Temperatura w samochodzie - jak szybko schłodzić wnętrze

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 1)

Wnętrze samochodu zaparkowanego na słońcu potrafi rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur. W jaki sposób szybko uzyskać komfortową temperaturę?

Wnętrze samochodu

Jeżeli chcesz jak najszybciej uzyskać przyjemny chłód w samochodzie zaparkowanym na słońcu, musisz zrobić trochę niż samo włączenie klimatyzacji.

Szybkie chłodzenie wnętrza samochodu

 1. Po wejściu do samochodu otwórz wszystkie szyby
 2. Włącz klimatyzację ustawiając najniższą temperaturę oraz najwyższy poziom nawiewu. Nagrzane podczas postoju powietrze jest zazwyczaj o wiele cieplejsze niż powietrze na zewnątrz. Dzięki otwartym oknom gorące powietrze szybko zostanie wypchnięte na zewnątrz.
 3. Kiedy tylko temperatura powietrza w samochodzie spadnie mniej-więcej do temperatury powietrza na zewnątrz - zamknij wszystkie okna oraz zamknij obieg powietrza w samochodzie. Po tym, jak pozbędziesz się nagrzanego wewnątrz samochodu powietrza, klimatyzacja będzie działała o wiele efektywniej chłodząc w zamkniętym obiegu to samo powietrze.
 4. Kiedy temperatura powietrza osiągnie zadowalający poziom - wyłącz zamknięty obieg powietrza i ustaw poziom chłodzenia oraz wentylatora zgodnie z preferencjami.

Jeżeli posiadasz automatyczną klimatyzację to nie ma sensu ustawiać najniższej temperatury czy też samemu manipulować przy mocy wentylatora - od razu ustaw pożądaną temperaturę, a klimatyzacja sama dostosuje moc.

Dodatkowe wskazówki

 • Nie przesadzaj ze zbyt niską temperaturą, ponieważ jest to niezdrowe i łatwo możesz się przeziębić podczas największych upałów. Najlepiej ustawiać temperaturę tylko parę stopni niższą niż temperatura powietrza na zewnątrz.
 • Jeżeli poruszasz się na krótkim dystansie lepszym pomysłem może być podróż przy opuszczonych szybach, ponieważ klimatyzacja prawdopodobnie nie zdąży schłodzić powietrza, a jedynie narobi sporo hałasu i przyczyni się do dużego zużycia paliwa.
 • Poruszając się szybciej chłodzisz powietrze w samochodzie, ponieważ dzięki temu klimatyzacja otrzymuje więcej mocy, a dodatkowo powietrze wokół samochodu będzie chłodniejsze.
 • Uważaj na nagrzane elementy w środku - w szczególności na kierownicę, gałkę zmiany biegów oraz fotele, a już szczególnie na elementy obite skórą. Można je przykryć kawałkiem materiału lub też przetrzeć wilgotną szmatką.

Jak unikać nagrzewania wnętrza samochodu

Zadbaj także o to, aby wnętrze samochodzu nie nagrzewało się zbyt bardzo:

 • Staraj się zawsze parkować w cieniu.
 • Jeżeli możesz, zostaw lekko uchylone szyby - wystarczy już centymetr, aby poczuć różnicę po powrocie.
 • Kup matę odblaskową na przednią i tylnią szybę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~wiolka | 2014-11-21 22:50
Najlepsza jest włączona klimatyzacja :) Najlepszy wynalazek na upały :) Zalecam co roku wiosenny przegląd ( ja np. robię w serwisie www.perfectclima.pl ) i wtedy bez problemu można jeździć nawet w upał. Ale pamiętajcie, że zimą też powinno się uruchamiać klimę.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady