Jak uzupełniać olej w samochodzie

rbrys  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Właściwy poziom oleju jest bardzo ważny dla sprawnej pracy silnika - zaniedbanie może kosztować nas spore pieniądze, z wymianą całego silnika włącznie.

Poziom oleju warto sprawdzać przynajmniej raz na miesiąc (a w starszych samochodach nawet częściej - raz na 2 tygodnie), przed i po dłuższych wyprawach. Na pewno częściej jeżeli stwierdzimy, że samochód gubi olej (duże różnice w poziomie oleju przy kolejnych pomiarach, plamy pod samochodem).

Aby zrobić to właściwie należy postawić samochód na równej powierzchni i odczekać kilkanaście minut po wyłączeniu silnika, tak, aby cały olej spłynął do miski olejowej.

Następnie otwieramy maskę samochodu, szukamy miarki oleju (zwanej "bagnetem") - powinna być specjalnie oznaczona, a wygląda zazwyczaj jak cieńka szpada wetknięta w silnik, z wystającą rączką.

Wysuwamy miarkę oleju z silnika i wycieramy ją z oleju za pomocą szmatki (ostrożnie np. z ręcznikami papierowymi, żeby nie wetknąć w miskę olejową kawałków papieru). Wsuwamy ponownie w ten sam otwór aż do końca i wyciągamy ponownie, trzymając pionowo sprawdzamy na jakim poziomie miarki znajduje się olej.

Miarki oleju mają zaznaczony (często za pomocą wgiętego odcinka) poziom minimalny i maksymalny oleju - właściwy poziom to dokładnie pomiędzy minimum i maksimum.

Nadmiar powinien zostać spuszczony (w tym względzie należy odwołać się do instrukcji samochodu), a jeżeli oleju brakuje, to powinniśmy dolać.

Niedaleko miarki oleju powinniśmy znaleźć także korek do miski olejowej, oznaczony stosownym symbolem - w razie problemów należy zajrzeć do instrukcji samochodu.

Zazwyczaj różnica pomiędzy poziomiem minimum a poziomiem maksimum jest ustalana przez producentów samochodów w ten sposób, że wynosi około 1 litra - w ten sposób łatwiej jest ustalić ile oleju powinniśmy dolać. Warto jednak to wcześniej sprawdzić, a pierwsze uzupełnianie oleju przeprowadzić dolewając małe ilości, odczekując parę minut i ponownie sprawdzając poziom oleju.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1