Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Cierpią na nią zarówno dzieci jak i dorośli. Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty a także wzmożona potliwość. Co robić, aby jazda samochodem czy pociągiem nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z wyżej wymienionymi dolegliwościami?

Oto sposoby na pokonanie choroby lokomocyjnej

O czym warto pamiętać przed podróżą?

Przed wyruszeniem w podróż należy się dobrze wyspać i wypocząć; organizm powinien być w dobrej formie. Warto pamiętać, że zmęczenie i kac to czynniki przyspieszające chorobę lokomocyjną. Nie wskazane jest spożywanie obfitych i ciężkostrawnych posiłków, ale też podróżowanie z pustym żołądkiem. Niewielki, lekki posiłek w zupełności wystarczy. Ponadto należy unikać picia kawy (przed jak i w trakcie jazdy) oraz napojów gazowanych, które jedynie mogą nasilić objawy choroby. Lepszym wyborem jest niegazowana woda mineralna.

Jak przetrwać w trakcie podróży?

Podróżując samochodem najlepiej wybrać miejsce obok kierowcy. Bez względu na środek transportu należy siadać zawsze zgodnie z kierunkiem jazdy i najlepiej przy oknie. Jednym z najskuteczniejszych "leków" na chorobę lokomocyjną jest świeże powietrze - warto więc otwierać okno w samochodzie a kiedy jest to możliwe, korzystać z przystanków i oddychać głęboko świeżym powietrzem.

Podczas rejsu samolotem należy wybierać miejsca na wysokości skrzydeł i najlepiej po prawej stronie pokładu. Jeśli chodzi o podróż statkiem - warto siadać jak najbliżej środka pokładu; w pociągu zaś należy udać się do przedziału dla niepalących i zająć miejsce przy oknie.

W trakcie jazdy należy unikać podziwiania krajobrazu a zwłaszcza migających za oknem drzew, słupów i innych blisko znajdujących się obiektów. Jeśli można, warto się położyć lub w pozycji półsiedzącej - zasnąć. Dzięki temu dolegliwości choroby lokomocyjnej ustaną a sama podróż minie znacznie szybciej.

W momencie nasilania się objawów choroby, należy zmienić pozycję podróżowania - jeśli jest taka możliwość, warto się położyć i oprzeć głowę o zagłówek; taka pozycja działa natychmiastowo.

Warto mieć przy sobie miętowe gumy do żucia, "miętusy" lub cukierki imbirowe. Mięta działa orzeźwiająco a intensywny smak imbiru pomaga walczyć z nudnościami. Zapobiec chorobie lokomocyjnej można również żując gumę Travel-Gum (dostępna w aptekach), która ma właściwości przeciwzawrotne i przeciwwymiotne.

Jeśli powyższe sposoby nie pomogą, należy sięgnąć po leki a także specjalne plastry. W aptece można dostać, zarówno bez jak i na receptę, różnego rodzaju leki na chorobę lokomocyjną, m.in.: rozpowszechniony Aviomarin, Lokomotiv czy Avioplant. Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, gdyż mogą wywoływać skutki uboczne w postaci uczucia rozbicia i bezsenności (nie mogą stosować ich kierowcy). Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie plastrów Transway, które likwidują objawy choroby lokomocyjnej już po 15 minutach od przyklejenia.

Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą woreczki foliowe i chusteczki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady