Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach stóp

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadmierna potliwość stóp może powodować wewnętrzne zaburzenia organizmu i różne stanu chorobowe. Dolegliwość ta często pojawia się w okresie dojrzewania oraz przekwitania. Nieprzyjemny zapach stóp może wystąpić również u osób narażonych na ciągły stres i napięcia nerwowe. Nieodpowiednia dieta, warunki atmosferyczne oraz wysiłek fizyczny to kolejne czynniki, które powodują nadmierne pocenie. W wielu przypadkach, problem wynika z noszenia nieodpowiednich skarpet i butów. Poniżej znajdują się wskazówki, jak radzić sobie z tą dolegliwością.

Domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp

Mycie i moczenie stóp

Kąpiele w naparze z szałwii, kory dębu, pokrzywy, orzecha włoskiego i liści lawendy niwelują brzydki zapach stóp. Po każdym moczeniu, stopy należy przesuszyć suszarką do włosów, nastawioną na najniższą temperaturę grzania - jest to dobra metoda, zwłaszcza w przypadku skłonności do grzybic stóp i paznokci.

Kąpiel stóp w czarnej, mocnej herbacie działa bakteriobójczo i ściąga pory, redukując pocenie się stóp. Aby przygotować napar, wystarczy gotować 2 torebki herbaty w 500 ml wody, a następnie - po wyjęciu torebek - dolać wodę do objętości 2 litrów roztworu i wszystko wlać do miski. Stopy należy moczyć przez ok. 30 minut każdego dnia.

Dobrym sposobem jest moczenie stóp w wodzie z dodatkiem szklanki octu winnego. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać po dodaniu kilku kropli olejku tymiankowego, który zawiera silny środek antyseptyczny, likwidujący bakterie odpowiedzialne za tworzenie się przykrego zapachu. Stopy należy moczyć codziennie przez ok. 20 minut (kuracja trwa tydzień). Jeśli na stopach występują otarcia bądź skaleczenia, nie należy stosować tej metody.

Właściwości ściągające posiada gorzka sól (epsomit) - ogranicza pocenie i działa bakteriobójczo. Aby przygotować płukankę, należy rozpuścić 2 szklanki soli w 4 litrach ciepłej wody. Zaleca się moczyć stopy 2 razy dziennie po 15 minut.

Odpowiednie skarpety i buty

Skarpetki wykonane z włókien sztucznych warto zastąpić bawełnianymi. Jeśli zaś chodzi o buty - należy używać przynajmniej dwóch par na zmianę. Zaleca się chodzić boso jak najczęściej, chociażby po domu.

Buty należy przechowywać w jasnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a nie w zamkniętej szafce, gdzie bakterie szybko się mnożą. Warto wsypać odrobinę kociego żwirku do skarpetek i włożyć je do zdjętych z nóg butów. Żwirek wchłania wilgoć i ciepło, niwelując tym samym środowisko dla rozwoju drobnoustrojów.

Przed włożeniem skarpet i butów, stopy należy przesypywać talkiem lub specjalnym pudrem. Oba preparaty doskonale wchłaniają pot, którym odżywiają się bakterie wywołujące przykry zapach. Talk i puder można zastąpić sodą oczyszczoną bądź mąką kukurydzianą - mają podobne działanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~nnnaaaatttaaa | 2013-02-24 13:10
zobaczymy czy pomoże
~homer | 2013-01-06 12:28
niezły pomysł

Najnowsze porady