Jak sobie radzić w upalne dni

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wszyscy lubią lato, ale upał może być uciążliwy i niebezpieczny. Co robić, żeby łatwiej sobie z nim radzić?

Upały

Ubieraj się odpowiednio i uważaj na słońce

W gorące dni koniecznie noś czapkę oraz chroń skórę przed słońcem. Wbrew pozorom skromne ubranie nie jest najlepszym rozwiązaniem na upały - jeżeli będziesz przebywać na słońcu to załóż czapkę oraz luźne, przewiewne ubrania zasłaniające skórę.

Pij wodę

W upalne dni nasz organizm intensywnie się poci, aby ochłodzić nasze ciało, co jest naturalnym i pożądanym mechanizmem. Powoduje to duże straty wody i minerałów - zdecydowanie powinieneś pić dużo wody, najlepiej wody minerlanej, dobrym pomysłem są także napoje izotoniczne, zachęcamy do picia wody z cytryną.

Uważaj z kawą i napojami alkoholowymi, ponieważ zamiast ugasić pragnienie i dostarczyć potrzebnej wody, prowadzą one do dodatkowego odwodnienia organizmu.

Dobrze jest także jeść potrawy bogate w magnez, sód i potas, np. słone przekąski.

Zimne napoje pomogą ochłodzić organizm, ale nie przesadzaj, ponieważ w ten sposób możesz łatwo narazić się na szok termiczny, skurcz i przeziębienie. Pijąc zimne napoje możesz także zwiększyć poczucie zmęczenia ze względu na wysiłek Twojego organizmu związany z ogrzaniem zimnego napoju.

Unikaj wysiłku i zbyt długiego przebywaniu na słońcu

Dłuższe przebywanie na słońcu wiąże się z ryzykiem odwodnienia, udaru słonecznego, a w dłuższej perspektywie z nowotworami skóry - przeczytaj więcej o zagrożeniach dla Twojej skóry na słońcu. W gorące dni unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu i odpuść sobie większy wysiłek fizyczny. Bieganie czy inny intensywny wysiłek na słońcu może skończyć się bardzo źle, dlatego zrób sobie przerwę, albo postaraj się biegać wczesnym rankiem lub wieczorem, zadbaj także o właściwe nawodnienie i okrycie głowy.

Przeczytaj także:

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady