Jak smażyć na woku?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Technik smażenia na woku jest kilka. Kwintesencją chińskiej sztuki kulinarnej jest stir-frying, czyli smażenie na gorącym tłuszczu z ciągłym mieszaniem.

Do smażenia powinniśmy użyć niewielkiej ilości oleju o bardzo wysokiej temperaturze. Najlepszy jest: słonecznikowy, sojowy lub z orzeszków ziemnych. Nie zaleca się stosowania oliwy z oliwek.

Smażenie techniką stir-frying wygląda następująco:

  1. Przygotowujemy wszystkie składniki - nie robimy tego w trakcie smażenia, ponieważ powinniśmy często mieszać smażone składniki.
  2. Rozgrzewamy wok, po czym rozprowadzamy olej, wlewając go po ściankach woka - kiedy zadymi, wrzucamy składniki.
  3. Najpierw smażymy mięso, przekładamy je do osobnego naczynia i oczyszczamy wok z pozostałości tłuszczu i mięsa (np. przecierając ostrożnie papierowym ręcznikiem).  
  4. Maksymalna porcja mięsa, jaką możemy smażyć za jednym razem to 250 g.
  5. Smażąc mięso, robimy krótkie przerwy w mieszaniu.
  6. Po oczyszczeniu woka ponownie rozprowadzamy olej i smażymy warzywa (wcześniej pokrojone i osuszone). 
  7. Smażąc warzywa, bez przerwy je mieszamy rozgniatając na boki woka.
  8. Na koniec łączymy wszystkie składniki.
  9. Potrawę podajemy od razu po usmażeniu.

Do smażenia na woku przydadzą się specjalne, dedykowane łopatki, które są zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały do krzywizn naczynia. Do woka z warstwą nieprzywierającą najlepsza jest łopatka teflonowa, zaś do woka żeliwnego - drewniana.

Jeśli chcemy sprawdzić czy warzywa są prawidłowo usmażone, możemy nakłuć warzywo w najgrubszym miejscu, ostrym narzędziem np.: widelcem. Warzywo jest usmażone, jeśli zagłębiając w nie ostrze, nie czujemy oporu.

Pracując z wokiem ze stali węglowej powinniśmy uważać na kwaśne produkty, m.in.: cytryny, pomarańcze i sosy z dużą zawartością octu - mogą one uszkodzić warstwę ochronną na woku. Poza kilkoma wyjątkami, możemy smażyć właściwie wszystko.

Woka ze stali węglowej myjemy w ciepłej wodzie, najlepiej bambusową miotełką lub plastikowym druciakiem. Unikamy silnego skrobania naczynia i nie stosujemy detergentów, które mogą nieodwracalnie zniszczyć węglową patynę na woku.

Pokrywka do woka może przydać się podczas parowania, pieczenia lub wędzenia, ale może też przyspieszyć smażenie warzyw.

Tanie woki z hipermarketów szybko się zużywają i stwarzają zagrożenie przy pracy, dlatego lepiej od razu zainwestować w porządny, sprawdzony sprzęt. W sklepach znajdziemy także specjalne woki, które można używać na kuchniach elektrycznych i indukcyjnych (nie jest to możliwe w przypadku typowego woka) - naczynie takie ma specjalnie spłaszczoną podstawę. 

Zabezpieczając woka ze stali węglowej na dłuższą przerwę, powinniśmy wysuszyć go ręcznikiem papierowym, następnie natrzeć olejem jadalnym, owinąć szczelnie w kilka plastikowych toreb i umieścić w suchym miejscu.

Smażenie na woku jest bardzo zdrowe. Niewielka ilość tłuszczu i wysoka temperatura sprawiają, iż produkty prawidłowo się smażą w zaledwie kilka minut, zachowując przy tym swój oryginalny aromat i konsystencję.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady