Temperatura wody w kąpieli

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kąpiel w wannie to doskonały sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Trzeba tylko pamiętać, że oprócz użytych dodatków istotne znaczenie dla naszej skóry i całego organizmu ma zastosowana temperatura wody. Sprawdź, jaka będzie najlepsza dla Ciebie.

Kąpiel w gorącej wodzie

Temperatura wody w kąpieli

Zimna (do 25 stopni C) - hartuje i pobudza, przyspiesza krążenie krwi oraz przemianę materii. Nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Dłuższe przebywanie w zimnej wodzie może prowadzić do wyziębienia organizmu, dlatego taka kąpiel nie nadaje się dla dzieci i osób starszych.

Letnia (od 26 do 35 stopni C) - rozluźnia mięśnie, relaksuje i przygotowuje ciało do odpoczynku. Powinna trwać maksymalnie do pół godziny. Taka kąpiel jest najłagodniejsza, a więc służy wszystkim. Letniej wody należy używać również do spłukiwania włosów - gorąca tylko wysusza skórę głowy, czego skutkiem jest łupież.

Gorąca (od 36 do 40 stopni C) - odpręża po wysiłku fizycznym, uspokaja, łagodzi zapalenia skóry oraz sztywność mięśni i stawów, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 10 minut i lepiej, żeby nie korzystały z niej osoby ze skłonnością do pękających naczynek i z suchą skórą, a także chorzy na serce i nadciśnienie.

O czym warto pamiętać?

  1. Temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni C, nawet gdy kąpie się zdrowa osoba.
  2. Długie przesiadywanie w gorącej wodzie osłabia organizm i źle wpływa na skórę, powodując jej wiotczenie.
  3. Nie myj i nie płucz włosów gorącą wodą - szkodzisz tak swoim włosom i skórze głowy (łupież).
  4. Po kąpieli należy posmarować ciało balsamem lub kremem, który łagodzi podrażnienia i ujędrnia skórę.
  5. Warto zainstalować baterię z termostatem - pozwoli to nam na właściwą kontrolę temperatury wody, uniknięcie niespodzianek i zabezpieczy najmłodszych przed przypadkowymi oparzeniami zbyt gorącą wodą.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady