Wyciągnij wtyczkę! Żarłoczny tryb czuwania (stand-by) urządzeń.

rbrys  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Czym jest stand-by?

Wiele urządzeń w naszych domach cały czas zużywa energię, pomimo tego, że nie są używane. Jak to się dzieje? Dzięki trybowi stand-by "wyłączone" urządzenia cały czas zużywają prąd czekając na włączenie bądź też użycie zgodnie z ich właściwym przeznaczeniem. W domu możemy znaleźć mnóstwo takich urządzeń:

  • telewizor wyłączony pilotem - w trybie stand-by ma włączony czujnik podczerwieni dzięki czemu możemy go włączyć za pomocą pilota,
  • odtwarzacz dvd / video lub tuner telewizyjny - zazwyczaj oprócz czujnika podczerwieni zasilają także wyświetlacz z zegarem,
  • mikrofalówka wyświetlająca zegar, kiedy nie jest używana.

Oczywiście tryb stand-by został stworzony dla naszej wygody: dodatkowy zegar w domu, brak konieczności podchodzenia do telewizora, aby go włączyć itd. Czy ta wygoda jednak nie kosztuje czasami zbyt wiele? Czy na pewno potrzebujemy czterech zegarów w salonie?

Ile prądu to zużywa?

Co prawda w trybie stand-by zużycie prądu jest duże mniejsze niż podczas normalnej pracy urządzenia, ale są one cały czas włączone i  ilość zużytego prądu jest jednak dużo większa niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Szacuje się, że w Europie około 10% energii zużywanej jest przez urządzenia pracujące w trybie stand-by. Można założyć, że tyle mogłyby wynieść oszczędności przeciętnej rodziny, jeżeli zrezygnowałoby się z korzystania z trybu stand-by. Prawdopodobnie oszczędności mogłyby być  jeszcze większe, bo przecież tylko część energii zużywana jest przez gospodarstwa domowe - w końcu ogromne ilości energii zużywane są przez przemysł.

Co ciekawe wiele urządzeń w trakcie swojego użytkowania zużywa o wiele więcej prądu kiedy są "wyłączone" (w trybie stand-by) niż kiedy są faktycznie używane.

Wg danych WWF w Polsce przeciętne gospodarstwo posiada 4 urządzenia pracujące w trybie stand-by, które zużywają około 20Wh - nietrudno jest to przeliczyć na pieniądze stosując aktualne stawki opłat za prąd.

Oszczędzamy prąd ...

Jak widać tryb stand-by oznacza marnotrawstwo energii, a tym samym większe zanieszczyszczenie środowiska, niepotrzebne wydatki i marnotrawienie surowców naturalnych. Wiele krajów zastanawia się wręcz nad wprowadzeniem zakazu produkcji i sprzedaży urządzeń wyposażonych w tryb stand-by.

Nie jesteśmy skazani na korzystanie ze stand-by i warto czasami sprawić sobie więcej okazji do ruchu i wyłączyć  telewizor przyciskiem na jego obudowie i wyłączać z prądu urządzenia, z których nie korzystamy lub korzystamy sporadycznie. Dobrą zasadą jest wyłączanie z kontaktu urządzeń podczas wyjazdów - w końcu po co nam tryb stand-by kiedy jesteśmy na wakacjach?

W kieszeni zostanie nam trochę więcej pieniędzy, zrobimy coś dla ratowania świata, a przy okazji zawsze to trochę mniej tłuszczyku...

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~dociekliwy | 2012-12-12 21:36
Gość napisał:
Co ciekawe wiele urządzeń w trakcie swojego użytkowania zużywa o wiele więcej prądu kiedy są "wyłączone" (w trybie stand-by) niż kiedy są faktycznie używane.
Jakiś przykład?>Bo chyba telewizor i mikrofala odpadają:)


Myślę, że autorowi chodzi o to, że jeśli telewizor chodzi przez np 2 godziny dziennie i przykładowo pobiera wtedy 10kWh, a przez pozostałe 22 godziny jest w trybie stand by to pobiera np 20kWh. Oczywiście jeśli ktoś ogląda telewizje przez 15 godzin to nigdy nie dojdzie do takiego wniosku, ale przy krótkim oglądaniu to stand by bierze więcej prądu ;)
~gość | 2012-12-12 01:59
Co ciekawe wiele urządzeń w trakcie swojego użytkowania zużywa o wiele więcej prądu kiedy są "wyłączone" (w trybie stand-by) niż kiedy są faktycznie używane.
Jakiś przykład?>Bo chyba telewizor i mikrofala odpadają:)

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory