Jak dbać o teflonowe patelnie i garnki

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Teflonowe patelnie i garnki dzięki pokryciu ich nieprzywieralną powłoką są bardzo wygodne w użyciu i pozwalają na smażenie bez tłuszczu. Jak dbać o naczynia, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości?

Teflonowa patelnia

Jak czyścić?

Naczynia teflonowe myj zawsze ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń za pomocą miękkiej gąbki.

Nigdy nie szoruj naczyń za pomocą ostrych przyborów. Jak coś Ci się się przypaliło na teflonowej patelni, to namocz w gorącej wodzie i wspomóż się plastikową lub drewnianą łopatką/łyżką.

Postaraj się dokładnie umyć powierzchnię, ponieważ przypalony olej i inne resztki jedzenia z czasem będą powodować, że przyrządzane jedzenie będzie przywierać do powierzchni.

Wiele teflonowych naczyń możesz myć bez problemu w zmywarkach, aczkolwiek należy się wtedy liczyć z ich krótszą trwałością. Dla pewności po zakupie sprawdź dokładne instrukcje producenta dotyczące czyszczenia. Zawsze powinna być informacja dotycząca mycia w zmywarce.

Czego nie robić?

  • Nie używaj metalowych przyborów na teflonowych naczyniach. Pomimo zwiększonej odporności ciągle łatwo jest zarysować powierzchnię teflonu metalem. Używaj specjalnych plastikowych lub drewnianych przyborów. Weź pod uwagę, że niektórzy producenci twierdzą, że ich produkty są odporne na zarysowania i nie mają przeciwskazań co do używania metalowych przyborów.
  • Nie rozgrzewaj pustych naczyń, ponieważ powierzchnia teflonu może się w ten sposób nagrzać do temperatury, w której teflon ulega rozkładowi wydzielając przy tym szkodliwe opary. Jednocześnie powierzchnia traci swoje właściwości.
  • Nie zalewaj gorącego naczynia zimną wodą, ponieważ skróci to trwałość naczynia i może spowodować łuszczenie się warstwy teflonu.
  • Po użyciu zanim zabierzesz się za zmywanie poczekaj, aż naczynie ostygnie.
  • Jeżeli chcesz przedłużyć trwałość naczyń z teflonem - nie myj ich w zmywarce i używaj minimalną ilość płynów do zmywania.
  • Przechowuj naczynia w taki sposób, aby warstwa teflonu nie uległa uszkodzeniu np. poprzez wkładanie do nich metalowych przyborów i naczyń.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady