Nowy egzamin na prawo jazdy - co się zmieni od 2013?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Od 19 stycznia 2013 roku egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej, niż do tej pory. Po uzyskaniu dokumentu trzeba będzie również jeździć na nieco innych zasadach. Pojawią się także nowe kategorie prawa jazdy.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie trudniejszy, niż obecnie. Kandydat będzie musiał udzielić odpowiedzi na każde pytanie "w czasie rzeczywistym", w ciągu kilkudziesięciu sekund. Ponadto, nie będzie można wrócić do wcześniejszych pytań, by poprawić błędy - raz udzielona odpowiedź nie będzie mogła być zmieniona.

Egzamin nadal będzie trwał 25 minut, ale tym razem będą łącznie 32 pytania: 20 podstawowych i 12 pozostałych, dostosowanych do danej kategorii prawa jazdy. Na pytania podstawowe będzie trzeba odpowiedzieć w ciągu 10 sekund - w 12 z nich znajdą się filmy prezentujące konkretną sytuację na drodze. Wszystkie pytania będą posiadały jedną poprawną odpowiedź - 20 pierwszych to pytania, na które będzie można udzielić odpowiedzi "Tak" lub "Nie", natomiast w pozostałych trzeba będzie wybrać jedno z 3 możliwych rozwiązań. W zależności od wagi poruszanego problemu, za odpowiedź będzie można uzyskać od 1 do 3 punktów. Aby zaliczyć egzamin, trzeba będzie zdobyć 68 z 74 punktów, czyli powyżej 91%.

W nowej bazie znajdzie się aż 1200 pytań. Uczenie się ich na pamięć z całą pewnością będzie nieopłacalne. O wiele lepszą i szybszą metodą ma być faktyczne zapoznanie się z Kodeksem drogowym i wyuczenie odruchów niezbędnych przyszłemu kierowcy.

Egzamin będzie również zawierał symulacje zdarzeń drogowych, które mogą pojawić się podczas normalnej, rzeczywistej jazdy po mieście lub w terenie niezabudowanym. Dzięki zastosowaniu animacji, zdającemu będzie łatwiej zrozumieć daną sytuację.   

Świeżo upieczony kierowca będzie musiał przejść dwuletni okres próby. Jeśli popełni dwa wykroczenia, trafi na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne, a czas próby wydłuży się o kolejne 2 lata. Popełniając w ciągu dwuletniego okresu próby trzy wykroczenia, młody kierowca zostanie ponownie skierowany na egzamin. Podczas okresu próbnego, każdy kierowca przejdzie dodatkowy kurs i praktyczne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa.

Przez pierwsze 8 miesięcy po zdobyciu prawa jazdy, kierowca będzie mógł prowadzić wyłącznie auto osobowe, oznakowane zielonym listkiem klonowym. W terenie zabudowanym będzie mógł jeździć z maksymalną prędkością 50 km/h, nawet w nocy. Poza terenem zabudowanym, prędkość ta wzrośnie do 80 km/h. Jedynie na autostradzie i drodze ekspresowej, świeżo upieczony kierowca będzie mógł przyspieszyć do 100 km/h.

Od przyszłego roku pojawią się również nowe kategorie prawa jazdy: AM, A1, A2 i B1. Od 2013 roku już 14-latki będą mogły starać się o prawo jazdy na quad o niewielkiej mocy bądź skuter. Aby prowadzić większe quady, trzeba będzie mieć ukończone 16 lat. Najważniejsza zmiana dotyczy uprawnienia do kierowania motorem o dużej mocy - prawo jazdy będzie można zdobyć dopiero po ukończeniu 24 roku życia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r., Nr 98, poz. 602 z późn. zm.).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady