Jak zadbać o stopy na wiosnę?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wiosną, ciężkie zimowe obuwie zamieniamy na lżejsze - im cieplej, tym bardziej odkryte. Jest to więc najwyższy czas, by zadbać o stopy.

Skóra stóp, podobnie jak reszta ciała, potrzebuje odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zmęczonym i być może trochę zaniedbanym po zimie stopom, pomogą:

Zmiękczające kąpiele

Jeśli stopy są zmęczone i spuchnięte, wystarczy nawet chłodna woda z solą lub bez żadnych dodatków. Aby się zrelaksować, można do niej dodać kilka kropel olejku miętowego lub rozmarynowego. Zbawienny wpływ na stopy ma mleko (dodane do wody) - zmiękcza skórę, nawilża ją i pielęgnuje. Dobrym sposobem jest moczenie stóp w wodzie z szałwią, która zmniejsza potliwość. Jeśli stopy się nadmiernie pocą, warto do wody dodać wywar z kory dębu.

W przypadku pękających pięt, należy moczyć nogi przynajmniej raz w tygodniu w wodzie zagotowanej z garścią siemienia lnianego i obierkami z kilku ziemniaków. Po wymoczeniu stóp, należy zetrzeć stwardniały naskórek pumeksem i posmarować skórę kremem z gliceryną.

Relaksujące masaże

Masaż przyniesie ulgę stopom, zwłaszcza jeśli są one mocno obciążone. Można go wykonać samemu poprzez delikatne, okrężne ruchy opuszkami palców albo wybrać się do gabinetu i zafundować sobie profesjonalny masaż stóp.

Koślawe paluchy, przykostki, haluksy - powstawaniu tego typu zniekształceń sprzyja noszenie obuwia na wysokich obcasach i z wąskimi czubkami. Jeśli występuje intensywny ból w tym miejscu, należy zmienić buty na bardziej wygodne. Aby powstrzymać rozwój deformacji, warto codziennie masować kostki i naciągać palce.

Odpowiednie kosmetyki

Jeśli na stopach pojawią się rożnego rodzaju odciski, należy zaopatrzyć się w płyn zmiękczający lub specjalne preparaty (dostępne w aptekach), które pomogą je wyleczyć. Po usunięciu odcisków, zranione miejsca należy zakleić plastrem, by ich nie podrażniać. Jeśli jednak odcisk jest głęboki i bolesny, najlepiej usunąć go u pedikiurzystki.

Skóra na stopach ma tendencję do rogowacenia, dlatego trzeba ją właściwie pielęgnować. Po osuszeniu stóp, warto wklepać w nie odpowiedni krem, np.: zapobiegający poceniu, a przed założeniem obuwia - spryskać stopy specjalnym dezodorantem, który zapewni długotrwałą świeżość.

Ładne stopy to również zadbane paznokcie

Po wymoczeniu stóp, paznokcie należy piłować na prosto, nadając im kształt łopatki. Jeśli płytka jest wyjątkowo twarda, najlepiej użyć szklanego lub metalowego pilniczka. Raz w tygodniu, paznokcie u stóp należy pomalować bezbarwnym, wzmacniającym lakierem.

Kilka dodatkowych wskazówek:

  • po domu warto chodzić bez kapci i skarpetek, bo wtedy stopy odpoczywają;
  • aby uniknąć opuchlizny stóp, należy trzymać nogi uniesione do góry przez ok. 15 minut każdego dnia, a w nocy można pod stopy podkładać poduszkę;
  • korzystając z basenu i publicznych pryszniców, zawsze trzeba zakładać klapki - w takich miejscach łatwo o grzybicę.

Jeśli na skórze stóp pojawią się jakieś niepokojące zmiany, należy udać się do dermatologa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Luizka | 2012-03-19 20:31
Uwielbiam dbac o stopy :-) Czesto czytajac czy ogladjac cos robie sobie kapiel / masaz stóp z olejkami eterycznymi. Masazery do stop to super sprawa. Dodatkowo oczywiscie kremy...teraz mam Flosleka z kasztanowcem, rewelacyjnie odzywia

Najnowsze porady