Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy nie powinno się wchodzić do sauny?

  • Co najmniej godzinę po posiłku nie wchodź do sauny.
  • Nie zaleca się korzystania z sauny bezpośrednio po wysiłku fizycznym, należy odpocząć przez min. 30 minut.
  • Odradza się nie wchodzić do sauny po wypiciu alkoholu lub zażyciu innych nielegalnych substancji. 

Jak często i jak długo można korzystać z sauny?

  • Dla osób, które regularnie korzystają z sauny, rekomenduje się korzystanie z niej raz w tygodniu, a następnie stopniowe wydłużanie częstotliwości do kilku razy w tygodniu.
  • Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami i zasadami umieszczonymi, które znajdują się przed każdą sauną.
  • Początkujący powinni pozostać w saunie tylko tak długo, jak czują się dobrze, chociaż oznacza to tylko kilka minut. Ze względu na wysokie temperatury zaleca się pozostanie w saunie do 15 minut, a następnie ochłodzenie - w 2-3 sesjach.

(bez nazwy)

Ze względu na korzystny wpływ na układ oddechowy i skórę, sauna jest idealna na czas, gdy czujemy, że nadchodzi przeziębienie. Pierwsze objawy przeziębienia lub grypy można wyleczyć za pomocą sauny, ponieważ stymuluje ona nasz układ odpornościowy i ogranicza rozprzestrzenianie się wirusów.

Zasady korzystania z sauny

1. Zdejmij kostium kąpielowy/ slipki oraz biżuterię. Weź ręcznik. 

2. Weź prysznic przed skorzystaniem z sauny. Prysznic sprawia, że ​​skóra jest mokra oraz usuwa perfumy i zapachy, które w przeciwnym razie stają się silniejsze i bardziej ostre w saunie. Zalecane są również peelingi do ciała.

3. Przed wejściem do sauny Twoje ciało powinno być suche, aby przyspieszyć pocenie się w saunie.

4. Przed wejściem do sauny umyj nogi ciepłą wodą. Zimne nogi opóźniają działanie potu.

5. W saunie usiądź na ręczniku. Wchodząc lub wychodząc z sauny, rób to szybko i upewnij się, że drzwi zamykają się mocno, aby nie rozlać ciepła.

6. Na początku zaleca się siedzenie na dolnej ławce, ponieważ tam temperatura jest niższa. Powietrze w saunie fińskiej jest suche. Wilgotność można podnieść, polewając wodą gorące kamienie.

7. Będąc w saunie, staraj się nie ruszać. Oddychaj normalnie. Możesz usiąść lub położyć się.

8. Przy pierwszym wejściu nie przebywaj w saunie fińskiej dłużej niż 10 minut. Możesz użyć klepsydry dostępnej wewnątrz sauny. Po wystarczającym podgrzaniu wyjdź z sauny i stopniowo ochładzaj ciało pod prysznicem. W szczególności głowa powinna być dobrze chłodzona.

9. Sauna to przede wszystkim miejsce relaksu. W saunie powinno się zachować spokój, żeby zapewnić relaks innym użytkownikom. Rozmowa jest dopuszczalna, jeżeli jesteś w gronie tylko swoich znajomych lub gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom. 

10. Podczas drugiej wizyty w saunie powietrze powinno zawierać nieco więcej wilgoci niż za pierwszym razem. Skóra zmiękła, pobudzono krążenie krwi. Ochłodz się ponownie. Rozgrzewanie może być powtarzane tyle razy, ile ci się podoba. 

11. Na koniec weź prysznic i zrelaksuj się w wannie w jacuzzi. Następnie susz relaksuj się przez co najmniej 10-15 minut na leżaku. Wypij wodę. Jedzenie owoców równoważy wapń. Utratę magnezu można później zrównoważyć, spożywając zielone warzywa liściaste.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady