Auto zastępcze z OC sprawcy - Najważniejsze informacje

Kampanie  |   |  + 7  |  Ocena: (głosy: 0)

Wynajem samochodu z OC sprawcy - najważniejsze zasady i ciekawe porady

Dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. nie ma już najmniejszych wątpliwości, kiedy poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym należy się zwrot kosztów wynajmu auta z OC sprawcy. Nie każdy jednak ma tego świadomość, ponieważ kolizje drogowe na szczęście nie należą do problemów dnia codziennego każdego użytkownika drogi- i oby nie należały. Jeżeli się już jednak przytrafi, a auto nie będzie się już nadawało do dalszej jazdy, warto znać kilka podstawowych informacji.


Samochód zastępcze z OC sprawcy dla każdego

Auto zastępcze z OC sprawcy należy się poszkodowanemu bez konieczności żmudnego udowadniania, że będzie potrzebne, regularnie używane, a poruszanie się komunikacją np. w celu dojazdu pracy jest kłopotliwe. Jednak pomimo, że wg. wyroku Sądu Najwyższego wynajem pojazdu zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy dotyczy również osób używających go do celów prywatnych, ubezpieczyciele wciąż podchodzą do tego bardzo niechętnie. Ponadto nie trzeba już wcześniej informować ubezpieczyciela lub prosić o zgodę na wypożyczenie samochodu z oc sprawcy wypadku. Kontakt z firmą ubezpieczeniową można zlecić wypożyczalni, ponieważ niektóre z nich są w tym wyspecjalizowane.

 

 


Oto najważniejsze zasady dotyczące wynajmu auta zastępczego:


1. Przede wszystkim jeżeli samochód po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszt odholowania do warsztatu lub innego miejsca pokrywa OC sprawcy.

2. Wynajmowany samochód zastępczy z OC sprawcy nie może być wyższej klasy niż rozbity samochód. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wynajęcie auta wyższej klasy może być dla ubezpieczyciela podstawą do zakwestionowania zwrotu pieniędzy

3. Wynajęcie samochodu na kilka czy kilkanaście dni może być dużym obciążeniem finansowym tym bardziej, że termin zwrotu przez ubezpieczyciela jest trudny do przewidzenia. Dlatego też część wypożyczalni oferują pomoc zajmują się ściąganiem należności od ubezpieczycieli we własnym zakresie.

4. Auto zastępcze z OC sprawcy należy się poszkodowanemu na czas naprawy- od momentu odholowania lub wstawienia do warsztatu, do momentu odbioru sprawnego pojazdu. Natomiast w przypadku szkody całkowitej zwrot kosztów wynajmu należy się aż do momentu zakupu innego pojazdu (zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r.), przy czym udowodnienie opieszałości przy zakupie lub załatwianiu formalności może dać ubezpieczycielowi prawo do odmówienia zwrotu pieniędzy.

5. Należy zawsze pamiętać, że ubezpieczyciel sprawcy nie wypłaca pieniędzy na wynajęcie auta, ale zwraca je po przedstawieniu rachunków. Pokrywa także koszty poniesione w związku z brakiem auta po wypadku (taksówka do domu, do warsztatu itp.). Dlatego też konieczne jest zbieranie wszystkich rachunków, faktur i dokumentów.

Wiele osób rezygnuje z możliwości wynajmu takiego samochodu. Często powodem rezygnacji jest niewiedza osób poszkodowanych. Warto zapoznać się z odpowiednimi przepisami, by zatroszczyć się o swoje interesy i nie paść ofiarą oszustwa. Wynajem samochodu z oc sprawcy jest możliwy a co więcej w stu procentach nam się należy.

 

Polecane strony

Wynajem samochodu zastępczego w Mavo Car Rental
Wypożyczalnia wysokiej klasy samochodów osobowych, dostawczych i limuzyn

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 7
~Kancelaria CHF | 2020-01-29 22:27
Dzień dobry,

jeśłi kilka lat temu zdecydowałeś się na kredyt we frankach i mimo regularnego spłacania rat Twoje zadłużenie nadal jest olbrzymie - skontaktuj się z nami.

Jesteśmy kancelarią prawniczą specjalizującą się w kredytach frankowych, skutecznie pomagamy ponad 1200 klientom. Pozwól, że pomożemy także Tobie lub Twoim bliskim.

Zapraszamy do kontaktu - bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i wydamy wstępną opinię prawną.

Wystarczy w odpowiedzi na tą wiadomość podać numer telefonu na jaki będziemy mogli, w dogodnym dla Państwa terminie, zadzwonić.

Pozdrawiamy,
e-mail: biuro@wyfrankowani.pl
tel. 531-288-404
~Kamila | 2019-12-17 12:01
Dzień dobry,

coraz więcej firmy sprzedaje swoje produkty w Internecie. Sklep internetowy to doskonałe narzędzie, dzięki któremu niewielkimi nakładami można zwiększyć sprzedaż.
Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu profesjonalnych i łatwych w obsłudze sklepów internetowych, a wszystko to w bardzo atrakcyjnej cenie.
Jeśli są Państwo zainteresowani stworzeniem nowego sklepu internetowego lub aktualizacją obecnego - proszę o kontakt. Chętnie przedstawię szczegóły.

Kamila Praskowicz

e-mail: biuro@sprzedaz-w-internecie.pl
tel.: 792-519-647
www: https://sprzedaz-w-internecie.pl
~Krystian | 2019-08-01 14:11
Dzień dobry,

specjalizujemy się w efektywynym zdobywaniu nowych klientów naszym biznesowym partnerom. Wielkim i malutkim firmom. Skutecznie i nie obdzierając ich ze skóry. Najskuteczniejszą z metod, jest wysyłka maili.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zdobyciem nowych klientów i reklamą swoich usług i produktów za pomocą mailingu, to chętnie zadzwonię i bliżej zaprezentuję naszą propozycję. W takim przypadku proszę o odpowiedź na tę wiadomość i zachęcam do podania numeru telefonu.

Krystian Metko - tel.: 792-483-331
~koluson | 2018-08-07 15:30
Dobrze, że o tym piszecie, bo sporo osób nie ma pojęcia, że istnieje taka możliwość. Ja sam dopiero już w warsztacie http://www.likwidacja-szkody.waw.pl dowiedziałem się, że mogę dostać na czas naprawy auto z ubezpieczenia gościa, który wjechał autem w tył mojego. Dobre chociaż i to, bo naprawa trwała 2 tygodnie. I jak tu bez auta dac radę.

Najnowsze porady