Jak nauczyć się empatii?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Osoby empatyczne potrafią odczuwać i rozumieć problemy innych, a także w pewnym stopniu współuczestniczyć w przeżywaniu ich smutków oraz radości. Co jednak zrobić, gdy nie umiemy wykazywać podobnych emocji? Czy można zatem nauczyć się empatii?

Otóż ważne jest kształtowanie emocji od najmłodszych lat. Bardzo duże znaczenie odgrywa rodzina i otaczające nas środowisko. Mózg dziecka szybko przyswaja zarówno te dobre jak i negatywne zachowania. To, w jaki sposób dorośli odnoszą się w stosunku do siebie, wspierają się lub nie szanują, ma decydujący wpływ na rozwój emocjonalny małego człowieka.

Rodzina i szkoła to najważniejsze instytucje, do zadań których należy nauka rozpoznawania potrzeb i oczekiwań innych ludzi. Dziecko powinno nauczyć się tego, jakie emocje towarzyszą poszczególnym sytuacjom. Z pewnością inaczej powinno odczuwać smutek, gdy zdarzenie dotyczy np.: tragedii rodzinnej, w inny sposób zaś zasmucić się podobną sytuacją mającą miejsce w filmie fabularnym. Ważne, by odróżniało rangę tych podobnych do siebie wydarzeń.

Dziecko wyrośnie na człowieka empatycznego, gdy rodzice będą się emocjonalnie w stosunku do niego zachowywać. Młody człowiek uczy się empatii widząc, że nie pozostaje sam ze swoimi problemami i smutkami, ale też sukcesami. Współodczuwanie i niejako życie sprawami dziecka, pomaga mu wierzyć, że wszystko się uda, że będzie dobrze, że to co robi ma sens. Takie myślenie jest zaraźliwe - gdy dziecko zobaczy, że wrażliwość na drugiego człowieka pomaga w życiu, będzie samo chciało kierować się takimi emocjami w stosunku do innych ludzi.

Ważne jest wpajanie od najmłodszych lat sposobu kontaktowania się z ludźmi, jakich form grzecznościowych należy używać i w jakich sytuacjach. Jest to pewien rodzaj okazywania emocji, jeśli to my pierwsi kogoś pozdrowimy, to znaczy że odnosimy się do tej osoby z szacunkiem.

Bycie empatycznym to również bycie komunikatywnym. I nie chodzi tylko o to, żeby rozmawiać czy dużo mówić. Owszem jest to ważne, ale chyba ważniejsza jest umiejętność wysłuchania drugiego człowieka. Szczerego słuchania i wczuwania się w jego sprawy i problemy.

Zazwyczaj empatią obdarzone są osoby ciepłe emocjonalnie, ugodowe i wrażliwe, ale tej sztuki z pewnością każdy może się nauczyć. Wystarczy otworzyć się na oczekiwania innych; czasem tylko uśmiechnąć lub okazać miły gest. To dobry początek okazywania emocji, ale przede wszystkim pierwszy krok w kierunku empatii.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady