Herbaty ziołowe - właściwości

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Herbaty ziołowe kuszą nie tylko smakiem i wspaniałym zapachem, a też zbawiennym dla zdrowia działaniem. Możesz kupić je w każdym sklepie zielarskim albo samemu wyhodować większość składników, np.: we własnym ogródku bądź doniczce.

Mięta liście ziołaZioła posiadają wiele cennych właściwości zdrowotnych i z powodzeniem mogą zastąpić pobudzające używki. Nigdy nie wypijaj herbaty ziołowej duszkiem, ale powoli i z wiarą w jej skuteczne działanie. Pamiętaj o systematyczności - zioła musisz stosować regularnie przez dłuższy czas, aby kuracja zakończyła się sukcesem. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych ziół wykorzystywanych do produkcji herbat, a także ich właściwości lecznicze.

Najczęściej spotykane zioła w herbatach

Babka lancetowata

Herbatka jest doskonała na kaszel, zapalenie oskrzeli i zaburzenia trawienia. Świeżo sprasowane liście możesz przykładać na rany.

Bratek polny

Pomaga w trądziku młodzieńczym, zmniejsza łojotok i wygładza cerę. Wzmacnia też włosy oraz paznokcie. Bratek działa wykrztuśnie i zwiększa potliwość organizmu, możesz więc stosować go przy przeziębieniach, grypie i anginie.

Dziurawiec zwyczajny

Działa rozkurczowo lub uspokajająco, a nawet lekko nasennie. Pomaga przy bólach głowy, niedokrwistości oraz zapaleniach błony śluzowej żołądka. Działa również przeciwbólowo i ściągająco na oparzenia, naderwane mięśnie, siniaki oraz stłuczenia. Ponadto, możesz go wykorzystać do pielęgnacji skóry czy walki z łupieżem.

Koper włoski

To jeden z najczęściej stosowanych środków na kolkę niemowlęcą. Ułatwia trawienie i wspomaga usuwanie gazów z jelit. Dodatkowo zawiera olejki eteryczne, które pomagają przy chorobach dróg oddechowych. Koper włoski nie uczula - możesz stosować go nawet wtedy, gdy cierpisz na alergię.

Krwawnik

Działa korzystnie na żołądek i jelita - zapobiega wzdęciom i jadłowstrętowi. Możesz używać go w stanach zapalnych i zaburzeniach miesiączkowania, a także w zapaleniach nerek i pęcherza moczowego. 

Lipa

Sprawdza się przy przeziębieniach i chorobach dróg oddechowych - zmniejsza kaszel. Działa przeciwgorączkowo i wzmacniająco, a dodatkowo ułatwia trawienie i pomaga przy zaparciach. Pij herbatkę w trakcie trwania infekcji, aby pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu.

Melisa

To dobre lekarstwo na dolegliwości żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego. W melisie zawarte są olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne, cukry i sole mineralne. Dzięki tym składnikom herbatka z melisy działa rozkurczowo i uspokajająco - powinieneś ją stosować, jeśli cierpisz na nerwicę, nadpobudliwość nerwową i bezsenność na tle nerwowym.

Mięta

Herbata z mięty pieprzowej polecana jest na wszelkie schorzenia układu pokarmowego. Mięta ma działanie uspokajające - doskonale sprawdza się w stanach niepokoju. Powoduje też zwiększenie wydzielania kwasów żołądkowych, przyspieszając trawienie. Jeśli jednak cierpisz na nadkwaśność żołądka, nie powinieneś pić herbaty miętowej.

Mniszek lekarski

Może się przydać, jeśli walczysz ze zbędnymi kilogramami. Herbatka z mniszka działa bowiem oczyszczająco i moczopędnie - reguluje procesy trawiennie i usprawnia pracę jelit.

Pokrzywa

Pomaga w zapaleniach nerek - działa moczopędnie, dzięki czemu usuwa mocznik i chlorki z organizmu. Wzmacnia też włosy i paznokcie. Poza tym, dobrze wpływa na układ krążenia i odporność. Pokrzywę możesz stosować również przy leczeniu wyprysków i anemii. Nie pij herbatki, jeśli cierpisz na niewydolność nerek, gdyż moczopędne działanie dodatkowo je obciąża.

Rumianek

Herbatka rumiankowa działa rozkurczowo, przeciwbólowo i przeciwbakteryjnie. Pobudza trawienie, dodatkowo ułatwia wydzielanie gazów. Przydatna jest również przy dolegliwościach wątroby i niektórych schorzeniach kobiecych. Naparem z rumianku możesz przemywać rany po drobnych skaleczeniach bądź lekkich oparzeniach. Pamiętaj, że rumianek może uczulać dzieci.

Skrzyp polny

Wykorzystywany jest na moczenie nocne, obrzęki, choroby płuc, krwawiące hemoroidy, nadmierne miesiączki lub w celu wzmocnienia układu oddechowego. Możesz stosować go także zewnętrznie, jako płyn do płukania gardła i jamy ustnej.

Stokrotka pospolita

Możesz jej używać, aby poprawić przemianę materii. Herbatka działa jako łagodny środek przeczyszczający, rozkurczowy i przeciwbólowy. To dobre lekarstwo przy zaburzeniach pracy nerek i pęcherza moczowego.

Szałwia

Napar z szałwii leczy zapalenie gardła, dziąseł i jamy ustnej. Ma działanie uspokajające - zmniejsza wydzielanie potu i korzystnie wpływa na żołądek oraz jelita. Kąpiel z dodatkiem naparu pomoże Ci w zwalczaniu egzemy, a nawet choroby reumatycznej. Z szałwii możesz przygotować również kompresy na owrzodzenia, żylaki i odmrożenia.

Tymianek

Działa przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo. Pomoże Ci przy mokrym kaszlu oraz złagodzi stany zapalne gardła. Ponadto, herbatkę z tymianku możesz wykorzystać przy wzdęciach i skurczach brzucha, a nawet zapaleniach nerek i pęcherza moczowego.

Wybierając herbatę ziołową, zwracaj uwagę przede wszystkim na datę ważności i nazwę producenta - kupuj tylko w aptekach lub sklepach zielarskich. Na opakowaniu znajdziesz także informacje o dawkowaniu i sposobie przygotowania oraz właściwościach i skutkach ubocznych. Zanim jednak włączysz zioła do leczenia, powinieneś zasięgnąć rady specjalisty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~kika | 2012-10-31 08:50
czytałam że zielone herbata poprawia pamięć. (http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/554/czy-zielona-he...) ciekawa, jestem co na to powie lekarz ;P