Wiesz co jesz? Ser holenderski i szwajcarski

Sfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

SerW Polsce najpopularniejszymi wyrobami serów typu holenderskiego są Gouda i Edamski, szwajcarskiego zaś Aldamer i Ementaler. Sposób technologii ich produkcji jest nam znany od ok. XVI w., kiedy w naszym kraju osiedlili się mieszkańcy państw, z których pochodzą specjały. Czy jednak zajadając wspomniane sery zastanawialiśmy się, czym się wyróżniają, jak są produkowane i do jakich kulinarnych specjałów najlepiej pasują? Warto to wiedzieć, tym bardziej, że rozwija się swoista moda na sery. Pewne jest to, że produkowane w Polsce, wcale nie odbiegają jakością od zagranicznych pierwowzorów.

Sery typu szwajcarskiego - Aldamer

Należą do serów twardych, wyprodukowanych z mleka krowiego. Ich dojrzewanie trwa od 3 do 4 tygodni. Smak mają łagodny, słodkawo-orzechowy, aromatyczny. Miąższ natomiast zwarty, elastyczny i jednorodny z widocznymi owalnymi, regularnie rozmieszczonymi oczkami. - Ich ostateczna charakterystyka zależy od procesu produkcji, podczas którego ser trafia do solanki. W zależności od rodzaju i wielkości, przebywa tam 1-2 doby. Sery typu szwajcarskiego przebywają w solance nieco krócej od holenderskich - mówi Ewa Polińska. - Po nasoleniu, ser jest pakowany lub woskowany i trafia do pomieszczenia, w którym dojrzewa. Ten okres jest bardzo istotny, ponieważ podczas niego ser nabiera właściwości odpowiednich dla danego gatunku. Spośród serów produkowanych w MSM Mońki, Aldamer, ser typu szwajcarskiego, dojrzewa ok. 3-4 tygodni. Istotna dla powstania danego gatunku jest też temperatura - dla serów szwajcarskich najodpowiedniejsza temperatura to 18-22 stopnie Celsjusza - uzupełnia Ewa Polińska.

Sery takie jak Aldamer czy Nadbiebrzański sprawdzą się przede wszystkim jako dodatek do kanapek i rozmaitych przekąsek. Można wykorzystać je do przygotowania serowego fondue.

Sery typu holenderskiego - Gouda, Edamski

Należą do serów półtwardych lub twardych, które także wytwarza się z mleka krowiego. - Najpopularniejszy z serów typu holenderskiego, czyli Gouda, jest w MSM Mońki rekordzistą pod względem czasu dojrzewania, ponieważ dojrzewaminimum 6 tygodni. Dla tych serów najbardziej odpowiednią temperaturą jest 8-12 stopni Celsjusza- dodaje Ewa Polińska. Miąższ serów tego typu jest bardziej miękki od serów typu szwajcarskiego, choć równie elastyczny. Gouda jest delikatny, bez dziur, natomiast drugi najpopularniejszy ser tego typu w Polsce - Edamski, wzorowany na holenderskim Edamie, posiada inną strukturę. Zawiera niewielkie oczka wielkości grochu i ma lekko kwaskowy, pikantny posmak. Jego smak i zapach są bardziej wyraziste.

Ser Gouda świetnie sprawdza się do wszelkiego typu sałatek i kanapek. Łatwo go zetrzeć na tarce, idealnie komponuje się z innymi przysmakami. To typowy ser stołowy i deserowy. Jest polecany również do zapiekanek, ponieważ dobrze się topi i rozpływa. Ser Edamski ma podobne zastosowanie, a dodatkowo jest często podawany z winem i jako składnik deski serów. 

Tajemnica fenomenu

- Wspomniane żółte sery typu holenderskiego i szwajcarskiego są popularne ponieważ mają harmonijny, stonowany smak, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne. Są łatwo przyswajalne, można jadać je w większej ilości, czego nie sposób uczynić z serami o bardzo intensywnych smaku i aromacie. W przeciwieństwie do innych państw Unii Europejskiej, sery produkowane w naszym kraju zawierają niewielką ilość soli. W Polsce jej zawartość oscyluje na poziomie 1,5 proc., zaś w Europie to już ok. 2,5 proc. Nie bez znaczenia jest też cena - nawet najlepszej jakości sery typu holenderskiego jak i szwajcarskiego są dość przystępne - dodaje Ewa Polińska.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady