Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Klimatyzacja wspomaga komfort w czasie podróży samochodem, dlatego powinieneś poddawać ją regularnym przeglądom i zwracać szczególną uwagę na jej prawidłowe użytkowanie podczas codziennej eksploatacji.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

1. Raz w roku udaj się na przegląd klimatyzacji do wyspecjalizowanego punktu dysponującego zarówno odpowiednim sprzętem, jak i wyszkolonym personelem - tylko wtedy masz pewność, że przegląd zostanie przeprowadzony w sposób fachowy i kompetentny.

2. Koniecznie musisz sprawdzić szczelność oraz wydajność układu klimatyzacji - jest on cały czas poddawany wstrząsom i posiada wiele gumowych elementów, dlatego też nie gwarantuje 100% szczelności. Brak połowy czynnika chłodzącego (w naturalny sposób ubywa go rocznie ok. 15%) obniża wydajność klimatyzacji poniżej 25% i może prowadzić do uszkodzenia sprężarki, która jest najdroższym elementem układu.

3. Oczyszczaniem układu klimatyzacji z wilgoci zajmuje się osuszacz (czasami nazywany akumulatorem). Powinieneś go wymieniać co 2-3 lata, gdyż nadmierna ilość wody może spowodować korozję podzespołów klimatyzacji m.in.: sprężarki i zaworu rozprężnego, a także przyczynić się do obniżenia wydajności układu.

4. Na chłodnicy układu (skraplaczu) rozwijają się bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które mogą powodować nieprzyjemny zapach wewnątrz kabiny, a nawet wywoływać reakcje alergiczne m.in.: bóle głowy, kaszel i katar. Jeśli jesteś uczulony, powinieneś przeprowadzić dezynfekcję (odgrzybianie) układu klimatyzacji.  

5. Kontroluj okresowo stan paska klinowego. Zwróć uwagę na pracę kompresora układu klimatyzacji - jeśli dochodzą z niego jakieś niepokojące dźwięki, może to świadczyć o jego uszkodzeniu, co często prowadzi do zatarcia łożysk.

6. Nieprzyjemne zapachy, parowanie szyb oraz mniejsza wydajność nawiewu to najczęstsze objawy zapchanego filtra kabinowego. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza wtłaczanego do kabiny z różnych nieczystości, które unoszą się nad drogą. Filtr kabinowy wymieniaj raz w roku.

7. Jeśli chcesz, aby klimatyzacja służyła Ci długo i bezawaryjnie, powinieneś prawidłowo z niej korzystać, m.in.:

  • włączać ją przynajmniej raz w tygodniu (również zimą) w celu przesmarowania układu i sprężarki, zapobiegając rozszczelnieniu oraz uszkodzeniu elementów;
  • unikać zbędnego nagrzewania wnętrza samochodu (latem staraj się parkować w cieniu) - jeśli mocno się nagrzeje, najpierw powinieneś dobrze je przewietrzyć a dopiero później użyć klimatyzacji;
  • zwracać uwagę na podejrzane hałasy podczas pracy klimatyzacji, a w razie problemów jak najszybciej ją wyłączyć i udać się do serwisu, nie czekając na większe usterki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~onia | 2013-07-12 21:49
Zalecam co roku wiosenny przegląd ( ja np. robię w serwisie http://perfectclima.pl ) i wtedy bez problemu można korzystać.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady