Jak zaparzyć Yerba Mate?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Można ją parzyć na wiele sposobów - najczęściej przygotowuje się i pije w tykwie. Mate jest cennym źródłem polifenoli, czyli substancji o właściwościach przeciwutleniających. Obniża poziom cholesterolu, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, działa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy.

Do zaparzenia Yerba Mate potrzebne są następujące rzeczy:

  • naczynie z tykwy,
  • bombilla (specjalny przyrząd do picia herbaty),
  • opakowanie Yerba Mate.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian Yerba Mate. Należą do nich m.in.: Amanda, Cachamate, Campesino, Colon, Cruz de Malta, La Hoja, La Rubia Especia, Nobleza Gaucha, Pajarito, Romance, Selecta, Tucangua, Taragui. Produkowana jest również Mate Cocido - Yerba w torebkach lub instant (rozpuszczalna). 

Sposób przygotowania Yerba Mate:

  1. Tykwę należy wypełnić suszem do 3/4 objętości, a następnie dodać zioła. Po wypełnieniu naczynia, otwór należy przykryć dłonią, odwrócić naczynie do góry dnem i energicznie wstrząsnąć. Następnie należy odwrócić Mate na bok, aby otwór znajdował się minimalnie powyżej podstawy i delikatnie potrząsnąć od ścianki do ścianki. Kiedy ziele ułoży się na bocznej ściance, należy odwrócić naczynie do normalnej pozycji tak, by jak najmniej liści obsypało się, a jak najwięcej drobnych fragmentów pozostało u góry - chodzi o to, żeby najdrobniejsze części znalazły się jak najdalej od wlotu bombilli. Pijąc herbatę, najmniejsze fragmenty będą przesuwać się w kierunku bombilli, natomiast większe części liści i łodygi, znajdujące się na dnie naczynia, zadziałają jak filtr. Odpowiednio ułożone liście zapobiegają zapychaniu bombilli i sprawiają, że aromat utrzymuje się przy kolejnych napełnieniach.
  2. W pustą przestrzeń w tykwie należy wlać zimną wodę o temperaturze pokojowej (po brzeg naczynia) i czekać aż Yerba ją wchłonie - nie dłużej niż 3 minuty. Bombille należy wkładać do samego dna naczynia, zatykając kciukiem górny koniec.
  3. Jeśli bombilla została włożona w suchą Yerbe, pierwszy raz należy zalać ją zimną wodą (tak jak powyżej) i czekać, aż susz całkowicie ją wchłonie. Następnie należy delikatnie wlać ciepłą wodę (o temperaturze ok. 70-80 stopni C) w wolną przestrzeń, naprzeciwko Yerby. Woda powinna być wlana prawie do pełna, ale sam szczyt kopczyka musi pozostać suchy. Po dodaniu ciepłej wody (można to robić kilkakrotnie) Yerba Mate jest gotowa do picia.

Po dodaniu cukru lub miodu powstanie Mate Dulce, czyli słodkie Mate (przeciwieństwo Mate Amargo - gorzkiego Mate). Do słodzenia można również używać suszonych liści stewii - rośliny, która nie zawiera cukru i nie działa negatywnie na naczynie.

Na początek warto kupić Yerba Mate o łagodnym smaku (mild, suave) oraz gatunków uszlachetnionych skórką pomarańczową lub ziołami. Rozpoczynając swoją przygodę z Yerba, do naczynia należy wsypywać mniejszą ilość suszu (do 1/2 objętości tykwy).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady