Jak korzystać z sauny?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Pobyt w saunie pozwala zregenerować siły, oczyścić ciało i umysł. Korzystanie z tego miejsca powinno być jednak oparte na pewnych zasadach, o których piszemy poniżej.

Sauna sprzyja:

  • osobom cierpiącym na bóle mięśniowe, zapalenia stawów, nerwice serca i żołądka;,
  • astmatykom;
  • otyłym i anorektykom,

ale może być też niebezpieczna:

  • dla cierpiących na nadciśnienie, kamicę nerkową, padaczkę, klaustrofobię, schizofrenię, czynną gruźlicę, niewydolność serca, impotencję;
  • dla osób z ostrymi stanami zapalnymi, chorobami nowotworowymi lub wenerycznymi;
  • dla osób nadużywających alkoholu lub kokainy;
  • dla kobiet w ciąży.

Przygotowanie do pobytu w saunie

Wizyta w saunie to swego rodzaju rytuał, do którego należy się odpowiednio przygotować. Warto poświęcić minimum 1,5 godziny czasu na jeden cykl (tygodniowy limit dla osób dorosłych to dwie/trzy wizyty; natomiast dla dzieci - jedna).

W saunie mogą przebywać osoby niekompletnie ubrane (np.: tylko w strojach kąpielowych) lub całkowicie nagie, okryte jedynie szlafrokiem lub ręcznikiem. Oczywiście im mniej ubrania, tym lepiej - ciało w ubraniu nie nagrzewa się równomiernie a skóra nie oczyszcza tak jak powinna. Poza tym przepocone ubranie może podrażniać skórę i powodować odparzenia.

W zależności od różnych czynników (m.in.: tolerancji na ciepło, przyzwyczajeń) można zajmować niżej lub wyżej położone ławeczki; im wyżej, tym goręcej. Zazwyczaj do dyspozycji są trzy poziomy - jeśli zaczyna się od najniższego, po okresie adaptacji można przenieść się na wyższy.

Poszczególne etapy każdego cyklu

Przed wejściem do sauny ważne jest dokładne umycie ciała, pozwalające udrożnić pory skóry i przygotować je do dalszego oczyszczania. Po zażyciu prysznicu (najlepiej naprzemiennego - raz ciepłą, raz zimną wodą) należy starannie osuszyć ciało i ogrzać stopy.

1. Rozgrzewanie

Należy przyjąć wygodną pozycję, siadając lub kładąc się na ręczniku. Na początek najlepiej wybrać najniżej położoną ławeczkę, aby po pewnym czasie móc przenieść się piętro wyżej. Jedno wejście powinno trwać ok. 5-15 minut, nie dłużej jednak niż do momentu odczuwania dyskomfortu. Wówczas należy opuścić pomieszczenie, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu.

2. Schładzanie

Po rozgrzewaniu, pora na ochłodzenie ciała. Na początek stopy i nogi a następnie tułów i reszta ciała. W publicznych saunach można to robić na różne sposoby; czasem do dyspozycji jest tylko zwykły prysznic, innym razem mogą to być bicze wodne albo wąż z lodowatą wodą do polewania. Ważne jest ochłodzenie głowy, zwłaszcza po ostatnim rozgrzewaniu. Podczas tego etapu nie należy używać mydła.

3. Relaks

Po dwu/trzykrotnym powtórzeniu cyklu można odpocząć przez ok. 10-15 minut. Po ochłodzeniu ciała należy przejść do pomieszczenia wypoczynkowego i oddać się relaksowi w temperaturze pokojowej. Warto w tym czasie poświęcić kilka minut na uzupełnienie utraconych płynów. Należy pić wodę mineralną lub soki, np.: pomidorowy - powoli, bez pośpiechu gdyż ważne jest nie tylko termiczne ale też psychiczne odprężenie organizmu. To właśnie on tak naprawdę reguluje czas pobytu w saunie.

Korzystanie z sauny, owszem działa korzystnie na ciało i psychikę ale może też obciążać organizm (podnosi ciśnienie). Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących własnego zdrowia lub skutków ubocznych zażywanych leków należy się skonsultować z lekarzem (dotyczy szczególnie osób po 60 roku życia i małych dzieci).

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady