Kiedy dzieci świadomie zaczynają mówić mama i tata?

zaba  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 4)
Mówienie u dzieci jest sprawą indywidualną. Dzieci świadomie zaczynają wypowiadać swoje pierwsze słowa typu: mama,tata, baba ok. 1 roku. Może się to stać trochę wcześniej lub później. Jeżeli nastąpi to trochę później nie oznacza to jeszcze jakiś zaburzeń. Ważne jest, aby dziecko w przeciągu 1 roku swojego życia przechodziło kolejno fazy:

1) krzyku, płaczu, wymawiania samogłosek - a, u, o, e.

2) wydawania specyficznych przypadkowych dźwięków (ok. 2-3 miesiąca)

3) gaworzenia - wydawania przez dziecko dźwięków zasłyszanych z otoczenia; dziecko wymawia już większość samogłosek i spółgłosek (ok. 5-6 miesiąca), czasami dzieci wypowiadają jeszcze sylaby, ale nie mają jeszcze one znaczenia.

4) artykulowania sylab, wymawiania ma-ma, ta-ta, ba-ba, poznawania przedmiotów i kojarzenia ich z nazwą, poznawania melodii. Sylaby te nie mają jeszcze dla dziecka konkretnego znaczenia.

5) echolalia - dziecko ma tendencję do powtarzania własnych i zasłyszanych słów, które doskonali metodą prób i błędów. Ze zrozumieniem wypowiada już słowa mama, tata, baba, lala. Z końcem 1 roku życia rozumie już dużo z tego, co mówią do niego inni.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady