Na czym polega praca biologa terenowego?

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W tym artykule dowiesz się na czym polega praca biologa terenowego oraz kiedy warto skorzystać z jego usług.

Współpraca z biologiem terenowym jest obowiązkiem firmy, która działa w branży żywności. Szczególnie według standardów BRC Global Standard FOOD oraz IFS/BRC. Obowiązkiem jest wyznaczenie przez firmę pracownika, który wraz z biologiem terenowym przeprowadzi inspekcję zakładu pracy.

Co to takiego BRC oraz IFS?

BRC Global Standard FOOD jest to brytyjski wzorzec, określa on warunki, które musi spełniać producent oraz dostawca żywności, aby produkty były bezpieczne dla ludzi. Zaś standard IFS to międzynarodowy certyfikat, gwarantuje, że osoby zajmujące się produkcją żywności zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa sanitarnego i higienicznego.

Kim jest biolog terenowy?

Biolog terenowy to osoba. Musi on przejść odpowiednie kursy, aby móc zajmować się ochroną przed szkodnikami. Zdobyta wiedza musi być potwierdzona certyfikatem. Zwalczanie szkodników to jego najważniejsze zadanie.

Ekspertyza

Nie da się ukryć, że współcześnie narzucane są coraz bardziej restrykcyjne wymagania jakościowe, wobec zakładów zajmujących się produkcją żywności. Każdy taki zakład ma obowiązek wprowadzić ochronę przed szkodnikami. Ochroną zajmują się firmy DDD. Istotne jest jednak, aby kontrolować ową firmę, sprawdzać czy wywiązuje się ze swoich obowiązków tzn. czy poprawnie zabezpiecza zakład przed szkodnikami. Do takiej oceny niezbędny jest biolog terenowy. Firmy, które spełniają najwyższe standardy, muszą przeprowadzić w zakładzie tzw. audyt.

Co to jest audyt biologa terenowego?

Audyt czyli inspekcja zakładu. Może być wykonywana nawet cztery razy w roku. Określony zakład produkujący żywność musi wyznaczyć pracownika produkcji, który wraz z biologiem przeprowadzi owy audyt.

Zadania biologa terenowego

Do głównych jego zadań należy ocena aktywności szkodników, czyli określenie aktywności szkodników w pomieszczeniach zakładu. Jego obowiązkiem jest również sprawowanie kontroli nad prowadzoną dokumentacją w danym zakładzie. Musi on ocenić, czy stosowany system kontroli szkodników się sprawdza. Podczas audytu, biolog może zaproponować alternatywne metody zwalczania szkodników, jeżeli dotychczasowe są nieskuteczne. Ponadto zadaniem audytora jest doradzanie w sprawach ochrony przed szkodnikami, może on także zaproponować ulepszenie dezynsekcji czy dezynfekcji.

Raport biologa terenowego

Audyt biologa terenowego wiąże się ze sporządzeniem raportu po jego zakończeniu. Raport zawiera przede wszystkim ocenę zwalczania szkodników w zakładzie, w którym przeprowadzono audyt. Uwzględnia on także zalecenia, które ulepszą system ochrony. Dzięki czemu dąży się do zmniejszenia szkodników bądź całkowitego ich wyeliminowania.

Kiedy warto skorzystać z porady biologa terenowego?

Powinniśmy udać o pomoc do audytora, gdy podejrzewamy, że firma DDD, która obsługuje nasz obiekt podejmuje nieskuteczne działania. Kolejnym powodem jest przeprowadzenie audytu wewnętrznego BRC Global Standard FOOD oraz IFS.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady