Grzyby, owoce i warzywa - co i jak suszyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Suszenie to jedna z najstarszych metod utrwalania i przechowywania owoców i warzyw, ale przede wszystkim grzybów. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak przygotować te produkty do suszenia i jak je później przechowywać.

Suszenie grzybów

Przed przystąpieniem do suszenia, grzyby należy dokładnie oczyścić z ziemi, resztek ściółki i innych zanieczyszczeń. Do suszenia nadają się tylko świeże i zdrowe grzyby. Natomiast uszkodzone, robaczywe i rozmiękłe należy odrzucić. Nie należy myć grzybów przed suszeniem.

Istnieją różne metody suszenia: na słońcu, piecu, kaloryferze, w piekarniku lub suszarce do grzybów. Suszenie grzybów (np.: borowików, podgrzybków, kozaków) można rozpocząć na słońcu, a następnie dosuszyć je w ciepłym piekarniku. Ważna jest temperatura - na początku suszenia nie powinna przekraczać 50 stopni C, a później gdy grzyby stracą większość wody należy ją zwiększyć do ok. 60-70 stopni C. Grzyby można suszyć w całości, jako krajankę grzybową, a także same kapelusze bądź nóżki.

Susząc grzyby, od czasu do czasu należy je poruszyć, aby nie przywarły do blachy (najlepiej układać je warstwami, aby za szybko nie wyschły).

Wysuszone grzyby należy przechowywać w suchych metalowych, drewnianych lub plastikowych pojemnikach, wyłożonych papierem. Można też przełożyć je do szklanego słoika, który później należy trzymać w ciemnym i chodnym pomieszczeniu. Pojemnik z grzybami musi być szczelnie zamknięty.

Przed dodaniem suszonych grzybów do potrawy należy je umyć, a następnie moczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie (może ona posłużyć do przyrządzenia zupy lub sosu).

Suszenie owoców i warzyw

Suszone owoce (np.: jabłka, gruszki, śliwki, banany, brzoskwinie, żurawina) dostarczają przeciwutleniaczy, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym opóźniają procesy starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Do suszenia nadają się niemal wszystkie owoce z wyjątkiem tych, które zawierają duże ilości witaminy C - podczas suszenia tracą one swoje cenne właściwości.

Przed suszeniem należy dokładnie opłukać i przygotować owoce, a mianowicie: obrać z łupin, wydrylować, zblanszować i osuszyć. Owoce powinny być układane warstwami nie grubszymi niż 2 cm. Twarde należy suszyć najpierw w temperaturze ok. 70 stopni C, a później stopniowo ją zmniejszać do 50 stopni C, natomiast miękkie owoce najpierw trzeba suszyć w temperaturze ok. 40 stopni C, a pod koniec zwiększyć ją do 60 stopni C.

Prawidłowo wysuszone owoce powinny być elastyczne - nie mogą się łamać, kruszyć ani kleić. Najlepiej przechowywać je w słoikach ze szczelnymi pokrywkami lub w puszkach wyłożonych folią aluminiową albo pergaminem.

Przed suszeniem, warzywa (np.: marchew, pomidory, buraki, cebula, seler, por, fasolka szparagowa) trzeba najpierw zblanszować, tzn. wrzucić do wrzątku na ok. 3-5 minut, po czym opłukać zimną wodą. Susz należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub lnianych woreczkach w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady