Rodzaje piwa

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy. Może być jasne, ciemne, jęczmienne lub pszeniczne. Charakter piwa określa rodzaj użytego słodu, goryczka chmielowa i stężenie ekstraktu. Podstawowymi surowcami do produkcji tego napoju są: jęczmień, chmiel, woda, drożdże i inne zboża (kukurydza, owies, proso, sorgo, ryż). Wybór gatunku piwa zależy przede wszystkim od preferencji smakowych, ale też od nastroju i okoliczności, a nawet pory roku. Poniżej przedstawiamy rodzaje piwa, dostępne na polskim rynku.

Podstawowy podział

Ze względu na rodzaj użytych drożdży i co za tym idzie - inną technologię produkcji, piwa dzielą się na dwie duże rodziny:

  1. Ale (górnej fermentacji) - fermentują w temperaturach od 15 do 30 stopni C. Dzięki temu powstaje wiele aromatycznych składników bukietu, m.in.: cytrynowy, truskawkowy, mleczny.
  2. Lager (dolnej fermentacji) - podczas warzenia piwa, drożdże osadzają się na dnie kadzi, a fermentacja i leżakowanie przebiegają w niskiej temperaturze (ok. 5 stopni C).

Rodzaje piwa

Piwo Butelka KufelStout

Piwo ciemne górnej fermentacji, do produkcji którego wykorzystuje się palony słod jęczmienny. To piwo z dużą zawartością chmielu. Ma bardzo ciemną, nieprzejrzystą barwę; słynie z trwałej i gęstej piany. Zawiera ok. 7-8% alkoholu.

Ale

Piwo górnej fermentacji. Bursztynowe jasne lub ciemne o smaku od bardzo gorzkiego do słodkiego; prawie bez piany. Wytwarzane jest ze słodu jęczmiennego jasnego lub skarmelizowanego. Zawartość alkoholu waha się w granicach 3-10%.

Porter

Piwo górnej fermentacji, czasami porównywane ze stout'em. To ciemne piwo, otrzymywane poprzez dodanie słodu skarmelizowanego. Początkowo piwo typu porter było dość mocne, o zawartości alkoholu do 6,5%. Obecnie angielskie portery są słabsze.

Porter Bałtycki

Piwo dolnej fermentacji. Ciemne, treściwe i bardzo mocne. Charakteryzuje się potrzebą bardzo długiego leżakowania, sięgającego nawet kilku miesięcy. Porter bałtycki posiada ciemną lub ciemnowiśniową barwę z wyczuwalnym wytrawnym, gorzkawym smakiem i aromatem palonego ziarna, z wkomponowanymi nutami kawowymi lub karmelowymi, a w końcu suszonych owoców. Zawartość alkoholu waha się w granicach od 8 do 9,5 %.

Pilzner (pils)

To typ piwa jasnego pełnego, wytwarzanego metodą dolnej fermentacji. Wyróżnia się ostrym smakiem oraz jasną bursztynową barwą. Do wyrobu piwa używa się najwyższej jakości jęczmienia, chmielu i doskonałej wody oraz drożdży. Wyraźna chmielowa goryczka, zdecydowany smak i trwała gęsta piana sprawiają, iż Pilzner uchodzi wśród znawców za jedno z najlepszych piw na świecie. Napój zawiera ok. 4-5 % alkoholu.

Lager

Piwo dolnej fermentacji. Warzone podobnie jak Pilzner, z tym że nieco słodsze - dodaje się do niego cukier, słód pszeniczny oraz kukurydzę. Ten gatunek piwa jest najbardziej popularnym na świecie. Zawartość alkoholu waha się w granicach 4,7-5,3%.

Koźlak

Bock Beer to rodzaj piwa jasnego pełnego, pochodzącego z fermentacji dolnej. Może mieć barwę od złocistej z fioletowymi błyskami, po ciemno brązową. Koźlak charakteryzuje się wysoką, kremową i trwałą w kolorze pianą. Zawiera minimum 6 % alkoholu - to zazwyczaj mocne piwo o pełnym, bogatym smaku.

Piwo pszeniczne

Piwo górnej fermentacji, charakteryzujące się dużym nasyceniem. Jest mocno gazowane i ma delikatny smak - orzeźwia i zaspokaja pragnienie. Do warzenia piwa, oprócz słodu jęczmiennego dodaje się słód pszeniczny. Piwo zawiera ok. 5% alkoholu.

Ciemne

To niskoprocentowe napoje alkoholowe. Piwa o barwie od przejrzystej miedzi po głęboką czerń. Sam kolor zależy od tego, jak zesłodowany został jęczmień - im bardziej ogrzany, tym ciemniejsze piwo. Podaje się je w nieco wyższej temperaturze niż piwa jasne (optymalna temperatura to 12-14 stopni C lub pokojowa). Piwa ciemne słodkie są wyśmienitym dodatkiem do potraw z żółtym serem.

"Marcowe"

Piwa o barwie od ciemnozłotej po głęboką pomarańczowo-czerwoną. Niskoalkoholowe - 4,5-5,5 %, pochodzą z fermentacji dolnej. Charakteryzują się bogatym słodowym aromatem. W smaku natomiast delikatnie wyczuwalna jest goryczka, która równoważy słodycz pochodzącą od słodów.

Żytnie

Piwo zawiera ok. 5% alkoholu i jest stosunkowo ciemne. Ma ostry i kwaśny smak, przechodzący nawet w cierpki z wyczuwalnymi drożdżami. Często porównuje się je do chleba żytniego i określa mianem "posmaki chleba pumpernikiel". Piwa żytnie bywają niefiltrowane, mętne i mocno spienione.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady