Jak taniej korzystać ze zmywarki?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Nie przepłacaj za zmywanie - zobacz jak ekonomicznie używać zmywarki.

Zmywarka

Detergent z nabłyszczaczem i solą czy bez?

Zdecyduj się, czy uzupełniać sól i nabłyszczacz w zmywarce czy też korzystać z wieloskładnikowego detrgentu typu "3 w 1". Uzupełniając sól i nabłyszczacz w zmywarce jesteś w stanie kontrolować ich dawkowanie stosownie do twardości wody i efektów zmywania, ale przede wszystkim możesz, a wręcz powinieneś,  kupować znacznie tańszy detergent pozbawiony zbędnych dodatków.

Wolisz kupować detergent wieloskładnikowy zawierający także nabłyszczacz i sól? W takim razie przestań uzupełniać sól i nabłyszczacz w zmywarce.

Sprawdź twardość wody

Sól, którą regularnie należy uzupełniać w zmywarce lub też dostarczyć w detergencie zapewnia prawidłowe i bezawaryjne działanie zmywarki oraz zapobiega powstawaniu smug na naczyniach. Większość zmywarek posiada regulację dawkowania soli, która powinna być dostosowana do twardości wody jaką mamy w domu. Sprawdź twardość wody w Twoim domu i dostosuj ustawienia Twojej zmywarki: w ten sposób poprawisz efekty zmywania i możesz sporo oszczędzić przy mniejszym zuzyciu soli.

Ustaw dawkowanie nabłyszczacza

Jeżeli pozostają smugi, to zmniejsz dozowanie; jeżeli na naczyniach pozostają ślady wody i wapnia - zwiększ dozowanie. Zazwyczaj zmywarki zużywają więcej nabłyszczacza niż jest to wskazane, co wiąże się z koniecznością częstego uzupełniania drogiego nabłyszczacza.

Zmywaj na ekonomicznych programach

Większość zmywarek posiada obecnie ekonomiczne programy zmywania, które doskonale sprawdzają się do typowego zmywania: zmywarka zużywa wtedy mniej prądu oraz wody. Sprawdź jak radzi sobie Twoja zmywarka przy takich ustawieniach lub też przy zmywaniu w niższych temperaturach. 

Jeżeli zmywarka nie jest w pełni załadowana lub też naczynia nie są zbyt mocno zabrudzone, to oszczędzisz jeszcze bardziej korzystając z trybu zmywania przy połowie załadunku - użyj wtedy połowę dawki detergentu / połowę tabletki.

Przy częstym zmywaniu oszczędzisz na rachunkach, a samo zmywanie będzie trwało krócej.

Podłącz zmywarkę do ciepłej wody

Wiele zmywarek pozwala na podłączenie ich bezpośrednio do ciepłej wody, dzięki czemu zmywarka zużywa o wiele mniej prądu na podgrzanie wody.

Właściwa obsługa i usuwanie problemów

Awarie, problemy z domywaniem i niepoprawne działanie zmywarki często jest spowodowane niewłaściwym użytkowaniem zmywarki. Doczytaj instrukcję jak sobie radzić z typowymi problemami i przeczytaj jak sobie radzić z typowymi problemami ze zmywarką.

Wybierz właściwą zmywarkę

Dopiero planujesz zakup zmywarki lub jej wymianę na nowszy model? Sprawdź dokładnie jej parametry, a przede wszystkim klasę energetyczną i dostępne programy zmywania:

  • Klasa energetyczna A zapewni, że urządzenie zużywa mało prądu podczas zmywania,
  • Zużycie wody często może oszczędzić nawet więcej niż prąd - nowoczesne zmywarki potrafią sobie poradzić z jednym cyklem zmywania używając nawet tylko 9-15 litrów wody,
  • Sprawdź, czy zmywarkę można podłączyć bezpośrednio do ciepłej wody - możesz znacznie oszczędzić na zużyciu prądu,
  • Szukaj zmywarki, która ma programy pozwalające na tańsze zmywanie: zmywanie ekonomiczne i zmywanie z połową wkładu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
olga-romanowska | 2020-04-08 16:40
Przede wszystkim należy załadowywać zmywarkę do pełna i dopiero wtedy włączać. Jak ktoś myje jeden talerz to wiadomo, że nie będzie ekonomicznie...

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady