Dlaczego czytanie jest ważne

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Co tak naprawdę książki wnoszą do naszego życia? Czy warto tracić na nie czas i pieniądze? Dlaczego czytanie jest dla nas takie ważne. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej poradzie.

Czytanie książek

Warto czytać, bo książka:

1. Uczy myślenia i pobudza wyobraźnię

Niezależnie od tego, jaki gatunek literacki preferujesz, książka jest zawsze okazją do wzbogacenia wiedzy. Może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń. Oglądając telewizję, niczego nie musisz sobie wyobrażać, gdyż wszystko masz podane: scenerię, mimikę i ton głosu. Podczas czytania masz dużo więcej swobody - sam obsadzasz role, obmyślasz tło i kierujesz akcją. Książka wyzwala fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni. Dzięki temu pobudzasz swój mózg do pracy i o wiele łatwiej przyswajasz nową wiedzę podczas nauki.

2. Rozwija umiejętność wysławiania się

Książka pomaga rozwijać język i słownictwo; uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Osoby, które nie czytają nic albo niewiele, podczas rozmowy często zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Natomiast ocenę ludzi i przedmiotów ograniczają do przymiotników: "super", "fajny", itp. Czytają coraz więcej, wzbogacisz swoje słownictwo i będziesz umiał wypowiedzieć się w każdej sytuacji - nie tylko w gronie znajomych, ale też na oficjalnych spotkaniach.

3. Poszerza horyzonty

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała. Książka dostarcza wiedzy na każdy temat, m.in.: o świecie roślin i zwierząt, wydarzeniach z przeszłości czy kulturze innych krajów. Pomaga oswoić się z językiem ojczystym i kulturą narodową; zachęca do refleksji oraz kreatywności - słowem, przyczynia się do wszechstronnego rozwoju.

4. Wyrabia cierpliwość

W trakcie czytania przetwarzanie informacji zachodzi w świadomości, a więc przebiega wolniej niż dzieje się to podczas oglądania telewizji. Odwracając kartki, wchodzisz stopniowo w mechanizm narracji - krok po kroku starasz się zrozumieć książkę a tempo przyswajania informacji zależy tylko od Ciebie. Do pewnych rzeczy możesz w każdej chwili powrócić, a najważniejsze sobie zaznaczyć.

5. Pozwala się zrelaksować

Jest świetną odskocznią od codzienności, zwłaszcza jeśli delektujesz się książką przygodową lub science-fiction. Pozwala się odprężyć i posiedzieć przez kilka godzin w spokoju, będąc pochłoniętym tylko we własnych myślach. Książka to najlepszy towarzysz w samotności - łatwo też zabrać ją ze sobą i czytać gdziekolwiek - nawet w poczekalni u lekarza i bez konieczności podłączania jej do prądu. Czytanie jest więc nie tylko pożytecznym, ale i bardzo przyjemnym spędzeniem czasu oraz doskonałym sposobem na długie, chłodne wieczory. 

6. Jest najlepszym źródłem wiedzy

Trudno dziś obejść się bez Internetu - bardzo szybko znajdziesz tam odpowiedzi na konkretne pytania i z łatwością będziesz poruszał się po treści artykułów, ale to książka ma większą popularność jeśli chodzi o poszukiwanie rzetelnych informacji. Wiarygodność, możliwość korzystania w dowolnym miejscu i przyjemność kontaktu to cechy, pod względem których książka nadal przewyższa sieć.

Informacje, które do nas docierają, w większości przekazywane są właśnie w formie pisemnej. Dlatego czytanie a szczególnie czytanie ze zrozumieniem jest dla każdego z nas tak bardzo ważne.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: