 2020-04-08 16:40
Przede wszystkim należy załadowywać zmywarkę do pełna i dopiero wtedy włączać. Jak ktoś myje jeden talerz to wiadomo, że nie będzie ekonomicznie...

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady