Kaligrafia - jak zaczynać przygodę z pismem ozdobnym

Kampanie  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Kaligrafia, to nic innego jak sztuka pięknego pisania. Kaligrafować można zarówno pojedyncze litery jak i całe zdania. Oczywiście jest to proces bardzo czasochłonny i należy poświęcić wiele godzin aby opanować trudną sztukę kaligrafii. Podpowiemy od czego zacząć przygodę z kaligrafią!

Kto może nauczyć się kaligrafii?

Zasadniczo, nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto może nauczyć się pisać piękne litery. Oczywiście, o wiele łatwiej tę sztukę przyswoją osoby obdarzone zmysłem plastycznym i umiejętnościami manualnymi. Jednak nawet najbardziej uzdolniona plastycznie osoba nie odniesie sukcesu w kaligrafii, jeżeli braknie jej cierpliwości czy staranności. Te dwie cechy to najważniejsza zaleta u każdego początkującego adepta kaligrafii.

Gdzie można nauczyć się kaligrafować litery?

Nauka kaligrafowania liter to żmudny proces, który warto zgłębiać pod okiem doświadczonej osoby, która pomoże uniknąć najczęstszych błędów. Z tego względu, najlepszym miejscem do nauki kaligrafowania są specjalne kursy. Najczęściej organizowane są przy domach kultury w dużych miastach. Ich jedyny minus jest taki, że są płatne. Osoby, które chcą nauczyć się pięknie kreślić litery, a przy tym ich sytuacja finansowa nie pozwala na uczestnictwo w płatnym kursie, mogą skorzystać z darmowych lekcji kaligrafii, które można znaleźć na wielu stronach internetowych. Jest w nich dokładnie, krok po kroku napisane, w jaki sposób trzeba ćwiczyć, aby osiągnąć sukces w kaligrafii.

Co każdy początkujący miłośnik kaligrafii mieć powinien?


Zanim zacznie się wydawać majątek na drogie i specjalistyczne narzędzia do kaligrafii warto najpierw sprawdzić, czy na pewno jest to właściwe hobby. Może się bowiem zdarzyć tak, że kaligrafia okaże się zbyt trudna i wówczas szkoda byłoby wydanych pieniędzy. Naukę kaligrafii można spokojnie zacząć przy pomocy zwykłej kartki papieru. Niezbędna będzie również linijka, dzięki której narysowane zostaną linie pomocnicze na kartce. Oprócz tego przyda się również ołówek i gumka. Taki zestaw na sam początek wystarczy w zupełności.

Przybory dla osoby zaawansowanej

Każdy, kto opanuje podstawy kaligrafii i stwierdzi że kreślenie liter sprawia mu przyjemność, powinien zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt. Podstawową kwestią dla estetyki kreślonych liter, jest to, na jakim papierze się kaligrafuje. Nie chodzi tylko i wyłącznie jego rozmiar czy kolor. Ważna jest także grubość kartki papieru oraz jej faktura. Osoby zaawansowane w sztuce kaligrafii kreślą litery przy użyciu specjalnych piór oraz pisaków zakończonych pędzelkami, które maczane są w odpowiednim tuszu. Jest to o wiele trudniejsze niż używanie zwyczajnego ołówka. 

Gdzie można kupić przybory do kaligrafii?

W obecnych czasach nie ma problemu z dostępem do narzędzi kaligraficznych. Można je zakupić zarówno w specjalistycznych sklepach kaligraficznych, jak i w zwykłych sklepikach z artykułami dla plastyków czy grafików. Duży wybór sprzętu kreślarskiego jest także w internecie.

Polecane strony

Sklep Calligrafun
Tutaj znajduje się szeroki asortyment przyborów i przyrządów do kaligrafii.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Mirellka2A | 2017-10-25 10:38
Musze sie wam pochwalic w koncu zrzucilam wage - 5 kilogramow. Przeszukalam chyba caly polski internet zeby znalezc cos na odchudzanie i znalazlam. Wygoglujcie sobie: ranking srodkow odchudzajacych xxally

Najnowsze porady