Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do akwarium

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Każdy, nawet najmniej wprawiony akwarysta wie, że światło odgrywa kluczową rolę w życiu roślin i zwierząt akwariowych. Odpowiednie oświetlenie determinuje wzrost roślin i zwierząt, gwarantując im optymalne warunki rozwoju, ale również zwiększa walory estetyczne zbiornika.

Dla roślin światło jest niezbędne w procesie fotosyntezy, czyli cyklu, podczas którego ilość dwutlenku węgla zmniejsza się w zbiorniku. Może do niego dojść tylko podczas odpowiednio długiego naświetlania w ciągu doby.

Naturalne światło słoneczne niestety nie jest wystarczające. Często ograniczają je szyby i zasłony okienne. Dlatego sztuczne źródło światła jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego akwarium.

Czym kierować się podczas wyboru oświetlenia?

Zazwyczaj w akwarystyce stosuje się lampy fluorescencyjne i wolframowe lub ich kombinację. Najczęściej wybieranym typem oświetlenia w sklepie z akcesoriami do akwarium Planta Garden są belki oświetleniowe, świetlówki i różnorodne lampki dekoracyjne.

Wybierając odpowiednie oświetlenie, należy przede wszystkim kierować się mocą i barwą światła. Do akwarium roślinnego zaleca się użycie przelicznika 0,7-1,0 W na litr objętości zbiornika.

Rodzaje oświetlenia

Belki oświetleniowe - idealnie współpracujące ze sobą świetlówki gwarantują odpowiednią barwę i moc światła. Można je zamontować na szybie, pokrywie lub nad otwartym akwarium. Ich dodatkową zaletą jest energooszczędność dzięki zastosowaniu paneli LED i długa żywotność. 

Lampy HQI - wyposażone w żarnik o mocy 70 W. Uważane są za najbardziej wydajne oświetlenie do akwarium morskiego i roślinnego. Wyposażone są w wentylator zapobiegający nadmiernej emisji ciepła.

Lampy LED - przeznaczone są do instalacji głównie w zbiornikach słodkowodnych.

Moduły akwariowe - jest to typowe oświetlenie montowane na pokrywie. Jego założenie jest bardzo proste i szybkie. Ledowe moduły mogą pochwalić się energooszczędnością i funkcjonalnością.

Odbłyśniki - ich światło bardzo szybko pobudza rozwój roślin.

Żarniki - o silnej mocy wysokim poziomie barw doskonale podkreślają walory roślin znajdujących się w akwarium, jednocześnie poprawiając wygląd całego zbiornika.

Świetlówki do akwarium - przystosowane są do każdego rodzaju akwarium. Wydobywane przez nie światło wpływa znakomicie na rozwój roślin. Świetlówki są łatwe w montażu i w pełni bezpieczne.

 

Moc oświetlenia

Akwaria w zależności od zastosowanej mocy oświetlenia można podzielić na:

słabo oświetlone - do 0,3 W/l

normalnie oświetlone - 0,3 - 0,5 W/l

mocno oświetlone - 0,5 - 0,8 W/l

bardzo mocno oświetlone - powyżej 0,8 W/l

Początkującym akwarystom zaleca się stosowanie normalnego oświetlenia (0,3 - 0,5 W/l). Stosowanie zbyt silnego światła może zaburzyć równowagę w akwarium i spowodować nadmierne narastanie glonów.

Należy pamiętać, że dobrze dobrane światło doskonale podkreśla wszystkie walory akwarium, a roślinom i zwierzętom w zbiorniku gwarantuje optymalne warunki rozwoju. Bez odpowiedniego oświetlenia akwarium nie można wpływać na aktywność biologiczną fauny i flory. Umiejętnie podświetlane akwarium stanowi oryginalną i bardzo piękną ozdobę każdego wnętrza, która działa uspokajająco.

Ogromny wybór oświetlenia do akwarium gwarantuje internetowy sklep Palnta Garden. Bogata oferta różnorodnych akcesoriów pozwoli każdemu akwaryście zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, niezbędny do prowadzenia hodowli akwariowej fauny i flory.

Polecane strony

Oświetlenie do akwarium Planta Garden
Tutaj znajdziecie pełną ofertę profesjonalnego oświetlenia do akwarium sklepu Planta Garden

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Gupik | 2017-06-13 13:23
Jako najpopularniejsza ryba akwariowa potwierdzam w imieniu całego gatunku gupików, że takie oświetlenie jest najlepsze!

Najnowsze porady